Պորտուգալիան պայքարում է անտառային հրդեհների դեմ
Պորտուգալիայում գրեթե 1500 հրշեջներ պայքարում են երկրի կենտրոնական և հյուսիսային մասերում բռնկված խոշոր անտառային հրդեհների դեմ։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Euronews-ը։
Լիսաբոնից 300 կիլոմետր հյուսիս գտնվող Արոկո գյուղում հուլիսի 28-ից ի վեր բռնկված խոշոր հրդեհը մնում է վերահսկողությունից դուրս, ինչը տասնյակ բնակիչների ստիպել է տարհանվել և փակել զբոսաշրջիկների շրջանում հայտնի գեղատեսիլ Պասսադիկոս դու Պաիվա արահետները։
«Իրավիճակը բարդանում է ուժեղ քամիների պատճառով, որոնք կրակի տարածման պատճառ են դառնում՝ ժամում մինչև 4 կիլոմետր արագությամբ: Քաղաքացիական պաշտպանության ծառայության տվյալներով՝ երկրում գրանցվել է 10 հրդեհ, որոնցից երեքը՝ վտանգավոր կերպով մոտ բնակեցված տարածքներին»,-նշված է հաղորդագրության մեջ:
Իսպանիայի իշխանությունները տեխնիկական և տրանսպորտային օգնություն են ցուցաբերում հարևաններին։
Վերջին տարիներին անտառային հրդեհները դարձել են Պորտուգալիայի ամռան անբաժանելի մասը։ 2024 թվականին երկիրը օգնություն խնդրեց ԵՄ-ից՝ օգտագործելով իր քաղաքացիական պաշտպանության մեխանիզմները, ինչպես նաև ԵՄ անդամ պետություններից նույնպես ձեռք է բերել հրդեհաշիջման սարքավորումներ և ինքնաթիռներ, ինչպես նաև արբանյակային տվյալներ՝ իրավիճակի ավելի լավ մոնիթորինգի համար։

Португалия борется с лесными пожарами
В Португалии почти полторы тысячи пожарных борются с крупными лесными возгораниями в центральной и северной части страны.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Euronews, в селе Ароко в 300 километрах к северу от Лиссабона мощной пожар не удается полностью взять под контроль с понедельника, там эвакуированы десятки местных жителей и закрыты живописные тропы Пассадикуш-ду-Пайва, которые популярны у туристов.
Ситуацию осложняет сильный ветер, из-за которого пламя распространяется со скоростью до 4 километров в час. По данным службы гражданской защиты, во вторник в стране зафиксированы 10 очагов, три из них - в опасной близости к населенным пунктам.
С выходных национальном парке Пенеда-Жереш вблизи границы с Испанией. Испанские власти оказывают соседям техническую и транспортную помощь.
Лесные пожары стали приметой лета в Португалии в последние годы. В 2024 году страна обратилась за помощью к ЕС, задействовав механизм гражданской обороны. Он позволяет получить пожарную технику и авиацию из других государств-членов, а также спутниковые данные для лучшего отслеживания ситуации.