ՄԱԿ-ի և ԱՀԿ-ի համատեղ զեկույցի համաձայն՝ աշխարհում ավելի քան 2 միլիարդ մարդ մաքուր խմելաջրից օգտվելու հնարավորություն չունի
Աշխարհում յուրաքանչյուր չորրորդ մարդը կամ 2,1 միլիարդ մարդ մաքուր խմելաջրից օգտվելու հնարավորություն չունի՝ չնայած այս հարցում 2015 թվականից ի վեր արձանագրված առաջընթացին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ասվում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի համատեղ զեկույցում:
Այս տվյալների համաձայն՝ 2015 թվականից ի վեր 961 միլիոն մարդ մաքուր խմելաջրից օգտվելու հնարավորություն է ստացել:
Բնակչության ընդգրկվածությունը, որը խմելաջրից օգտվելու հնարավորություն ունի, 68%-ից հասել է 74%-ի: Զեկույցի համաձայն՝ չնայած գյուղական շրջանների բնակիչների վիճակի բարելավմանը՝ գյուղական բնակավայրերում ջրի հասանելիության հետ կապված իրադրությունն առաջվա պես ավելի վատ է, քան քաղաքներում:
2015-ից մինչև 2024 թվականներն ընկած ժամանակաշրջանում բնակչության ընդգրկվածությունը, որը խմելաջրից օգտվելու հնարավորություն ունի, գյուղական շրջաններում 50%-ից հասել է 60%-ի, իսկ քաղաքային բնակավայրերում մնացել է 83% մակարդակի վրա:
Նշվում է, որ առավել քիչ զարգացած երկրների բնակիչները կրկնակի ավելի հաճախ են բախվում խմելաջրի և սանիտարական ծառայությունների մատակարարման հասանելիության խնդրին, քան մյուս երկրների բնակիչները։

Согласно совместному отчету ООН и ВОЗ, более 2 миллиардов человек во всем мире не имеют доступа к чистой питьевой воде
Каждый четвертый человек в мире, или 2,1 миллиарда человек, не имеет доступа к безопасной питьевой воде, несмотря на прогресс, достигнутый с 2015 года.
Как сообщает “Арменпресс”, об этом говорится в совместном докладе Всемирной организации здравоохранения и Детского фонда ООН.
Согласно этим данным, с 2015 года 961 миллион человек получили доступ к безопасной питьевой воде.
Охват населения доступом к безопасной питьевой воде увеличился с 68% до 74%. Но, несмотря на улучшение положения жителей сельской местности, ситуация с доступом к воде в сельской местности по-прежнему хуже, чем в городах.
В период с 2015 по 2024 год охват населения доступом к безопасной питьевой воде увеличился с 50% до 60% в сельской местности, тогда как в городской местности он остался на уровне 83%.
Отмечено, что жители наименее развитых стран в два раза чаще сталкиваются с проблемой доступа к питьевой воде и санитарным услугам, чем жители других стран.