Բելառուսում ավարտվել է ՀԱՊԿ զորավարժությունների ակտիվ փուլը
Բելառուսում ավարտվել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արագ արձագանքման հավաքական ուժերի «Փոխազդեցություն-2025», «Որոնում-2025» և «Էշելոն-2025» հատուկ զորավարժությունների ակտիվ փուլը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել են զորավարժությունների միասնական մամուլի կենտրոնում։
«Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանում ՀԱՊԿ անդամ պետության տարածքում ճգնաժամային իրավիճակի կարգավորմանը մասնակցելու համատեղ գործողության ընթացքում ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերը դրսևորել են բոլոր բաղադրիչների համակարգված փոխգործակցություն»,- նշված է կենտրոնի տարածած հաղորդագրությունում։
Նշվում է, որ լայնորեն կիրառվել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների զինված ուժերի մարտական փորձը և գործնականում մշակվել են համատեղ գործողությունների նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում կոլեկտիվ անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների պլանավորման և կիրառման հարցերը: Մասնակցել են ավելի քան 2 հազար զինծառայողներ Ռուսաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից և Տաջիկստանից ու հատուկ նշանակության ուժերի կազմավորման աշխատակիցներ: Ներգրավվել է մոտ 450 միավոր զենք և ռազմական տեխնիկա։
Զորավարժությունների եզրափակիչ փուլին որպես դիտորդներ ներկա էին Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի պատվիրակությունները, Անկախ պետությունների համագործակցության անդամ երկրների պաշտպանության նախարարների խորհրդի գործադիր կոմիտեի և քարտուղարության, ինչպես նաև Իրանի և Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներ։

В Беларуси завершилась активная фаза учений ОДКБ
В Беларуси завершилась активная фаза специальных войсковых учений сил оперативного реагирования Организации Договора о коллективной безопасности «Взаимодействие-2025», «Поиск-2025» и «Эшелон-2025».
Как передает Арменпресс, об этом сообщил объединённый пресс-центр учений.
«В ходе совместной операции по участию в урегулировании кризисной ситуации на территории государства-члена ОДКБ в Восточноевропейском регионе силы оперативного реагирования ОДКБ продемонстрировали слаженное взаимодействие всех компонентов», — говорится в сообщении центра.
Отмечено, что был широко использован боевой опыт вооруженных сил государств – членов ОДКБ и на практике отработаны вопросы планирования и применения сил и средств системы коллективной безопасности при подготовке и проведении совместных операций. В учениях приняли участие более 2 тыс. военнослужащих России, Беларуси, Казахстана, Киргизии и Таджикистана, а также сотрудники формирований специального назначения. Было задействовано около 450 единиц вооружения и военной техники.
На заключительном этапе учений в качестве наблюдателей присутствовали делегации Казахстана, Киргизии, России, представители Исполнительного комитета и Секретариата Совета министров обороны Содружества Независимых Государств, а также представители Ирана и Международного комитета Красного Креста.