Նիդեռլանդների նախարարները հրաժարական են տվել Իսրայելի հետ կապված բանավեճի պատճառով
Նիդեռլանդների արտաքին գործերի նախարար, կենտրոնամետ «Նոր սոցիալական պայմանագիր» կուսակցության անդամ Կասպար Վելդկամպը հրաժարական է տվել Իսրայելի դեմ պատժամիջոցների շուրջ բանավեճից հետո։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Deutsche Welle-ն, այդ մասին նա հայտարարել է հարցազրույցում։ Վելդկամպի կուսակցության մյուս բոլոր նախարարները հետևել են նրա օրինակին։
«Այդուհանդերձ մի շարք նախարարների հրաժարականներն իրենց պաշտոններից հետևանքներ չի ունենա Նիդեռլանդների ներքին քաղաքականության առումով, քանի որ իշխող կոալիցիան նախկինում մեծամասնություն չուներ աջակողմյան «Ազատության կուսակցության» լքելուց հետո։ Այժմ անկուսակցական վարչապետ Դիկ Շոֆի գլխավորած կառավարությունը բաղկացած է միայն աջակողմյան լիբերալ «Ազատության և ժողովրդավարության համար ժողովրդական կուսակցությունից» և աջակողմյան «Ֆերմերների և քաղաքացիների շարժումից»,-նշված է հաղորդագրության մեջ:
Կասպար Վելդկամպը նախկինում էլ խոսել է Իսրայելի կառավարության դեմ ավելի խիստ միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտության մասին՝ Գազայի հատվածում ընթացող գործողությունների ֆոնին, սակայն, ըստ նրա, այդ հարցում կոալիցիոն գործընկերներից աջակցություն չի ստացել։
Հուլիսի վերջին հայտնի դարձավ, որ Իսրայելի ազգային անվտանգության նախարար Իտամար Բեն-Գվիրը և ֆինանսների նախարար Բեզալել Սմոտրիչը Նիդեռլանդներում հայտարարվել են անցանկալի անձ՝ մեղադրվելով պաղեստինցիների դեմ բազմիցս բռնություններ հրահրելու մեջ։

Нидерландские министры ушли в отставку из-за дебатов по Израилю
Министр иностранных дел Нидерландов Каспар Велдкамп из центристской партии "Новый общественный договор" (NSC) подал в отставку после спора о санкциях против Израиля.
Как передает Арменпресс со ссылкой на Deutsche Welle, об этом он сообщил в интервью.
Примеру Велдкампа последовали все остальные министры из его партии.
«При этомуход ряда министров со своих постов не повлечет последствий для нидерландской внутренней политики, так как правящая коалиция и ранее не обладала большинством после выхода из нее правопопулистской "Партии свободы" . Теперь в правительстве, возглавляемом беспартийным премьер-министром Диком Схофом, остались лишь праволиберальная "Народная партия за свободу и демократию" и правопопулистское "Фермерско-гражданское движение"», - говорится в сообщении.
Ранее Каспар Велдкамп говорил о необходимости применения более жестких мер против правительства Израиля на фоне продолжающейся операции в секторе Газа. Однако, по его же словам, он не получил поддержки в этом вопросе от партнеров по коалиции.
В конце июля стало известно, что министра национальной безопасности Израиля Итамара Бен-Гвира и министра финансов Бецалеля Смотрича объявили персонами нон грата в Нидерландах, обвинив их в неоднократном подстрекательстве к насилию против палестинцев.