Հայ նկարիչ Գոռ Ավետիսյանի Պրահայում գտնվող պատկերասրահն ու նրա ստեղծագործությունները
Չեխիայի մայրաքաղաք Պրահայի կենտրոն, Միխալսկա փողոց, գողտրիկ մի անկյուն, որն առանձնանում է իր ինքնատիպությամբ։ Փոքրիկ ու հետիոտնի համար նախատեսված կոլորիտային այս փողոցը, կարծես, լցված լինի արվեստով՝ նկարչություն, քանդակագործություն։ Աջ ու ձախ հատվածներում պատկերասրահներ են, որտեղ ներկայացված են ինչպես չեխ, այնպես էլ տարբեր երկրների արվեստագետների ստեղծագործությունները։ Ահա այս շարքում իր վառ գույներով աչքի է ընկնում հայ նկարիչ Գոռ Ավետիսյանի պատկերասրահը, ոը կոչվում է  InterArtGalleryGor։ Պատկերասրահը ուշադրություն է գրավում ոչ միայն արտաքին տեսքով, այլև ներսում գտնվող նկարների վառ գույները ևս աչք են շոյում նույնիսկ ապակիներից այն կողմ։
Գոռ Ավետիսյանն ավելի քան երեք տասնամյակ բնակվում է Պրահայում։ Առաջին անգամ Պրահայում եղել է 1993 թվականի հոկտեմբերին, երբ ընկերների հետ եկել էր աշխատանքային այցով։ Տեղի ցուցահանդեսներից մեկում պետք է իրենց ստեղծագործությունները ներկայացնեին։
«Այդ ժամանակահատվածը շատ լավ եմ հիշում։ Բավական տպավորվել էի Պրահայով։ Առիթը բաց չթողեցինք ու ընկերներով ոտքով շրջեցինք քաղաքով մեկ ու փորձեցինք բացահայտել ամեն անկյունը։ Ինձ տպավորել էր այն, որ դարերի պատմություն ունեցող կառույցներն այդպես պահպանվել էին ու հասել էին մեր օրեր։ Կարծես հայտնված լինեիր միջնադարյան քաղաքում, որը պահպանել է իր ամբողջ կոլորիտը»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պատմում է Գոռ Ավետիսյանը։
Նկարչին տպավորել էին ոչ միայն քաղաքի ճարտարապետությունը, մաքրությունը, այլև արվեստի հանդեպ հասարակության ու պետության վերաբերմունքը։ Ինչպես ինքն է ընդգծում, Չեխիայում բավականին բարենպաստ պայմաններ էին ստեղծագործող մարդու համար։ Այդ ժամանակ կազմակերպված ցուցահանդեսը հաջողություն էր ունեցել, դա էլ, թերևս, առիթ դարձավ, հետագայում Չեխիա վերադառնալու համար։
Կարճ ժամանակ անց Գոռ Ավետիսյանը որոշեց բնակություն հաստատել Չեխիայում։ Հայաստանում դժվար ժամանակներ էին, ստեղծագործող մարդկանցից, արվեստագետներից շատերը չէին կարողանում իրենց աշխատանքով ապրել, ստիպած փոխում էին մասնագիտությունը։ Գոռ Ավետիսյանը որոշեց պահպանել իր սիրելի աշխատանքը՝ փնտրելով ստեղծագործելու համար բարենպաստ միջավայր։ Պրահան դարձավ բնակության հաջորդ կանգառը ու արդեն 3 տասնամյակ իր  ստեղծագործությունները ներկայացնում է ոչ միայն այստեղ, այլև Չեխիայի սահմաններից դուրս։
«Եվրոպական միջավայրում ապրելն ինձ համար նորություն չէր։ Մինչև Չեխիա տեղափոխվելը, ես բազմաթիվ եվրոպական երկրներում եմ եղել, հանդես եմ եկել ցուցադրություններով։ Ու, թերևս, դա ինձ օգնեց, որ այստեղ հաստատվելու տարիները, հատկապես մասնագիտական տեսանկյունից, դժվար չլինեն»,-ասաց Գոռ Ավետիսյանը։
Չեխիա տեղափոխվելու առաջին իսկ տարիներին գործընկերներով հիմնել են պատկերասրահ, մասնակցել ցուցահանդեսների Լյուքսեմբուրգում, Ամստերդամում, Բրյուսելում։ «Միջազգային ցուցահանդեսներին մասնակցելը շատ կարևոր է, նախ ճանաչելիություն է, դրանից բացի ձեռքդ զարկերակի վրա ես պահում, ուզում ես տեսնել մյուս գործընկերներն ինչ են ներկայացնում, ինչ շեշտադրումներ ունեն։ Ես հաջողությունների մասին շատ խոսել չեմ սիրում, բայց կարող եմ ասել, որ բավականին շատ հաջողություններ ենք գրանցել թե՛ վաճառքի, թե՛ճանաչելիության առումով։ Դեռ երիտասարդ տարիքից իմ ստեղծագործությունները ճանաչված արվեստագետների աշխատանքների կողքին էին»,-ասաց Գոռ Ավետիսյանը։
