Իրանը և Իրաքն անվտանգության շուրջ համաձայնագիր են կնքել
Իրանն ու Իրաքն անվտանգության ոլորտում համագործակցության համաձայնագիր են ստորագրել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Mehr լրատվական գործակալությունը։
Փաստաթուղթը ստորագրել են Իրանի Գերագույն ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ալի Լարիջանին և Իրաքի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Քասիմ ալ-Արաջին։
«Մենք մշակել ենք անվտանգության համաձայնագիր Իրաքի հետ, որը շատ կարևոր թեմա է։ Հարևանների հետ հարաբերություններում Իրանի տեսակետն ու մոտեցումը հիմնված են այն փաստի վրա, որ ուշադրության կենտրոնում է իրանցիների անվտանգությունը, բայց Իրանը ուշադրություն է դարձնում նաև հարևան երկրների անվտանգությանը», - ասել է Լարիջանին Բաղդադ մեկնելուց առաջ։
Լարիջանին հավելել է, որ մտադիր է իրաքցի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ քննարկել Թեհրանի և Բաղդադի միջև համագործակցության ընդլայնման ուղիները։
Լարիջանին Իրաքից հետո կմեկնի Լիբանան։
Mehr-ը հիշեցնում է, որ Իրանն ու Իրաքը 2023 թվականին համաձայնագիր են ստորագրել երկու երկրի միջև սահմանը պաշտպանելու միջոցառումները համակարգելու վերաբերյալ։

Иран и Ирак подписали соглашение о безопасности
Иран и Ирак подписали соглашение о сотрудничестве в области безопасности. Об этом, как передает Арменпресс, сообщает агентство Mehr.
Документ подписали секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Лариджани и советник по национальной безопасности Ирака Касем аль-Араджи.
«Мы разработали соглашение о безопасности с Ираком, и это очень важная тема. Позиция и подход Ирана в отношениях с соседями основаны на том, что безопасность иранцев находится в центре внимания, но Иран также уделяет внимание безопасности соседних стран», — заявил Лариджани перед отъездом в Багдад.
Лариджани добавил, что намерен обсудить с высокопоставленными иракскими чиновниками пути расширения сотрудничества между Тегераном и Багдадом.
После Ирака Лариджани отправится в Ливан.
Mehr напоминает, что в 2023 году Иран и Ирак подписали соглашение о координации мер по обеспечению безопасности границ между двумя странами.