Կիմ Չեն Ընը Ազատագրման օրվան նվիրված ելույթում ընդգծել է Ռուսաստանի հետ «աննախադեպ դաշինքը»
Ճապոնիայի գաղութատիրությունից Կորեական թերակղզու ազատագրման 80-ամյակի կապակցությամբ ունեցած իր ելույթում Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը հայտարարել է, որ Փհենյանի և Մոսկվայի հարաբերություններն էլ ավելի են ամրապնդվում ինքնիշխանության համար նրանց համատեղ պայքարի ֆոնին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Yonhap գործակալությունը։
«Այսօր ԿԺԴՀ-ի և Ռուսաստանի միջև բարեկամությունը վերածվել է աննախադեպ դաշինքի, որն էլ ավելի է ամրապնդվում նեոնացիզմի վերածնունդը զսպելու և ինքնիշխանությունը, անվտանգությունն ու միջազգային արդարությունը պաշտպանելու նրանց ընդհանուր պայքարի ֆոնին», - ասել է Կիմ Չեն Ընը։
Նա նշել է, որ «ԿԺԴՀ-ի և Ռուսաստանի համերաշխությունից անսահման ուժ է բխում»։
Կիմ Չեն Ընը նաև նշել է այլ երկրների ինքնիշխանության և իրավունքների նկատմամբ ոտնձգություն կատարող «իմպերիալիստների մշտապես աճող հանցագործությունները»։
Միջոցառման հյուրերի թվում էին Ռուսաստանի Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինը և Ռուսաստանի մշակույթի փոխնախարար Անդրեյ Մալիշևը։
Միջոցառման ժամանակ Վոլոդինն ընթերցել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի շնորհավորական ուղերձը Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդին։

Ким Чен Ын в своей речи в День освобождения подчеркнул «беспрецедентный союз» с Россией
В своей речи, посвященной 80-летию освобождения Корейского полуострова от японского колониального господства, северокорейский лидер Ким Чен Ын заявил, что отношения между Пхеньяном и Москвой продолжают укрепляться в ходе совместной борьбы за суверенитет. Как сообщает Арменпресс, об этом сообщило информационное агентство Yonhap.
«Сегодня дружба между КНДР и Россией переросла в беспрецедентный союз, который еще больше укрепляется в ходе совместной борьбы за сдерживание возрождения неонацизма и защиту суверенитета, безопасности и международного правосудия», — заявил Ким Чен Ын.
Он отметил, что «в солидарности КНДР и России проистекает безграничная сила».
Ким Чен Ын также отметил «постоянно растущие преступления империалистов», посягающих на суверенитет и права других стран.
Среди гостей мероприятия были спикер Государственной Думы РФ Вячеслав Володин и заместитель министра культуры РФ Андрей Малышев.
В ходе мероприятия Володин зачитал поздравительное послание президента России Владимира Путина северокорейскому лидеру.