Ենթակառուցվածքները գործելու են ՀՀ ինքնիշխանության և իրավազորության շրջանակներում, չկա որևէ երրորդ կողմի վերահսկողություն. Միրզոյան
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը պատմական է համարում Սպիտակ տանը տեղի ունեցած իրադարձությունը, հատկապես՝ Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախաստորագրման առումով, որը, նրա գնահատմամբ, կարևորագույն հանգրվան է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում։ Ըստ նրա՝ այդ համաձայնագրի նախաստորագրմամբ, ըստ էության, սկսվում է խաղաղության ինստիտուցիոնալիզացման փուլը։
«Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ անդրադառնալով վաշինգտոնյան հանդիպումների արդյունքներին:
Հարց. Ինչպե՞ս եք գնահատում Վաշինգտոնում հանդիպումների արդյունքները։
Պատասխան. Եթե կարճ, ապա Սպիտակ տանը տեղի ունեցածն, իհարկե, պատմական իրադարձություն էր։ Նկատի ունեմ նախևառաջ Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախաստորագրումը, որը կարևորագույն հանգրվան էր Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում։ Այդ նախաստորագրմամբ և դրան հաջորդած բանավոր հրապարակային հայտարարություններով ազդարարվեց, որ խաղաղությունը սահմանին էսկալացիաների բացակայության իմաստով արդեն իսկ հաստատված է և, ըստ էության, սկսվում է խաղաղության ինստիտուցիոնալիզացման փուլը։
Մեծ հաշվով նույնը կարելի է ասել ապաշրջափակման և ենթակառուցվածքների վերագործարկման մասին։ Չէի ցանկանա թյուր տպավորություն ստեղծել. ավարտվեց շատ կարևոր, հիմնարար՝ ենթակառուցվածքների գործարկման ընդհանուր սկզբունքների շուրջ բանակցությունների փուլը, բայց ընդամենը մեկ փուլը։ Առջևում հսկայական աշխատանք կա անելու ավելի կոնկրետ պայմանների և տեխնիկական լուծումների հստակեցման և համաձայնեցման ուղղությամբ։
Ուզում եմ նաև հավելել, որ Վաշինգտոնյան հռչակագրում արձանագրված պայմանավորվածություններն ակնհայտորեն էլ ավելի մեծ կշիռ են ստանում դրանում ամերիկյան կողմի մասնակցությամբ և որպես վկա ԱՄՆ նախագահի ստորագրությամբ։
Հարց. Խոսելով ենթակառուցվածքների մասին՝ Վաշինգտոնյան հռչակագրի հատկապես 3-րդ կետի շուրջ տարընթերցումներ, տարբեր մեկնաբանություններ են արվում փորձագետների, քաղաքական տարբեր հոսանքների ներկայացուցիչների կողմից։ Ինչպիսի՞ն է Ձեր ընկալումը։
Պատասխան. Բայց տարբեր մեկնաբանությունների տեղ չկա։ Համաձայնեցված է այն, ինչ գրված է, պետք է կարդալ այն, ինչ գրված է, հասկանալ այնպես, ինչպես գրված է, ոչ ավել, ոչ պակաս։ Իսկ գրված է, որ ենթակառուցվածքների գործարկումը՝ ներառյալ նաև Հայաստանի տարածքում ամերիկյան գործընկերությամբ կառուցվելիքը, տեղի է ունենում երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և իրավազորության շրջանակներում և ապահովում է փոխադարձ առավելություններ։ Կրկին՝ ինչպիսին էլ լինեն տեխնիկական լուծումները, որոնք դեռ պետք է քննարկվեն, դրանք չեն կարող լինել նշածս շրջանակից դուրս։
Մնացած մեկնաբանությունները երևակայության արդյունք են կամ մարդկանց մոլորեցնելու փորձ։ Միայն զարմանալ կարելի է, թե ինչպես են հայտնի կենդանու համառությամբ որոշ «անկախ փորձագետներ» կամ «կախյալ» կուսակցականներ շրջանառում տերմիններ, որոնք ըստ էության ինչպես նախկինում մեր կողմից երբևէ չեն ընդունվել, այնպես էլ այժմ Վաշինգտոնյան հռչակագրում չկան։ Ցանկանում եմ նորից ընդգծել այն, ինչ գրված է սևով սպիտակի վրա՝ բոլոր ենթակառուցվածքները գործելու են երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության շրջանակներում, չկա որևէ երրորդ կողմի վերահսկողություն։ Սրանից ավելի հստակ ասել կարծում եմ՝ հնարավոր չէ։
