Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեսպանին
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերին՝ Հայաստանում նրա դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին պաշտոնավարման ընթացքում երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացման ուղղությամբ իրականացված արդյունավետ աշխատանքի և արձանագրված առաջընթացի համար, ինչպես նաև մաղթել հաջողություն հետագա գործունեության մեջ։ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է դեսպանի անձնական ներդրումն ու ջանքերը կրթամշակութային կապերի ամրապնդման և խորացման գործում։
Նախարարը կարևորել է դեսպանության հետ ռազմավարական կարևոր ուղղություններով համագործակցությունը: Ժաննա Անդրեասյանն այս համատեքստում շնորհակալություն է հայտնել «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրում ակտիվ ներգրավվածության համար։ Ծրագրի շրջանակում Հայաստանը համագործակցում է Մեծ Բրիտանիայի առաջատար բուհերի՝ Լոնդոնի արվեստների համալսարանի և Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի կրթության ինստիտուտի հետ։ Նա կարևորել է նաև համատեղ աշխատանքը ՀՀ մշակույթի պահպանության և զարգացման 2023–2027 թթ. ռազմավարության մշակման ուղղությամբ՝ նշելով, որ Կառավարության կողմից հաստատված փաստաթուղթը Բրիտանական խորհրդի աջակցությամբ հասանելի է նաև անգլերենով։
Նախարարը շեշտել է Բրիտանական խորհրդի դերը և աջակցությունը Հայաստանում անգլերենի ուսուցման մեթոդաբանության մշակման, ուսուցիչների շարունակական մասնագիտական զարգացման և վերապատրաստման, ինչպես նաև բուհերում «Ստեղծագործ միտք» ծրագրի իրականացման հարցերում։
Մշակույթի ոլորտում առկա համագործակցության շրջանակում Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է Բրիտանական թանգարանի հետ իրականացված «Մայր աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» ժամանակավոր ցուցադրությունը և նշել Հայաստանի պատմության թանգարանի ու Բրիտանական թանգարանի միջև կապերի խորացման հնարավորությունը։
Կողմերը քննարկել են նաև այս տարվա հոկտեմբերին Լոնդոնում կայանալիք «Going Global» բարձրագույն կրթության ամենամյա միջազգային համաժողովին Հայաստանի մասնակցության հարցը։ Համաժողովը, որը Մեծ Բրիտանիայում անցկացվում է 2004 թվականից՝ երկու տարին մեկ, համախմբում է կրթության ոլորտի ղեկավարներին՝ բարձրագույն կրթության ապագայի շուրջ քննարկումների համար։ Նախարարն այն գնահատել է որպես կարևոր հարթակ միջազգային փորձի փոխանակման և Հայաստանի փորձառության ներկայացման համար։
Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ 2025 թվականի աշնանը Երևանում նախատեսվում է անցկացնել երկու խոշոր միջոցառում՝ «Ակադեմիական քաղաք. միջազգային գիտելիքի ֆորում» և «Մշակութային խաչմերուկներ. երևանյան միջազգային համաժողով». վերջինս նվիրված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Մշակութային արտահայտությունների բազմազանության պաշտպանության և խթանման մասին» կոնվենցիայի 20-ամյակին։ Նա համոզմունք է հայտնել, որ Միացյալ Թագավորության պետական կառույցների ներկայացուցիչների մասնակցությունը կնպաստի երկկողմ քննարկումների շարունակությանը, նոր համագործակցության ուղղությունների ուսումնասիրությանը և կապերի ամրապնդմանը կրթության, մշակույթի, հետազոտության և նորարարության ոլորտներում։
Դեսպան Ջոն Գալագերը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և երկարամյա արդյունավետ համագործակցության համար՝ ընդգծելով արձանագրված դրական առաջընթացը և փոխգործակցության ներուժի իրացման անհրաժեշտությունը։

Minister of Education, Science, Culture and Sport meets UK Ambassador
Armenian Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan has held a meeting with the outgoing UK Ambassador John Gallagher.
The Minister expressed gratitude to the Ambassador for the effective work carried out and the progress made in developing cooperation between the two countries during his tenure, and also wished him success in his future endeavors. Andreasyan emphasized the Ambassador's personal contribution and efforts in strengthening and deepening educational and cultural ties, the ministry said in a press release.
The Minister emphasized the cooperation with the Embassy in strategically important areas. In this context, Minister Andreasyan expressed her gratitude for the active involvement in the "Academic City" program – Armenia has been cooperating with the University of the Arts London and the Institute of Education, University College London as part of the project.
The Minister also highlighted the joint work toward the development of the Armenian Culture Preservation and Development 2023-2027 strategy, noting that the document approved by the Cabinet is available in English through the support of the British Council.
Andreasyan underscored the role and support of the British Council in developing the methodology of teaching English in Armenia, continuous professional development and training of teachers, as well as the implementation of the Creative Spark program in universities.
She highlighted the cooperation with British Museum for The Mother Goddess: From Anahit to Mary temporary exhibition.
The parties also discussed Armenian participation in the upcoming 2025 Going Global conference for international education leaders due in London in October. Andreasyan said that the conference is an important platform for exchange of experience and presenting Armenia’s practice.
Andreasyan said that Yerevan will host two major events in autumn 2025 – Academic City: International Knowledge Forum and the Cultural Crossroads: Yerevan International Conference, with the latter being dedicated to the 20th anniversary of the UNESCO Convention on the Protection and Promotion of the Diversity of Cultural Expressions. Andreasyan expressed confidence that the participation of British officials will contribute to the continuity of bilateral discussions, exploration of new avenues of cooperation and strengthening of ties in education, culture, research and innovation.
Ambassador Gallagher expressed gratitude for the warm reception and many years of productive cooperation, highlighting the positive progress and need for utilizing the potential of partnership.