Պորտուգալիայում գրանցված անտառային հրդեհը դարձել է երկրի պատմության մեջ ամենախոշորը
Պորտուգալիայի կենտրոնական շրջանում բռնկված անտառային հրդեհն ամենախոշորն է դարձել երկրի պատմության մեջ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է AFP գործակալությունը՝ վկայակոչելով Պորտուգալիայի կառավարության Բնության և անտառների պահպանության ինստիտուտի (ICNF) տվյալները։
Քաղաքացիական պաշտպանության վարչության ներկայացուցիչ Թելմու Ֆերեյրան գործակալությանը հայտնել է, որ Կոիմբրա, Գուարդա և Կաշտելու Բրանկու շրջանների սահմանագծում գտնվող յոթ մունիցիպալիտետներում ավելի քան 10 օր մոլեգնող հրդեհը ոչնչացրել է գրեթե 64 500 հեկտար տարածք։
ICNF-ի տվյալներով՝ սա Պորտուգալիայում երբևէ գրանցված ամենախոշոր հրդեհն է։ Այն գերազանցել է 2017 թվականի հոկտեմբերին գրանցված նախորդ ռեկորդը, երբ անտառային հրդեհը ոչնչացրել էր 53 000 հեկտար տարածք։
Այս հրդեհը, որը դժվարամատչելի տարածքում առաջացել է կայծակի մի քանի հարվածներից, օգոստոսի 25-ի դրությամբ տեղայնացվել է։

Лесной пожар в Португалии стал крупнейшим в истории страны
Лесной пожар, вспыхнувший в центральном регионе Португалии, стал крупнейшим в истории страны. Как сообщает «Арменпресс», об этом сообщает AFP со ссылкой на данные Института охраны природы и лесов (ICNF) при правительстве Португалии.
Тельму Феррейра, представитель Департамента гражданской обороны, сообщил агентству, что пожар, бушующий более 10 дней в семи муниципалитетах, граничащих с регионами Коимбра, Гуарда и Каштелу-Бранку, уничтожил почти 64 500 гектаров земли.
По данным ICNF, это самый крупный пожар, когда-либо зарегистрированный в Португалии. Он превзошел предыдущий рекорд, установленный в октябре 2017 года, когда лесной пожар уничтожил 53 000 гектаров.
Этот пожар, вызванный несколькими ударами молний в труднодоступном районе, был локализован по состоянию на 25 августа.