Ենթակառուցվածքները գործելու են ՀՀ ինքնիշխանության և իրավազորության շրջանակներում, չկա որևէ երրորդ կողմի վերահսկողություն. Միրզոյան
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը պատմական է համարում Սպիտակ տանը տեղի ունեցած իրադարձությունը, հատկապես՝ Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախաստորագրման առումով, որը, նրա գնահատմամբ, կարևորագույն հանգրվան է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում։ Ըստ նրա՝ այդ համաձայնագրի նախաստորագրմամբ, ըստ էության, սկսվում է խաղաղության ինստիտուցիոնալիզացման փուլը։
«Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ անդրադառնալով վաշինգտոնյան հանդիպումների արդյունքներին:
Հարց. Ինչպե՞ս եք գնահատում Վաշինգտոնում հանդիպումների արդյունքները։
Պատասխան. Եթե կարճ, ապա Սպիտակ տանը տեղի ունեցածն, իհարկե, պատմական իրադարձություն էր։ Նկատի ունեմ նախևառաջ Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախաստորագրումը, որը կարևորագույն հանգրվան էր Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում։ Այդ նախաստորագրմամբ և դրան հաջորդած բանավոր հրապարակային հայտարարություններով ազդարարվեց, որ խաղաղությունը սահմանին էսկալացիաների բացակայության իմաստով արդեն իսկ հաստատված է և, ըստ էության, սկսվում է խաղաղության ինստիտուցիոնալիզացման փուլը։
Մեծ հաշվով նույնը կարելի է ասել ապաշրջափակման և ենթակառուցվածքների վերագործարկման մասին։ Չէի ցանկանա թյուր տպավորություն ստեղծել. ավարտվեց շատ կարևոր, հիմնարար՝ ենթակառուցվածքների գործարկման ընդհանուր սկզբունքների շուրջ բանակցությունների փուլը, բայց ընդամենը մեկ փուլը։ Առջևում հսկայական աշխատանք կա անելու ավելի կոնկրետ պայմանների և տեխնիկական լուծումների հստակեցման և համաձայնեցման ուղղությամբ։
Ուզում եմ նաև հավելել, որ Վաշինգտոնյան հռչակագրում արձանագրված պայմանավորվածություններն ակնհայտորեն էլ ավելի մեծ կշիռ են ստանում դրանում ամերիկյան կողմի մասնակցությամբ և որպես վկա ԱՄՆ նախագահի ստորագրությամբ։
Հարց. Խոսելով ենթակառուցվածքների մասին՝ Վաշինգտոնյան հռչակագրի հատկապես 3-րդ կետի շուրջ տարընթերցումներ, տարբեր մեկնաբանություններ են արվում փորձագետների, քաղաքական տարբեր հոսանքների ներկայացուցիչների կողմից։ Ինչպիսի՞ն է Ձեր ընկալումը։
Պատասխան. Բայց տարբեր մեկնաբանությունների տեղ չկա։ Համաձայնեցված է այն, ինչ գրված է, պետք է կարդալ այն, ինչ գրված է, հասկանալ այնպես, ինչպես գրված է, ոչ ավել, ոչ պակաս։ Իսկ գրված է, որ ենթակառուցվածքների գործարկումը՝ ներառյալ նաև Հայաստանի տարածքում ամերիկյան գործընկերությամբ կառուցվելիքը, տեղի է ունենում երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և իրավազորության շրջանակներում և ապահովում է փոխադարձ առավելություններ։ Կրկին՝ ինչպիսին էլ լինեն տեխնիկական լուծումները, որոնք դեռ պետք է քննարկվեն, դրանք չեն կարող լինել նշածս շրջանակից դուրս։
Մնացած մեկնաբանությունները երևակայության արդյունք են կամ մարդկանց մոլորեցնելու փորձ։ Միայն զարմանալ կարելի է, թե ինչպես են հայտնի կենդանու համառությամբ որոշ «անկախ փորձագետներ» կամ «կախյալ» կուսակցականներ շրջանառում տերմիններ, որոնք ըստ էության ինչպես նախկինում մեր կողմից երբևէ չեն ընդունվել, այնպես էլ այժմ Վաշինգտոնյան հռչակագրում չկան։ Ցանկանում եմ նորից ընդգծել այն, ինչ գրված է սևով սպիտակի վրա՝ բոլոր ենթակառուցվածքները գործելու են երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության շրջանակներում, չկա որևէ երրորդ կողմի վերահսկողություն։ Սրանից ավելի հստակ ասել կարծում եմ՝ հնարավոր չէ։
Բայց ես կառաջարկեի մեկ այլ կարևորագույն, ես կասեի, անկյունաքարային իրողություն արձանագրել. Վաշինգտոնյան հռչակագրով ձեռք բերված պայմանավորվածությամբ Հայաստանն ապաշրջափակվում է, մի բան, որը ՀՀ ձգտումն է եղել 35 տարի։ Հայաստանն այսուհետ ստանում է հասանելիություն և կարող է օգտագործել Ադրբեջանի երկաթուղային ենթակառուցվածքներն իր միջազգային առևտրի համար։
