Լեհաստանը խորհուրդ է տվել իր քաղաքացիներին լքել Բելառուսը
Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը խորհուրդ է տվել Լեհաստանի քաղաքացիներին լքել Բելառուսը և զերծ մնալ այդ երկիր այցելելուց։
Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Պավել Վրոնսկիի հայտարարությունը։
«Բելառուսը ժողովրդավարական երկիր չէ և բարեկամորեն տրամադրված չէ Լեհաստանի նկատմամբ։ Ես կցանկանայի, որ այս նախազգուշացումները հնարավորինս լուրջ ընդունվեն»,-ասել է Վրոնսկին։
Ավելի վաղ բելառուսական հեռուստատեսությունը ռեպորտաժ էր ցուցադրել Բելառուսում լրտեսության մեղադրանքով 1998 թվականին ծնված լեհ քաղաքացու ձերբակալության մասին։ Պնդվում էր, որ տղամարդը տեղեկություններ էր հավաքում սեպտեմբերի 12-16-ը նախատեսված ռուս-բելառուսական «Արևմուտք-2025» զորավարժությունների վերաբերյալ։
Հաղորդագրության մեջ նշվում էր, որ Կրակովի բնակիչը սոցիալական ցանցերի միջոցով կապ է հաստատել բելառուս քաղաքացու հետ և առաջարկել նրան համագործակցություն լեհական հետախուզական ծառայությունների հետ: Զրույցը վերաբերել է Բելառուսում ռազմական օբյեկտների մասին տվյալների փոխանցմանը:
Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը անհեթեթություն է անվանել Բելառուսում Լեհաստանի քաղաքացու դեմ առաջադրված մեղադրանքները։ Տուսկը հայտնել է, որ ձերբակալվածը լեհ վանական է, որը Բելառուսում այցելել է մի քահանայի, որի հետ նա բարեկամական հարաբերություններ ունի։

Польша рекомендует своим гражданам покинуть Беларусь
«Беларусь — недемократическая страна и недружелюбна по отношению к Польше. Я хотел бы, чтобы эти предупреждения были восприняты как можно более серьёзно», — заявил Вронский.
Ранее белорусское телевидение показало репортаж о задержании в Беларуси гражданина Польши, родившегося в 1998 году, по обвинению в шпионаже. Утверждалось, что мужчина собирал информацию о российско-белорусских военных учениях «Запад-2025», запланированных на 12–16 сентября.
В репортаже говорилось, что житель Кракова связался с гражданином Беларуси через социальные сети и предложил ему сотрудничество с польскими спецслужбами. Разговор касался передачи данных о военных объектах в Беларуси.
Премьер-министр Польши Дональд Туск назвал обвинения, выдвинутые против гражданина Польши в Беларуси, «абсурдными». Туск заявил, что арестованный — польский монах, который посетил в Беларуси священника, с которым у него были дружеские отношения.