Հայաստանում թրաֆիքինգի դեպքերն ավելացել են
Թրաֆիքինգի դեմ պայքարի միջազգային օրվա շրջանակում հուլիսի 30-ին ՄԱԿ-ի թմրանյութերի և հանցավորության դեմ պայքարի գրասենյակի կողմից մեկնարկում է «Կապույտ սիրտ» խորագրով իրազեկման արշավը, որին Հայաստանը միացել է 2020 թվականին՝ ամեն տարի իրականացնելով տարբեր միջոցառումներ։
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հավասար հնարավորությունների ապահովման վարչության՝ մարդկանց թրաֆիքինգի և կանանց հիմնահարցերի բաժնի ավագ մասնագետ Անի Թաթոյանը նշեց, որ նախարարությունը գործընկերների հետ սկսում է 5-ամսյա իրազեկման արշավ։
«Արշավի իրականացման նպատակն է բարձրացնել մարդկանց իրազեկվածության մակարդակը։ Միջոցառումներն անցկացվելու են մինչև դեկտեմբերի 2-ը, որը Ստրկության դեմ պայքարի միջազգային օրն է։ Այդ օրն էլ ամփոփվելու են աշխատանքները։ Իրազեկման աշխատանքներն իրականացվելու են մեծ ծավալով հատկապես մարզերում, մասնավորապես՝ խոցելի խմբերի շրջանում»,-ասաց Անի Թաթոյանը։
Ներկայացնելով սպասվող իրազեկման աշխատանքները՝ «Աուդիո-Վիզուալ լրագրողների ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Արզուման Հարությունյանն ընդգծեց, որ իրազեկում իրականացվելու է ոչ միայն խոցելի խմբերի շրջանում: Այդ առումով թիրախավորվելու է նաև երիտասարդությունը։
«Նրանք նոր են մտնում կյանքի աշխատանքային փուլ և պետք է իրազեկված լինեն ու կարողանան աշխատել։ Իրազեկման աշխատանքները կատարվելու են ոչ միայն մարզային այցերի շրջանակում, անմիջական շփումներով, այլև շեշտադրվելու է համացանցը։  Այսօր թրաֆիքինգի դրսևորումները տեղափոխվել են նաև ինտերնետ հարթակ։ Իրազեկումն ու կանխարգելումը նույնպես պետք է տեղափոխել համացանց։ Մեր նպատակն է մարդկանց հասցնել այն, որ յուրաքանչյուրը ճիշտ գնահատի իրավիճակը և խնդրի դեպքում դիմի համապատասխան մարմիններին»,-ասաց Արզուման Հարությունյանը։
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչության պետի տեղակալ Տիգրան Կիրակոսյանը ներկայացրեց Հայաստանում թրաֆիքինգի վերաբերյալ վիճակագրությունը, որը ցույց է տալիս դեպքերի աճ։ Հանրապետությունում 2023 թվականին նախաձեռնվել է 27 քրեական վարույթ, որից 4-ը՝ սեռական շահագործման, մնացածն՝ աշխատանքային շահագործման վերաբերյալ է եղել։ 2024 թվականին 38 քրեական վարույթ է եղել, որից 20-ը՝ սեռական, մնացածն՝ աշխատանքային շահագործմանն է վերաբերել։ Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում արդեն 22 քրեական վարույթ կա։
«Բացահայտման աճը կարող է պայմանավորված լինել մի քանի հանգամանքով. նախ,  կուզենայի նշել իրավապահ մարմինների աշխատանքը՝ բացահայտման տեսանկյունից։ Մյուսն այն է, որ, բնականաբար, իրազեկման աշխատանքներն իրենց արդյունքները տալիս են։ Մարդիկ ավելի տեղեկացված են դառնում ու ճիշտ են արձագանքում իրավիճակին»,-ասաց Տիգրան Կիրակոսյանը։
Թրաֆիքինգի թեման շարունակելով՝ Արզուման Հարությունյանը նկատեց, որ եթե տարիներ առաջ Հայաստանը համարվում էր թրաֆիքինգի ելքի երկիր, ապա այսօր այն դարձել է նպատակակետ։ Այսինքն՝ Հայաստանում նկատվում են այլ ազգի ներկայացուցիչներին թրաֆիքինգի ենթարկելու դեպքեր։ Նա կարևորեց աշխատանքի նպատակով Հայաստան եկած քաղաքացիների շրջանում ևս իրազեկման աշխատանքներ իրականացնելը։  Ի հավելումն նրա ասվածի՝ Տիգրան Կիրակոսյանը նշեց, որ օտարերկրացիներին,՝ Հնդկաստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի քաղաքացիներին թրաֆիքինգի ենթարկելու մասով կան քրեական վարույթներ, դրանց թվում չկան դատական հեռանկար ունեցողներ։ Այսինքն, կամ կարճվել են կամ նախաքննության փուլում են գտնվում։
Թրաֆիքինգի և շահագործման ենթարկված անձանց նույնացման հանձնաժողովը միակ իրավասու մարմինն է, որը անձին ճանաչում է հատուկ կատեգորիայի զոհ՝ պաշտպանություն և աջակցություն տրամադրելու նպատակով։ Դա կարող է լինել առաջնային բժշկական օգնություն, իրավաբանական խորհրդատվություն, հոգեբանական աջակցություն, սոցիալական աշխատողի խորհրդատվություն և այլն։

В Армении участились случаи трафикинга
В рамках Международного дня борьбы с трафикингом Управление ООН по наркотикам и преступности 30 июля запускает информационную кампанию «Голубое сердце», к которой Армения присоединилась в 2020 году, ежегодно проводя различные мероприятия.
На пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» старший специалист отдела по борьбе с торговлей людьми и проблемам женщин Управления равных возможностей Министерства труда и социальных вопросов Республики Армения Ани Татоян отметила, что министерство совместно с партнерами запускает пятимесячную информационную кампанию.
«Цель кампании — повысить осведомленность населения. Мероприятия продлятся до 2 декабря — Международного дня борьбы с рабством. В этот день будут подведены итоги работы. Информационно-просветительская работа будет проводиться в широком масштабе, особенно в регионах, в частности, среди уязвимых групп населения», — отметила Ани Татоян.
Представляя предстоящие информационно-просветительские мероприятия, президент Ассоциации аудиовизуальных журналистов Арзуман Арутюнян подчеркнул, что информационно-просветительская работа будет проводиться не только среди уязвимых групп населения. В этом плане особое внимание будет уделено и молодёжи.
«Они только вступают в трудовой этап жизни и должны быть информированы и иметь возможность работать. Разъяснительная работа будет проводиться не только в рамках региональных визитов, посредством прямых контактов, но и через интернет. Сегодня проявления трафикинга также переместились на интернет-платформу. Разъяснительная работа и профилактика также должны быть перенесены в интернет. Наша цель — донести до людей, что каждый должен правильно оценивать ситуацию и обращаться в соответствующие органы в случае возникновения проблем», — сказал Арзуман Арутюнян.
Заместитель начальника Управления по расследованию преступлений против торговли людьми, половой неприкосновенности несовершеннолетних и незаконного оборота наркотиков Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета Республики Армения Тигран Киракосян представил статистику по трафикингу в Армении, которая свидетельствует о росте числа случаев. В 2023 году в республике было возбуждено 27 уголовных дел, 4 из которых — по фактам сексуальной эксплуатации, остальные — по фактам трудовой эксплуатации. В 2024 году было возбуждено 38 уголовных дел, 20 из которых связаны с сексуальной, остальные – с трудовой эксплуатацией. В первой половине текущего года возбуждено уже 22 уголовных дела.
«Рост раскрываемости может быть обусловлен несколькими обстоятельствами: во-первых, хочу отметить работу правоохранительных органов в плане раскрытия преступлений. Во-вторых, естественно, разъяснительная работа даёт свои результаты. Люди становятся более информированными и правильно реагируют на ситуацию», – отметил Тигран Киракосян.
Продолжая тему трафикинга, Арзуман Арутюнян отметил, что если раньше Армения считалась страной выезда для жертв трафикинга, то сегодня она стала страной назначения. То есть, в Армении наблюдаются случаи торговли людьми, в том числе представителями других национальностей. Он подчеркнул важность проведения разъяснительной работы среди граждан, приехавших в Армению на заработки. Тигран Киракосян также отметил, что в настоящее время ведутся уголовные дела по торговле людьми иностранцами, гражданами Индии, Таджикистана и Узбекистана, среди которых нет ни одного дела с судебной перспективой. То есть, они либо прекращены, либо находятся на стадии предварительного расследования.
Комиссия по выявлению случаев торговли людьми и эксплуатации людей является единственным уполномоченным органом, который признает человека жертвой особой категории с целью предоставления защиты и помощи. Это может быть первичная медицинская помощь, юридическая консультация, психологическая поддержка, консультация социального работника и т. д.