Հարց. Շահարկումներ կան նաև Խաղաղության համաձայնագրի մասով։
Պատասխան. Նախկինում քանիցս առիթ ունեցել ենք ասելու, որ Խաղաղության համաձայնագրի բովանդակությունը հիմնականում հայտնի է հանրությանը, նշել ենք, թե դրանում ինչ կա և ինչ վստահաբար չկա։ Օգոստոսի 11-ին, ինչպես պայմանավորվել ենք ադրբեջանական կողմի հետ, նախաստորագրված համաձայնագրի տեքստը կհրապարակվի։ Ողջամտության կանխավարկածով այդ պահից բոլոր շահարկումներն ուղղակի կդադարեն։
Հարց. Այցի ընթացքում կայացան նաև երկկողմ հանդիպումներ, հուշագրեր ստորագրվեցին, ի՞նչ է դա նշանակում, այդ թվում՝ ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության համար։
Պատասխան. Իսկապես, այցը կարևոր էր նաև ՀՀ-ԱՄՆ երկկողմ հարաբերությունների առաջմղման տեսանկյունից։ Փաշինյան-Թրամփ հանդիպման ընթացքում հնարավոր եղավ քննարկել ռազմավարական գործընկերության օրակարգի մի շարք հարցեր, ստորագրվեց երեք հուշագիր։
«Խաղաղության խաչմերուկի» կարողությունների զարգացման հուշագիրն արտահայտում է ԱՄՆ աջակցությունը «Խաղաղության խարմերուկ» նախագծին, ընդգծում Հայաստանի կարևոր դերը՝ որպես տարածաշրջանային տրանսպորտային հանգույց և վերահաստատում է Միացյալ Նահանգների աներկբա աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիությանը։ Այն միտված է խթանելու Հայաստանի ենթակառուցվածքների և սահմանային անվտանգությունը։ Այն ներառում է մասնավոր ներդրումների խրախուսում և մաքսային և սահմանային կարողությունների ամրապնդում։
Արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների նորարարության վերաբերյալ հուշագիրը նպատակ ունի զգալիորեն խորացնելու համագործակցությունը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում՝ զարգացնելով կիսահաղորդիչների էկոհամակարգը և արհեստական բանականության կիրառությունները։ Այն ընդգծում է մասնավոր ներդրումների և պետություն-մասնավոր համագործակցության, ակադեմիական գործընկերության կարևորությունը։ Կողմերը հանձն են առնում խթանել աշխատուժի պատրաստումը և ամրապնդել տեխնոլոգիական գործընկերությունը։ Կողմերը նաև մտադիր են աշխատանքներ տանել հասնելու անրաժեշտ պայմանների ապահովմանը՝ ԱՄՆ արտահանման վերահսկման շրջանակում Հայաստանի կարգավիճակը բարձրացնելու համար։
Էներգետիկ անվտանգության հուշագիրը միտված է աջակցելու Հայաստանի էներգետիկ կայունությանն ու էներգետիկ համակարգի արդիականացմանը, մասնավոր հատվածի ներդրումների խրախուսմանը, ինչպես նաև զարգացնելու քաղաքացիական միջուկային համագործակցությունը։
Հուշագիրը նաև նախատեսում է տարածաշրջանային էներգետիկ համագործակցության խթանում և մասնագիտական կարողությունների զարգացում՝ ամրապնդելով Հայաստանի էներգետիկ ինքնաբավությունը։
Նշվածի և ռազմավարական գործընկերության այլ բաղադրիչների կյանքի կոչման ուղղությամբ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ պայմանավորվել ենք առաջիկայում ակտիվացնել համատեղ աշխատանքը։
Ամփոփելով՝ պետք է նշեմ, որ այս հանգրվանին հասնելու համար ամիսներ շարունակ մանրակրկտորեն պլանավորված աշխատանք է իրականացվել, և այս փուլում աշխատանքների ծավալը և բովանդակությունը պետք է էլ ավելի ընդլայնվի։ Երեկ նախագահ Թրամփը ստորագրեց «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» ծրագրի կյանքի կոչման նպատակով աշխատանքային խմբի ստեղծման հրամանագիրը, և մոտ առաջիկայում մենք Երևանում ակնկալում ենք բարձրաստիճան քննարկումներ այս ուղղությամբ՝ օգտագործելու այս կարևոր պահը հետագա սերունդներին ավելի փոխկապակցված Հարավային Կովկաս ժառանգելու նպատակով։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan has described the developments in the White House as ‘historic’, particularly the initialing of the Agreement on Establishment of Peace and Inter-State Relations between Armenia and Azerbaijan, which he said was a ‘highly important milestone’ in the normalization process of the two countries.