Բայց ես կառաջարկեի մեկ այլ կարևորագույն, ես կասեի, անկյունաքարային իրողություն արձանագրել. Վաշինգտոնյան հռչակագրով ձեռք բերված պայմանավորվածությամբ Հայաստանն ապաշրջափակվում է, մի բան, որը ՀՀ ձգտումն է եղել 35 տարի։ Հայաստանն այսուհետ ստանում է հասանելիություն և կարող է օգտագործել Ադրբեջանի երկաթուղային ենթակառուցվածքներն իր միջազգային առևտրի համար։
Հարց. Շահարկումներ կան նաև Խաղաղության համաձայնագրի մասով։
Պատասխան. Նախկինում քանիցս առիթ ունեցել ենք ասելու, որ Խաղաղության համաձայնագրի բովանդակությունը հիմնականում հայտնի է հանրությանը, նշել ենք, թե դրանում ինչ կա և ինչ վստահաբար չկա։ Օգոստոսի 11-ին, ինչպես պայմանավորվել ենք ադրբեջանական կողմի հետ, նախաստորագրված համաձայնագրի տեքստը կհրապարակվի։ Ողջամտության կանխավարկածով այդ պահից բոլոր շահարկումներն ուղղակի կդադարեն։
Հարց. Այցի ընթացքում կայացան նաև երկկողմ հանդիպումներ, հուշագրեր ստորագրվեցին, ի՞նչ է դա նշանակում, այդ թվում՝ ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության համար։
Պատասխան. Իսկապես, այցը կարևոր էր նաև ՀՀ-ԱՄՆ երկկողմ հարաբերությունների առաջմղման տեսանկյունից։ Փաշինյան-Թրամփ հանդիպման ընթացքում հնարավոր եղավ քննարկել ռազմավարական գործընկերության օրակարգի մի շարք հարցեր, ստորագրվեց երեք հուշագիր։
«Խաղաղության խաչմերուկի» կարողությունների զարգացման հուշագիրն արտահայտում է ԱՄՆ աջակցությունը «Խաղաղության խարմերուկ» նախագծին, ընդգծում Հայաստանի կարևոր դերը՝ որպես տարածաշրջանային տրանսպորտային հանգույց և վերահաստատում է Միացյալ Նահանգների աներկբա աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիությանը։ Այն միտված է խթանելու Հայաստանի ենթակառուցվածքների և սահմանային անվտանգությունը։ Այն ներառում է մասնավոր ներդրումների խրախուսում և մաքսային և սահմանային կարողությունների ամրապնդում։
Արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների նորարարության վերաբերյալ հուշագիրը նպատակ ունի զգալիորեն խորացնելու համագործակցությունը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում՝ զարգացնելով կիսահաղորդիչների էկոհամակարգը և արհեստական բանականության կիրառությունները։ Այն ընդգծում է մասնավոր ներդրումների և պետություն-մասնավոր համագործակցության, ակադեմիական գործընկերության կարևորությունը։ Կողմերը հանձն են առնում խթանել աշխատուժի պատրաստումը և ամրապնդել տեխնոլոգիական գործընկերությունը։ Կողմերը նաև մտադիր են աշխատանքներ տանել հասնելու անրաժեշտ պայմանների ապահովմանը՝ ԱՄՆ արտահանման վերահսկման շրջանակում Հայաստանի կարգավիճակը բարձրացնելու համար։
Էներգետիկ անվտանգության հուշագիրը միտված է աջակցելու Հայաստանի էներգետիկ կայունությանն ու էներգետիկ համակարգի արդիականացմանը, մասնավոր հատվածի ներդրումների խրախուսմանը, ինչպես նաև զարգացնելու քաղաքացիական միջուկային համագործակցությունը։
Հուշագիրը նաև նախատեսում է տարածաշրջանային էներգետիկ համագործակցության խթանում և մասնագիտական կարողությունների զարգացում՝ ամրապնդելով Հայաստանի էներգետիկ ինքնաբավությունը։
Նշվածի և ռազմավարական գործընկերության այլ բաղադրիչների կյանքի կոչման ուղղությամբ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ պայմանավորվել ենք առաջիկայում ակտիվացնել համատեղ աշխատանքը։
