Մեզ խեղդեց Պորտուգալիայի որակը. Եղիշե Մելիքյան
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային թիմի գլխավոր մարզիչ Եղիշե Մելիքյանը Պորտուգալիայից կրած պարտությունը կապում է թիմերի որակական տարբերության հետ:
«Շնորհակալություն բոլորին, երկրպագուներին: Շնորհակալություն, որ մինչև վերջ մնացիք թիմի կողքին: Ասել էի, որ ունենք պլան, բայց ամեն ինչ չէ, որ կարող է մեզ մոտ ստացվել և, գուցե, չստացվեց մեզ մոտ, քանի որ Պորտուգալիան ուժեղ մրցակից է: Մեզ համար դժվար էր պլաններն իրագործել: Բայց տեսա ֆուտբոլիստների նվիրվածությունը: Պորտուգալիայից գնդակ խլելը դժվար էր մեզ համար: Մեզ խեղդեց Պորտուգալիայի որակը: Ներողություն եմ խնդրում 0:5 հաշվի համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ հետխաղային մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Մելիքյանը:
Մելիքյանն ընդգծեց, որ Հայաստանի հավաքականը դեռևս պատրաստ չէ պրեսինգով գործել այնպիսի մրցակցի հետ խաղում, ինչպիսին Պորտուգալիան է:
«Պորտուգալիան մեկը մեկի դեմ խաղում ուժեղ էր: Նրանք գնդակով արագ էին տեղաշարժվում: Եթե պարտվել ենք 0:5, ապա սխալներ արել ենք բոլորս, հատկապես ես: Ինձ մի քիչ ժամանակ է պետք մեր ազգին ուրախացնելու համար»,-ասաց նա:
Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի մեկնարկային տուրում Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային թիմը, Երևանում ընդունելով Պորտուգալիայի հավաքականին, պարտվեց խոշոր՝ 0:5 հաշվով:

Нас задавило качество команды Португалии: Егише Меликян
Главный тренер сборной Армении по футболу Егише Меликян объясняет поражение от Португалии качественной разницей между командами.
«Спасибо всем болельщикам. Спасибо, что были с командой до конца. Я говорил, что у нас есть план, но не всё может получиться, и, возможно, он действительно не получился, потому что Португалия — сильный соперник. Нам было сложно реализовать планы. Но я видел самоотверженность игроков. Нам было сложно отобрать мяч у Португалии. Мы были подавлены качеством игры португальцев. Прошу прощения за счёт 0:5», — как передает Арменпресс, сказал Меликян на послематчевой пресс-конференции с журналистами.
Меликян подчеркнул, что сборная Армении пока не готова оказывать давление на такого соперника, как Португалия.
«Португалия была сильна в игре один на один. Они быстро передвигались с мячом. Если мы проиграли 0:5, значит - ошибались все, особенно я. Мне нужно время, чтобы порадовать нашу страну», — сказал он.
В первом туре отборочного этапа чемпионата мира сборная Армении по футболу, принимая в Ереване команду Португалии, потерпела поражение с крупным счетом — 0:5.