Կարևոր ձեռքբերում էր սեփական պատկերասրահ ունենալը։ Գոռ Ավետիսյանը գործընկերներից առանձնացավ ու իր պատկերասրահը բացեց, որտեղ տարիներ շարունակ ներկայացվել են թե՛ իր, թե՛ իր գործընկերների աշխատանքները։ Տևական ժամանակ միևնույն հասցեում գործելուց հետո այսօր արդեն պատկերասրահն իր դռներն է բացել նոր՝ Միխալսկա 3 հասցեում։  Գլխավոր կոնցեպտը ժամանակակից արվեստի ցուցադրությունն է։
«Սեփական պատկերասրահ ունենալը մեծ ազատություն է ստեղծագործող մարդու համար։ Ուրիշի հովանու տակ գործելով՝ լինում են դեպքեր, երբ փորձում են ուղղորդել՝ ասելով, որ այս աշխատանքներով են առավել շատ հետաքրքրվում։ Երբ քո պատկերասրահն է, դու ազատ ես ստեղծագործական կյանքում։ Ես ներկայացնում եմ աբստրակտ ստեղծագործություններ ու նկարչության մեջ պահում եմ հայկական մտածողությունը, որն ինձ մոտ արտահայտվում է վառ գույներով»,-ասաց Գոռ Ավետիսյանը։
Հենց վառ գույներն են առիթ լինում, որ հաճախ օտարերկրացիները մոտենում են ու հարցնում, թե ինչ ազգություն է ներկայացնում։ Ինչ վերաբերում է հայերին, ապա վառ գույներից զատ, ուշադրություն է գրավում պատկերասրահի անվանումը։ Գոռ անվանումը ստիպում է, որ պատկերասրահ մտնողները ճշգրտեն նրա հայ լինելու հանգամանքը։  Պատկերասրահում հիմնականում իր և գործընկերների ստեղծագործություններն են՝ Գագիկ Ղազանչյան, Լիլիթ Սողոմոնյան, Թամարա Բախշինյան, Արամայիս Ավետիսյան, Սոնա Ադալյան, Ահարոն Գրիգորյան, Քաջազուն Ավետիսյան,  Լուսյա Ավետիսյան, ինչպես նաև այլ ազգի նկարիչներ։
Թեպետ մասնագիտական առումով Չեխիայում բնակվելու տարիները, կարծես, սահուն են անցել, սակայն հայրենիքից հեռու գտնվելը հեշտ չի եղել, մանավանդ, որ այդ տարիներին կապի միջոցներն այդքան լավ զարգացած չէին։ Այդ դժվար փուլը հաղթահարելու հարցում օգնել են Չեխիայում մինչ այդ ու դրանից հետո բնակություն հաստատած նկարիչ գործընկերները։ Կապը տեղի հայերի հետ հայրնիքի մի ջերմ կտոր էր հիշեցնում։ Այս տարիների ընթացքում նաև ընտանիքում պահպանվել է լեզուն։ Մշտապես միմյանց հետ շփվելու լեզուն պարտադիր հայերենն է եղել։  Հայապահպանության գործում մեծ դեր է ունեցել տեղի հայկական դպրոցը, որի շնորհիվ նրա զավակներն ազատ տիրապետում են հայերենին։
Երեք տասնամյակ այլ երկրում բնակվելով՝ հայկականությունը պահպանելու գլխավոր գրավականը Գոռ Ավետիսյանը համարում է սեփական լեզուն պահպանելը, հայրենիքի հետ կապն ամուր պահելը և, իհարկե, ազատ մտածողությունը։
Գոռ Ավետիսյանն այսօր էլ ստեղծագործական ակտիվ փուլում է։ Այս ընթացքում առիթ եղել է ու Հայաստանում բացված ցուցահանդեսների շրջանակում ներկայացվել են նաև նրա ստեղծագործությունները։ Նա նպատակ ունի առաջիկայում Երևանում հանդես գալ անհատական ցուցադրությամբ։

Галерея армянского художника в самом сердце Праги не оставляет равнодушными посетителей
В центре Праги, столицы Чехии, находится улица Михальска – уютный уголок, выделяющийся своей самобытностью. Эта небольшая и колоритная улочка, предназначенная для пешеходов, словно наполнена искусством: живописью, скульптурой. Справа и слева расположены галереи, где представлены работы как чешских, так и зарубежных художников. В этом ряду своими яркими красками выделяется галерея армянского художника Гора Аветисяна, которая называется InterArtGalleryGor. Галерея привлекает внимание не только своим внешним видом, но и яркими красками картин, которые завораживают даже за стеклом.
