Վահագն Խաչատուրյանը Կոտայքի մարզում ծանոթացել է ինտենսիվ այգեգործության ծրագրին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այցելել է Կոտայքի մարզի Նաիրի և Եղվարդ համայնքներում գտնվող «Էմ Էռ ինվեստ» ՍՊԸ-ի խնձորի այգիներ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, ընդհանուր 70 հա տարածք զբաղեցնող ինտենսիվ այգիները ամբողջությամբ ապահովված են հակակարկտային ցանցերով և կաթիլային ոռոգման համակարգով։
Ըստ աղբյուրի՝ ՀՀ նախագահը նաև այցելել է նույն ծրագրի շրջանակներում կառուցված ջրամբար, որը նախատեսված է այգիների ոռոգման համար։ «Էմ Էռ ինվեստ» ՍՊԸ-ն իր գործունեության ընթացքում օգտվել է ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող գյուղատնտեսական տեխնիկայի լիզինգի աջակցության ծրագրից։
Ընկերության գործունեության ընդհանուր մոդելը ներառում է երկու հիմնական բաղադրիչ՝ ինտենսիվ խնձորի և կեռասի այգիների հիմնում և սառնարանային տնտեսության կառուցում, որը հնարավորություն է տալիս պահեստավորել և երկարաժամկետ պահպանել շուրջ 3000 տոննա բերք և կազմակերպել դրա իրացումն ըստ գրաֆիկի։

Президент Армении ознакомился с программой интенсивного садоводства в Котайкской области
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян 1 сентября посетил яблоневые сады компании «Эм Эр Инвест» ООО, расположенные в общинах Наири и Ехвард Котайкской области. Интенсивные сады общей площадью 70 га полностью оснащены противоградовыми сетями и системой капельного орошения.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Хачатурян также ознакомился с водохранилищем, построенным в рамках той же программы, которое предназначено для обеспечения орошения садов. В своей деятельности компания «Эм Эр Инвест» воспользовалась программой господдержки по лизингу сельскохозяйственной техники, реализуемой правительством Армении.
Общая модель деятельности компании включает два основных направления: закладку интенсивных садов яблони и черешни, а также строительство холодильного хозяйства, что позволяет хранить и длительно сохранять около 3000 тонн урожая и организовывать его реализацию по установленному графику.