Վահագն Խաչատուրյանը Կոտայքի մարզում ծանոթացել է ինտենսիվ այգեգործության ծրագրին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այցելել է Կոտայքի մարզի Նաիրի և Եղվարդ համայնքներում գտնվող «Էմ Էռ ինվեստ» ՍՊԸ-ի խնձորի այգիներ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, ընդհանուր 70 հա տարածք զբաղեցնող ինտենսիվ այգիները ամբողջությամբ ապահովված են հակակարկտային ցանցերով և կաթիլային ոռոգման համակարգով։
Ըստ աղբյուրի՝ ՀՀ նախագահը նաև այցելել է նույն ծրագրի շրջանակներում կառուցված ջրամբար, որը նախատեսված է այգիների ոռոգման համար։ «Էմ Էռ ինվեստ» ՍՊԸ-ն իր գործունեության ընթացքում օգտվել է ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող գյուղատնտեսական տեխնիկայի լիզինգի աջակցության ծրագրից։
Ընկերության գործունեության ընդհանուր մոդելը ներառում է երկու հիմնական բաղադրիչ՝ ինտենսիվ խնձորի և կեռասի այգիների հիմնում և սառնարանային տնտեսության կառուցում, որը հնարավորություն է տալիս պահեստավորել և երկարաժամկետ պահպանել շուրջ 3000 տոննա բերք և կազմակերպել դրա իրացումն ըստ գրաֆիկի։

President Khachaturyan familiarized himself with the Intensive Horticulture Program in Kotayk
On September 1, President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan visited the apple orchards of “MR Invest” LLC located in the Nairi and Yeghvard communities of Kotayk region, his office has said.
The intensive orchards, covering a total area of 70 hectares, are fully equipped with anti-hail nets and drip irrigation systems.
The President also visited the reservoir built within the framework of the same program, intended to provide irrigation for the orchards. “MR Invest” LLC has benefited from the government’s agricultural machinery leasing support program in the course of its activities.
The company’s overall business model includes two main components: the establishment of intensive apple and cherry orchards, and the construction of a cold storage facility, which makes it possible to store and preserve about 3,000 tons of produce long-term and to organize its sales according to schedule.