ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ՇՀԿ-ի հետ համագործակցության վերաբերյալ բանաձև է ընդունել
Միացյալ ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեան 120 կողմ ձայնով ընդունել է Շանհայի համագործակցության կազմակերպության հետ համագործակցության վերաբերյալ բանաձևը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին սեպտեմբերի 6-ին հայտնել է ՇՀԿ մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ փաստաթղթի նախագիծը մշակել է 2024-2025 թվականներին ՇՀԿ-ում նախագահող Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունը։ Բանաձևի համահեղինակներ են 37 երկրներ, այդ թվում՝ ՇՀԿ-ին անդամակցող բոլոր պետությունները։
Ըստ բանաձևի՝ ՇՀԿ-ն դարձել է տարածաշրջանում անվտանգության հարցը բոլոր ասպեկտներով քննարկելու համար կարևորագույն տարածաշրջանային կազմակերպություն։ Ընդգծվել է ՇՀԿ կառուցողական դերը խաղաղության և կայուն զարգացման ապահովման, տարածաշրջանային համագործակցության խթանման, բարիդրացիական հարաբերությունների և փոխադարձ վստահության ամրապնդման գործում։
Ճանաչվել են ՇՀԿ ջանքերը՝ միջազգային և տարածաշրջանային այլ կազմակերպությունների հետ համագործակցությունը զարգացնելու համար, ինչպես նաև ընդգծվել է ՄԱԿ-ի համակարգի և ՇՀԿ միջև երկխոսության, համագործակցության և համակարգման ամրապնդման կարևորությունը։

Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию о сотрудничестве с ШОС
Генеральная Ассамблея ООН, 120 голосами «за», приняла резолюцию о сотрудничестве с Шанхайской организацией сотрудничества.
Как передает Арменпресс, об этом 6 сентября сообщила пресс-служба ШОС.
Отмечается, что проект документа разработан Китайской Народной Республикой, председательствующей в ШОС в 2024–2025 годах. Соавторами резолюции выступили 37 стран, включая все государства-члены ШОС.
В резолюции отмечено, что ШОС стала важнейшей региональной организацией для обсуждения вопросов безопасности в регионе во всех ее аспектах. Подчеркнута конструктивная роль ШОС в обеспечении мира и устойчивого развития, содействии региональному сотрудничеству, укреплении добрососедских отношений и взаимного доверия.
Были признаны усилия ШОС по развитию сотрудничества с другими международными и региональными организациями, а также подчеркнута важность укрепления диалога, сотрудничества и координации между системой ООН и ШОС.