Նեպալի բանակը մինչև սեպտեմբերի 11-ը ամբողջ երկրում պարետային ժամ է սահմանել
Նեպալի բանակը հայտարարել է երկրի ամբողջ տարածքում մինչև սեպտեմբերի 11-ը պարետային ժամ սահմանելու մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում Khabarhub լրատվական հարթակը՝ վկայակոչելով բանակի Հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության գերատեսչության հայտարարությունը:
Տեղաշարժի սահմանափակումները, որոնք գործելու էին մինչև սեպտեմբերի 10-ի ժամը 17:00-ն, կերկարաձգվեն մինչև սեպտեմբերի 11-ի ժամը 06:00-ն: Որոշումը կայացվել է հասարակական անվտանգությանը պահպանվող սպառնալիքների պատճառով:
Սահմանափակումների գործողության ժամանակահատվածում երթևեկել թույլատրվում է միայն արտակարգ ծառայությունների փոխադրամիջոցներին՝ շտապօգնության, հրշեջ մեքենաներին, ինչպես նաև անվտանգության ուժերի մեքենաներին: Բնակիչներին կոչ է արվում մնալ տանը, բացառությամբ արտակարգ դեպքերի:
Լրատվական հարթակի տվյալներով՝ Կատմանդուում և մյուս խոշոր քաղաքներում բանակն արդեն վերահսկում է իրավիճակը:
Ինչպես հաղորդում է Kathmandu Post թերթը, Նեպալի բանակը պարեկում է Կատմանդուի և երկրի խոշոր քաղաքների փողոցները: Զինվորականները բարձրախոսների միջոցով կոչ են անում բնակչությանը չմասնակցել բողոքի ցույցերին և օգնել պահպանել անդորրն ու անվտանգությունը:
Միևնույն ժամանակ, ըստ India Today պարբերականի, Gen-Z երիտասարդական շարժման ներկայացուցիչները, որի ակտիվիստները դարձել են Նեպալում բողոքի ցույցերի հիմնական մասնակիցներից մեկը, կոչ են արել իրականացնել լայնածավալ քաղաքական բարեփոխումներ, այդ թվում՝ երկրի սահմանադրության փոփոխություններ:

Армия Непала вводит общенациональный комендантский час до 11 сентября
Армия Непала объявила общенациональный комендантский час до 11 сентября. Как передает «Арменпресс», об этом сообщило новостное издание Khabarhub со ссылкой на заявление армейского управления по связям с общественностью и информации.
Ограничения на передвижение, которые должны были действовать до 17:00 10 сентября, будут продлены до 06:00 11 сентября. Решение было принято в связи с угрозой общественной безопасности.
В период действия ограничений передвижение разрешено только транспортным средствам экстренных служб: скорой помощи, пожарных машин, а также сил безопасности. Жителям настоятельно рекомендуется оставаться дома, за исключением экстренных случаев.
По данным новостного издания, армия уже отслеживает ситуацию в Катманду и других крупных городах.
Как сообщает газета Kathmandu Post, непальская армия патрулирует улицы Катманду и других крупных городов страны. Военные через громкоговорители призывают население не участвовать в протестах и содействовать поддержанию мира и безопасности. В то же время, как сообщает газета India Today, представители молодёжного движения Gen-Z, активисты которого стали одними из главных участников протестов в Непале, призвали к масштабным политическим реформам, включая внесение поправок в конституцию страны.