Ամփոփելով՝ պետք է նշեմ, որ այս հանգրվանին հասնելու համար ամիսներ շարունակ մանրակրկտորեն պլանավորված աշխատանք է իրականացվել, և այս փուլում աշխատանքների ծավալը և բովանդակությունը պետք է էլ ավելի ընդլայնվի։ Երեկ նախագահ Թրամփը ստորագրեց «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» ծրագրի կյանքի կոչման նպատակով աշխատանքային խմբի ստեղծման հրամանագիրը, և մոտ առաջիկայում մենք Երևանում ակնկալում ենք բարձրաստիճան քննարկումներ այս ուղղությամբ՝ օգտագործելու այս կարևոր պահը հետագա սերունդներին ավելի փոխկապակցված Հարավային Կովկաս ժառանգելու նպատակով։

Инфраструктуры будут функционировать в рамках суверенитета и юрисдикции Республики Армения, контроля какой-то третьей стороны не будет - Мирзоян
Инфраструктуры будут функционировать в рамках суверенитета и юрисдикции Республики Армения, контроля какой-то третьей стороны не будет -  Мирзоян
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян считает событие в Белом доме историческим, особенно с точки зрения парафирования Соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений, что, по его мнению, является важной вехой в процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений. По его словам, парафирование этого соглашения, по сути, начинает этап институционализации мира.
Об этом министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил в интервью Арменпресс в Вашингтоне, коснувшись результатов вашингтонских встреч.
Вопрос: Как Вы оцениваете результаты встреч в Вашингтоне?
Ответ: Если вкратце, то произошедшее в Белом доме, безусловно, было историческим событием. Я имею в виду, прежде всего, парафирование Соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений, что стало ключевым этапом в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Это парафирование и последовавшие за ним устные публичные заявления свидетельствовали о том, что мир, в смысле отсутствия эскалации на границе, уже установлен и, по сути, начинается этап институционализации мира.
По большому счету, то же самое можно сказать и о снятии блокады и возобновлении работы инфраструктуры. Не хотелось бы создавать ложного впечатления: завершился очень важный, принципиальный этап переговоров об общих принципах работы инфраструктуры, но это лишь один этап. Предстоит огромная работа по уточнению и согласованию более конкретных условий и технических решений.
Хотелось бы также добавить, что договоренности, зафиксированные в Вашингтонской декларации, очевидно, приобретают ещё больший вес благодаря участию в ней американской стороны и подписи президента США в качестве свидетеля.
Вопрос: Говоря об инфраструктуре, эксперты и представители разных политических течений дают разные толкования и интерпретации, особенно в отношении пункта 3 Вашингтонской декларации. Каково Ваше мнение?
Ответ: Но здесь нет места для разночтений. Согласовано именно то, что написано, следует читать то, что написано, и понимать так, как написано — ни больше, ни меньше. А написано то, что эксплуатация инфраструктуры, в том числе той, которая будет построена в Армении при американском партнёрстве, осуществляется в рамках территориальной целостности, суверенитета и юрисдикции стран и обеспечивает взаимную выгоду. Опять же, какие бы технические решения ни обсуждались, они не могут выходить за рамки, о которых я говорил.
