Մադրիդում հրդեհը 1 մարդու կյանք է խլել
Իսպանիայի մայրաքաղաք Մադրիդում մոլեգնող հրդեհը հաջողվել է մեկուսացնել։ Հրդեհը մեկ մարդու կյանք է խլել, 180 մարդու ստիպել է տարհանվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Ըստ տեղի իշխանությունների՝ հրդեհի մեկուսացմանը նպաստել են գիշերը ստեղծված բարենպաստ եղանակային պայմանները։
Տրես Կանտոսի շրջանում մոլեգնող հրդեհն այրել է ավելի քան 1000 հեկտար տարածք։
Հրշեջները պայքարում են անտառային հրդեհների դեմ նաև եվրոպական այլ երկրներում։ BBC-ն նշում է, որ Իսպանիայում և Պորտուգալիայում բարձր ջերմաստիճանը կպահպանվի մինչև առնվազն օգոստոսի 13-ը։ Ըստ կանխատեսումների՝ ջերմաստիճանը կհասնի մինչև 44 աստիճան Ցելսիուսի։

Firefighters have contained a wildfire near the Spanish capital Madrid, in the Tres Cantos area, which killed one person and prompted the evacuation of 180 people, Reuters reported citing regional authorities.
Favorable overnight conditions allowed for the fire to be contained, Reuters reported citing a statement from the Community of Madrid.
A man who had been taken by helicopter to the La Paz hospital after suffering burns on 98% of his body, later died, the Community of Madrid said, according to Reuters.
The fire affected more than 1,000 hectares, according to Reuters.
A prolonged heatwave in Spain continued on Tuesday, with temperatures set to reach 44 degrees Celsius (111.2 F) in some regions, Reuters reported citing meteorology service AEMET.