In an interview with Armenpress, FM Mirzoyan said the initialing of the agreement marks the beginning of the institutionalization of peace.
Armenpress: How would you assess the results of the meetings in Washington, D.C.?
Mirzoyan: In short, what happened in the White House was certainly a historic event. First of all, I mean the initialing of the Agreement on Establishment of Peace and Inter-State Relations, which was a highly important milestone in the Armenia-Azerbaijan normalization process. The initialing and subsequent public statements signaled that peace has already been established in terms of absence of border escalations, and basically the phase of institutionalization of peace is beginning.
By and large the same goes for the unblocking and relaunching of infrastructures. I wouldn’t want to create a misconception: a very important, fundamental phase of negotiations around the general principles for launching infrastructures was completed, yet only one phase. There’s still huge work to be done toward clarifying and finalizing specific terms and technical solutions.
I would like to add that the agreements enshrined in the Washington declaration obviously gain higher significance through US participation in it and the US President’s signature as a witness.
Armenpress: Speaking of infrastructures, analysts and representatives of various political lines have been making various comments and misinterpretations especially around article 3 of the Washington declaration. What is your take?
Mirzoyan: But there is no space for various interpretations. What’s written is what has been agreed upon, one shall read what is written there, understand it the way it is written, no more, no less. And what it says is that the launch of infrastructures, including the one that is yet to be built through American partnership in Armenian territory, shall take place within the framework of the countries’ territorial integrity, sovereignty and jurisdiction, and shall ensure mutual advantages. Again, whatever the technical solutions may be, which are yet to be discussed, they can’t be beyond the framework I mentioned.
All other interpretations are either a result of imagination or an attempt to mislead the people. One can only be amazed how some so-called independent experts or dependent party members – with the stubbornness of a famous animal, are generating wordings which have neither been accepted by us in the past nor included now in the Washington declaration. I’d like to once again underscore what has been written in black and white – all infrastructures will function within the framework of the countries’ sovereignty and jurisdiction; there is no third-party supervision. I think there is no clearer way to say this.
But I would suggest to note another highly important, I’d say crucial reality: under the agreements achieved with the Washington declaration, Armenia is getting unblocked, something Armenia has strived for thirty-five years. Armenia is now gaining access and ability to utilize Azerbaijan’s railway infrastructures for its international trade.
Armenpress: There are speculations also about the peace treaty.
Mirzoyan: We’ve had the opportunity in the past to say that the content of the peace agreement is mostly known to the public, we’ve said what it does and doesn’t contain. On August 11, pursuant to our agreement with the Azerbaijani side, the text of the initialed agreement will be released. I assume that reasonably all speculations will then simply stop.
Armenpress: Bilateral meetings also took place during the visit, memoranda were signed, what does this mean, including for the Armenia-US strategic partnership.
Mirzoyan: Indeed, the visit was important also in terms of advancing the Armenia-US bilateral relations. A number of issues of the strategic partnership agenda were discussed and three memoranda were signed during the Pashinyan-Trump meeting. The Memorandum on capacity building of Crossroads of Peace reflects US support for the Crossroads of Peace project, highlighting Armenia’s important role as a regional transport hub and reiterates the unwavering support of the US for Armenia’s sovereignty, territorial integrity and inviolability of its internationally recognized borders. It aims at boosting Armenia’s infrastructure security and border security. It includes promotion of private investments and strengthening of customs and border capacity.
The Memorandum on AI and semiconductor innovation aims at significantly deepening cooperation in the high-tech area by developing the semiconductor ecosystem and AI applications. It underscores the importance of private investments and public-private cooperation, as well as academic partnership. The parties commit to promote the training of personnel and strengthen technological partnership. The parties also intend to work to secure the necessary conditions to raise Armenia’s status within the framework of US exports control.
The energy security Memorandum is aimed at supporting Armenia’s energy stability and modernization of energy system, promoting private sector investments, as well as develop civilian nuclear cooperation.
The Memorandum also envisions promotion of regional energy cooperation and development of professional capacity, strengthening Armenia’s energy self-sufficiency.
We agreed with US Secretary of State Marco Rubio to intensify joint work soon toward the implementation of the abovementioned, as well as other components of the strategic partnership.
To sum up, I should say that reaching this milestone was a result of months of meticulously planned work, and at this phase the volume and content of the work shall be further enhanced. Yesterday, President Trump signed an order to set up the task force dealing with the implementation of the Trump Route for International Peace and Prosperity, and we expect high-level discussions soon in Yerevan in this direction, to make use of this important momentum to pass down a more interconnected Southern Caucasus to future generations.