Հայաստանն այսօր իր նորանկախ պատմության մեջ ամենապակաս խոցելի վիճակում է. Փաշինյանի արձագանքը՝ Օ՛Բրայենի պնդումներին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել է ԱՄՆ պետքարտուղարի նախկին տեղակալ Ջեյմս Օ՛Բրայենի հոդվածին Վաշինգտոնում ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված համաձայնությունների վերաբերյալ։
ԱՄՆ պետքարտուղարի նախկին տեղակալ Ջեյմս Օ’Բրայենն օրերս Արտաքին հարաբերությունների Եվրոպական խորհրդի համար հրապարակած հոդվածում, անդրադառնալով վաշինգտոնյան համաձայնություններին, նշել է, թե ԱՄՆ-ն նախապես վճարեց Ալիևի խաղաղության հավաստիացումների դիմաց: Նրա խոսքով՝ Նախագահ Իլհամ Ալիևը չստացավ Հայաստանի կողմից այն ամբողջական զիջումը, որին ձգտում էր, սակայն մեծապես շահեց, քանի որ ստացավ միջանցք, որը կապում է Ադրբեջանի տարբեր մասերը։ Իսկ Հայաստանը հայտնվեց խոցելի վիճակում: Նա նաև կարծիք է հայտնել, որ առնվազն մեկ տարի խաղաղության վերջնական համաձայնագիր չի լինի, քանի որ Ադրբեջանը Հայաստանից պահանջում է փոխել Սահմանադրությունը։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին ի պատասխան՝ վարչապետը արձանագրեց, որ Ջեյմս Օ՛Բրայենը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի պաշտոնավորման արդյունքում զրկվել է իր բարձրաստիճան պաշտոնից և հիմա խնդիր ունի բացատրելու, թե ինչու նախագահ Թրամփի վարչակազմը կարողացավ անել այն, ինչ իրենք չկարողացան անել։ «Այս տեսանկյունից պարոն Օ՛Բրայենի ասածը մի կողմից շատ տարօրինակ է, մյուս կողմից էլ բացարձակապես տարօրինակ չէ։ Եթե պարոն Օ՛Բրայենը խոսում է Հայաստանի խոցելիությունների մասին, պիտի արձանագրեմ, որ, ցավոք, Հայաստանն ամենախոցելին եղել է հենց իր և իրենց պաշտոնավարման շրջանում։ Ես ուզում եմ հիշեցնել 2023 թվականի իրադարձությունները, ես ուզում եմ հիշեցնել 2022 թվականի իրադարձությունները, ես ուզում եմ հիշեցնել 2021 թվականի իրադարձությունները։ Եվ պիտի ասեմ, որ մենք երբեք բավարարված չենք եղել այն արձագանքից և աշխատանքից, որ ԱՄՆ-ի՝ այդ պահին գործող վարչակազմը իրականացրել է մեր տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգին աջակցելու համար։ Պարոն Օ՛Բրայենն այն մարդն է, որն այդ ամենի արդյունքում զրկվել է իր աշխատանքից, և նրա էմոցիոնալ գնահատականները ես չեմ պատրաստվում մեկնաբանել։ Եթե ինքն աշխատանքից զրկվել է, ինքը պետք է ինքնահայեցմամբ զբաղվի և ոչ թե իր աշխատանքը կորցնելու մեղքը փորձի բարդել Հայաստանի վրա։ Հայաստանն այսօր իր նորանկախ պատմության մեջ ամենապակաս խոցելի վիճակում է։ 1991 թվականից մինչև այսօր մենք ավելի պակաս խոցելի վիճակում չենք եղել։ Եվ, թերևս, աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային և քաղաքական նրբությունները նկատելու հմտությունների պակասն է, որ պարոն Օ՛Բրայենին թույլ չի տվել շարունակել իր աշխատանքը Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտում»,- ասաց ՀՀ վարչապետը։

Prime Minister Nikol Pashinyan has reacted to James O’Brien, who served as assistant secretary of state in the administration of former U.S. President Joe Biden, who claimed in an article that the Armenian-Azerbaijani agreements signed in Washington will give Armenia no “substantial peace dividend” and not necessarily end the conflict with Azerbaijan, as well as leave Armenia vulnerable.
The former American official also described the deal as a major win for Azerbaijan.
Asked to comment, Pashinyan said at a press briefing that James O’Brien lost his job during the tenure of U.S. President Donald Trump and now needs to try to explain why the Trump Administration was able to do something the Biden Administration couldn’t.
“From this point of view O’Brien’s remarks are very strange, but on the other hand not strange at all,” Pashinyan said. “If Mr. O’Brien is talking about Armenia’s vulnerabilities, I have to state that unfortunately Armenia was most vulnerable during his and their tenure. I’d like to remind you about the events of 2023, the events of 2022, the events of 2021. And I have to say that we had never been satisfied with the reaction and work that the then-U.S. administration had carried out in our region to support the peace process. Mr. O’Brien is someone who lost his job as a result of this all, and I am not going to comment on his emotional assessments. If he has lost his job, he needs to self-reflect and not try to put the blame for losing his job on Armenia. Today, Armenia is in the least vulnerable state of its modern independent history. We’ve never been less vulnerable since 1991. And perhaps it was the lack of skills to notice geopolitical, regional and political nuances that didn’t allow Mr. O’Brien to continue his career at the U.S. State Department,” Pashinyan said.