Гор Аветисян живёт в Праге уже более трёх десятилетий. Впервые он посетил Прагу в октябре 1993 года, когда вместе с друзьями приехал в командировку. Они должны были представить свои работы на одной из местных выставок.
«Я очень хорошо помню тот период. Прага произвела на меня огромное впечатление. Мы не упустили возможности прогуляться по городу с друзьями, стараясь изучить каждый его уголок. Меня поразило то, как сохранились и дошли до наших дней здания с многовековой историей. Создавалось впечатление, будто ты попал в средневековый город, сохранивший весь свой колорит», — рассказал Гор Аветисян в интервью Арменпресс.
Художника впечатлили не только архитектура и чистота города, но и отношение общества и государства к искусству. Он подчёркивает, что в Чехии были довольно благоприятные условия для творческой личности. Организованная тогда выставка имела успех, который, возможно, стал для него поводом вернуться в Чехию позже.
Спустя короткое время Гор Аветисян решил обосноваться в Чехии. В Армении наступили непростые времена: многие творческие люди и художники не могли зарабатывать на жизнь своим трудом и были вынуждены сменить профессию. Гор Аветисян решил сохранить любимую работу, найдя благоприятную среду для творчества. Следующим местом его проживания стала Прага, и вот уже три десятилетия он представляет свои работы не только здесь, но и за пределами Чехии.
«Жизнь в европейской среде была для меня не в новинку. До переезда в Чехию я побывал во многих европейских странах, участвовал в выставках. И, возможно, это помогло мне сделать годы жизни здесь, особенно с профессиональной точки зрения, несложными», — рассказал Гор Аветисян.
В первые же годы после переезда в Чехию он вместе с партнёрами основал галерею и участвовал в выставках в Люксембурге, Амстердаме и Брюсселе. «Участие в международных выставках очень важно, прежде всего, это признание. Кроме того, ты держишь руку на пульсе, хочешь видеть, что представляют другие партнёры, на чём они делают акцент. Я не люблю много говорить об успехах, но могу сказать, что мы добились довольно больших успехов с точки зрения как продаж, так и узнаваемости. С юных лет мои работы стояли рядом с работами известных художников», — сказал Гор Аветисян.
Наличие собственной галереи стало важным достижением. Гор Аветисян отделился от коллег и открыл собственную галерею, где уже много лет представляет м и свои работы и работы коллег. Долгое время галерея работала по одному адресу, а сегодня открыла свои двери по новому - Михальска 3. Основная концепция галереи — экспозиция современного искусства.
«Своя галерея — это большая свобода для творческого человека. Когда работаешь под чьим-то покровительством, тебя частенько пытаются направлять, говоря, что им эти работы интереснее. Когда у тебя есть своя галерея, ты свободен в творческой жизни. Я представляю абстрактные работы и сохраняю в своих картинах армянский менталитет, который для меня выражается в ярких красках», — сказал Гор Аветисян.
Именно яркие краски часто заставляют иностранцев подходить и спрашивать, какой я национальности. Что касается армян, т,о помимо ярких красок, их внимание привлекает название галереи. Название «Гор» заставляет входящих уточнять, не армянин ли он.
В галерее представлены в основном работы Гора и его коллег: Гагика Казанчяна, Лилит Согомонян, Соны Авдалян, Тамары Бахшинян, Арамаиса Аветисяна, Соны Адалян, Агарона Григоряна, Каджазуна Аветисяна, Люси Аветисян, а также художников других национальностей. Хотя годы жизни в Чехии, казалось бы, прошли гладко в профессиональном плане, находиться вдали от родины было непросто, особенно учитывая, что средства коммуникации в те годы были не так хорошо развиты. Коллеги-художники, обосновавшиеся в Чехии до и после этого, помогли преодолеть этот сложный этап. Связь с местными армянами напоминала тёплый кусочек родины. В эти годы в семье также сохранялся язык. Обязательным языком общения друг с другом всегда был армянский. Местная армянская школа сыграла большую роль в сохранении армянской идентичности, благодаря чему дети свободно говорят по-армянски.
Прожив в другой стране три десятилетия, Гор Аветисян считает главным залогом сохранения армянства сохранение родного языка, поддержание прочной связи с родиной и, конечно же, свободомыслие.
Гор Аветисян и сегодня находится в активной творческой фазе. За это время появилась возможность, и его работы также были представлены в рамках выставок, проходящих в Армении. Он планирует в ближайшее время провести персональную выставку в Ереване.