Թրամփը սպառնացել է ԵՄ-ին, որ կբարձրացնի մաքսատուրքերը, եթե գործարքը ձախողվի
ԱՄՆ-ն կարող է կրկին 35% մաքսատուրք սահմանել ԵՄ-ի ապրանքների նկատմամբ, եթե ԵՄ-ն հրաժարվի կատարել համաձայնագրով ստանձնած ներդրումային պարտավորությունները։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Deache Welle-ն, այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Եվրոպացիները վճարել են 600 միլիարդ դոլար, և դրա շնորհիվ ես նրանց մաքսատուրքերը 30%-ից իջեցրի մինչև 15%։ Մի քանի երկրներ դիմել են մեզ ու հարցրել, թե ինչու է ԵՄ-ն իրենցից պակաս մաքսատուրքեր վճարում։ Ես հայտնեցի, որ եվրոպացիներն արդեն մեզ տվել են 600 միլիարդ դոլար»,- ասել է Թրամփը ԵՄ-ի հետ կնքված գործարքի մասին։
Միաժամանակ Թրամփն ԱՄՆ-ի տնտեսությունում ԵՄ ներդրումների վերաբերյալ համաձայնագիրը անվանել է նվեր։
«Դա նվեր է, դա վարկ չէ։ Նրանք մեզ տվեցին 600 միլիարդ դոլար, որը մենք կարող ենք ներդնել այն ոլորտներում, որտեղ կամենանք», - հավելել է ԱՄՆ-ի նախագահը։
Եվրոպական հանձնաժողովի կայքում նշված է, որ ԵՄ-ն մտադիր է ԱՄՆ-ից գնել 750 միլիարդ դոլարի էներգիա, և ԵՄ ընկերությունները հետաքրքրություն են հայտնել մինչև 2029 թվականը ԱՄՆ-ի տնտեսության տարբեր ոլորտներում առնվազն 600 միլիարդ դոլար ներդնելու հարցում։ Սպիտակ տունը գործարքի այդ կետը մեկնաբանում է որպես ԵՄ պարտավորություն։

Трамп пригрозил ЕС повышением пошлин в случае провала сделки
США вновь могут ввести 35%-ную пошлину на товары ЕС, если ЕС откажется выполнять свои инвестиционные обязательства по соглашению. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Deutsche Welle, об этом заявил президент США Дональд Трамп.
«Европейцы заплатили 600 миллиардов долларов, и благодаря этому я снизил их пошлины с 30% до 15%. Несколько стран обратились к нам и спросили, почему ЕС платит меньше пошлин, чем они. Я сообщил, что европейцы уже предоставили нам 600 миллиардов долларов», — сказал Трамп о подписанном с ЕС соглашении.
При этом Трамп назвал соглашение об инвестициях ЕС в экономику США подарком.
«Это подарок, а не кредит. Они предоставили нам 600 миллиардов долларов, которые мы можем инвестировать в те сектора, которые захотим», — добавил президент США.
На сайте Европейской комиссии говорится, что ЕС намерен закупить у США энергоносители на сумму 750 миллиардов долларов, а компании ЕС выразили заинтересованность в инвестировании не менее 600 миллиардов долларов в различные секторы экономики США к 2029 году. Белый дом трактует этот пункт соглашения как обязательство ЕС.