Остальные толкования – плод воображения или попытка ввести людей в заблуждение. Можно только удивляться, как с упорством известного животного некоторые «независимые эксперты» или «зависимые» партийцы тиражируют термины, которые, по сути, никогда не принимались нами ранее и теперь отсутствуют в Вашингтонской декларации. Хочу ещё раз подчеркнуть то, что написано чёрным по белому: вся инфраструктура будет функционировать в рамках суверенитета и юрисдикции стран, никакого контроля со стороны третьих лиц. Думаю, яснее сказать невозможно.
Но я бы посоветовал отметить ещё один очень важный, я бы сказал, краеугольный факт: благодаря соглашению, достигнутому в Вашингтонской декларации, Армения выходит из блокады — а это то, к чему она стремилась на протяжении 35 лет. Теперь Армения получает доступ к железнодорожной инфраструктуре Азербайджана и может использовать её для своей международной торговли.
Вопрос: Есть также спекуляции относительно Мирного соглашения...
Ответ: Мы неоднократно заявляли, что содержание Мирного соглашения в целом известно общественности, и мы отмечали, что в нём есть, а чего нет. 11 августа, как мы и договорились с азербайджанской стороной, текст парафированного соглашения будет опубликован. По здравой логике, с этого момента все спекуляции прекратятся.
Вопрос: В ходе визита также состоялись двусторонние встречи и были подписаны меморандумы. Что это означает, в том числе — для стратегического партнёрства Армении и США?
Ответ: Действительно, визит был важен и с точки зрения развития двусторонних отношений Армении и США. В ходе встречи Пашиняна и Трампа удалось обсудить ряд вопросов повестки стратегического партнёрства, подписаны три меморандума.
Меморандум о развитии потенциала проекта «Перекрёсток мира» выражает поддержку США проекту «Перекрёсток мира», подчёркивает важную роль Армении как регионального транспортного узла и подтверждает неизменную поддержку Соединёнными Штатами суверенитета, территориальной целостности и неприкосновенности международно признанных границ Армении. Он направлен на стимулирование развития инфраструктуры и безопасности границ Армении. Он включает в себя поощрение частных инвестиций и укрепление таможенных и пограничных возможностей.
Меморандум об искусственном интеллекте и инновациях в области полупроводников направлен на значительное углубление сотрудничества в секторе высоких технологий путем развития экосистемы полупроводников и приложений искусственного интеллекта. В документе подчёркивается важность частных инвестиций и государственно-частного партнёрства, а также академического партнёрства. Стороны обязуются содействовать развитию подготовки кадров и укреплению технологического партнёрства. Стороны также намерены работать над созданием необходимых условий для повышения статуса Армении в рамках экспортного контроля США.
Меморандум об энергетической безопасности направлен на поддержку энергетической стабильности Армении и модернизацию энергосистемы, стимулирование инвестиций частного сектора, а также развитие сотрудничества в области гражданской ядерной энергетики.
Меморандум также предусматривает содействие региональному энергетическому сотрудничеству и развитие профессионального потенциала, что позволит укрепить энергетическую самодостаточность Армении.
Мы договорились с госсекретарем США Марко Рубио об активизации в ближайшем будущем совместной работы по реализации вышеуказанных и других компонентов стратегического партнерства.
И, подводя итог, должен отметить, что для достижения этой вехи были проделаны месяцы тщательно спланированной работы, и на данном этапе объём и содержание работы должны быть расширены. Вчера президент Трамп подписал указ о создании целевой группы по реализации программы «Дорога Трампа к международному миру и процветанию», и мы с нетерпением ожидаем предстоящих скоро обсуждений на высоком уровне в Ереване, чтобы воспользоваться этим важным моментом и передать будущим поколениям более взаимосвязанный Южный Кавказ.