«Նոր գիրք»-29/25. Ֆորդենի, Կուարելո , Ալչինի, Գևին
1995 թվականի մարտի 27-ին նորաձևության ոլորտում հայտնի Գուչչիների տոհմի ժառանգը՝ Մաուրիցիո Գուչչին, սպանվում է աշխատանքի գնալու ճանապարհին: Երկու տարի անց նրա նախկին կնոջը՝ Պատրիցիա Ռեջջանիին, որին մամուլը հռչակել էր «Սև այրի», ձերբակալում են Մաուրիցիոյի սպանության մեղադրանքով: Սառա Գեյ Ֆորդենը փորձում է պարզել՝ Պատրիցիա՞ն է պատվիրել ամուսնու սպանությունը, թե սխալմամբ է բանտում հայտնվել:
Հեղինակը ամենայն մանրամասնությամբ շարադրում է նորաձևության տան վերելքի, վերահաս անկման և վերածննդի պատմությունը՝ շուքով, փայլով, ինտրիգներով ու ագահությամբ համեմված, և լրագրողական բծախնդրությամբ քննում է բարձր նորաձևության, մեծ փողերի և անձնական ողբերգության բոլոր նրբերանգները: Թարգմանությունն անգլերենից՝ Լիլիթ Քալաշյանի։ Խմբագիր՝ Գոհար Քալաշյան։ Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:
Մանկապատանեկան գրականություն. Սերենելա Կուարելո , Ալեսիո Ալչինի, «Անհետագիտարան»
Այս գիրքը հետաքրքրաշարժ ուղևորություն է, որը բացահայտում է ոչնչացված կամ անհետացման եզրին գտնվող կենդանատեսակները։ Այս ճամփորդությունը կօգնի հասկանալ, թե ինչ կարող ենք անել, որ կյանքի ոչ մի մասնիկ ու կենդանատեսակ չկորցնենք։ Ամենաանհայտ կենդանին էլ մեր մոլորակն ավելի հարուստ ու գեղեցիկ է դարձնում։ Յուրաքանչյուրի գոյությունն իր հիմնավորումն ունի, նրանց կորուստն անդառնալի է լինելու։ Հեղինակը ծանոթացնում է հայտնի ու անհայտ կենդանատեսակների՝ աղավնի Մարթայի և խխունջ Ջորջի, Դոդոյի, թասմանյան գայլի ու նույնիսկ նորից հայտնաբերված աստղազարդ գիշերվա գորտի պատմություններին։ Գիրքը նախատեսված է 6-9 տարիքային խմբի ընթերցողների համար։ Հետաքրքիր ուղևորություն դեպի գոյություն չունեցող կամ անհետացման եզրին գտնվող կենդանիների աշխարհ։ Թարգմանիչ՝ Լուսինե Շուքուրյան։ Գիրքը լույս է ընծայել Newmag-ը:
Փաստավավերագրական գրականություն. Գաբրիել Գևին, «ՄԵՐ ՀԱՅՐԵՐԻ ՄՈԽԻՐԸ. Լեռնային Ղարաբաղի անկման պատմությունը»
«ՄԵՐ ՀԱՅՐԵՐԻ ՄՈԽԻՐԸ. Լեռնային Ղարաբաղի անկման պատմությունը» գրքում Politico պարբերականի թղթակից Գաբրիել Գևինը ականատեսի աչքերով ներկայացնում է իրադարձությունները, որոնք ծավալվել են 2020 թվականի պատերազմից հետո մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերի Արցախի հայաթափությունը: «Կարծում եմ, որ կարգավորման չհասնելը որոշ չափով պայմանավորված էր բավարար ուշադրության բացակայությամբ: Ես դառնորեն հիասթափվեցի 2023 թվականի սեպտեմբերին, երբ, չնայած նախազգուշացումներին, աշխարհը ոչինչ չարեց, երբ Լեռնային Ղարաբաղի ողջ բնակչությունը ստիպված լքեց իր տունը: Ինձ համար դա շատ դառը փորձ էր», – ասում է հեղինակը: Հրատարակիչ՝ «Մեդիամաքս»։

“Новая книга” - 29/25: Форден Сара Гай, Серенелла Куарелло и Алессио Алчини, Габриэль Гэвин
Информационное агентство "Арменпресс" представляет свой авторский проект “Новая книга”. Каждый понедельник мы знакомим читателей с новинками армянских издательств. Читатели узнают о новых книгах, встречают уже известные классические произведения и знакомятся с тенденциями современной литературы. На этой неделе "Арменпресс" выделил три примечательных произведения по 3 категориям, изданных разными издательствами в 2024 году, и уже переданных на суд читателей.
Форден Сара Гай: Дом Гуччи
27 марта 1995 года Маурицио Гуччи, наследник знаменитой в мире моды семьи Гуччи, был убит по дороге на работу. Два года спустя его бывшая жена Патрисия Реджани, которую пресса прозвала “чёрной вдовой”, была арестована по обвинению в убийстве Маурицио. Сара Гей Форден попыталась выяснить, заказала ли Патрисия убийство мужа или была заключена в тюрьму несправедливо.
Автор подробно рассказывает историю взлёта, неминуемого падения и возрождения модного дома, приправленную гламуром, интригами и жадностью, и с журналистской точностью рассматривает все тонкости высокой моды, больших денег и личной трагедии. Перевод с английского: Лилит Калашян; Редактор: Гоар Калашян. Издательство: “Антарес”.
Серенела Куарелло, Алессио Альчини: Энциклопедия исчезнувших видов
Эта книга - увлекательное путешествие, знакомящее нас с вымершими или находящимися под угрозой исчезновения видами. Это путешествие поможет нам понять, что мы можем сделать, чтобы не потерять ни одной частицы жизни или вида. Даже самые неизвестные животные делают нашу планету богаче и прекраснее. У каждого есть своё оправдание своего существования, и их потеря будет необратимой. Автор знакомит нас с историями известных и неизвестных видов животных: голубя Марты и улитки Джорджа, додо, тасманийского волка и даже недавно обнаруженной лягушки “звёздная ночь”. Книга предназначена для читателей в возрасте от 6 до 9 лет. Увлекательное путешествие в мир несуществующих или находящихся под угрозой исчезновения животных. Перевод: Лусине Шукурян. Издательство: Newmag.
Габриэль Гэвин: “Прах наших отцов. История падения Нагорного Карабаха”
В книге “Прах наших отцов. История падения Нагорного Карабаха” корреспондент Politico Габриэль Гэвин представляет рассказ очевидца о событиях, развернувшихся после войны 2020 года и до принудительного перемещения армян из Арцаха в сентябре 2023 года. “Я думаю, что неспособность достичь урегулирования в какой-то степени была вызвана отсутствием достаточного внимания. Я был горько разочарован в сентябре 2023 года, когда, несмотря на предупреждения, мир ничего не предпринял, и всё население Нагорного Карабаха было вынуждено покинуть свои дома. Для меня это был очень горький опыт”, - пишет автор. Издательство: “Медиамакс”.