13-ամյա շախմատիստ Գաբրիելա Հարությունյանը Հայաստանը կներկայացնի հեղինակավոր առաջնություններում
13-ամյա Գաբրիելա Հարությունյանն արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ Բիբլոս Բանկ Արմենիայի հովանավորությամբ կմասնակցի Շախմատի Եվրոպայի աղջիկների և պատանիների առաջնությանը, ինչպես նաև առաջին անգամ իր ուժերը կփորձի Աբու Դաբիի շախմատային փառատոնում։
Դառնալով 2025 թ. Հայաստանի մինչև 14 տարեկան աղջիկների բացարձակ չեմպիոն՝ պատանի շախմատիստուհին ստացել է նաև ուղեգիր՝ շախմատի աշխարհի պատանեկան առաջնությանը մասնակցելու համար։
Բիբլոս Բանկ Արմենիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Ստեփանյանի խոսքով՝ տաղանդավոր երիտասարդներին աջակցելուն Բանկը մեծ պատասխանատվությամբ է մոտենում։
«Շախմատիստի համար միջազգային ասպարեզում խաղալն անփոխարինելի փորձ է։ Վաղ տարիքից միջազգային մրցույթներին մասնակցելը ոչ միայն հղկում է մարզիկի հմտությունները, այլև վստահություն է հաղորդում նրան։ Հուսով ենք՝ Բիբլոս Բանկ Արմենիայի աջակցությունը կօգնի Գաբրիելային բարելավել իր վարկանիշը և նվաճել չեմպիոնական նոր տիտղոսներ»,- նշեց Հայկ Ստեփանյանը։
Գաբրիելան շախմատով զբաղվում է 5 տարեկանից։ Մի շարք մրցաշարերում նա տպավորիչ հաղթանակներ է տարել՝ տարբեր տարիներին նվաճելով Երևանի Մ10 տարեկան աղջիկների, Հայաստանի Մ10, Մ12 և Մ14 տարեկան աղջիկների առաջնություններում չեմպիոնի տիտղոսը, Եվրոպայի Մ10 տարեկան աղջիկների 4-րդ մրցանակը։
Գաբրիելայի մասնակցությունը հեղինակավոր մրցաշարերին կարևոր ձեռքբերում է նրա շախմատային կարիերայում և առանցքային տարր՝ Բանկի կրթական ԿՍՊ ծրագրերի շարքում։
2025 թ․ Շախմատի Եվրոպայի աղջիկների և պատանիների առաջնությունը տեղի կունենա հոկտեմբերի 28-ից նոյեմբերի 8-ը Մոնտենեգրոյում՝ Բուդվա քաղաքում, իսկ Աբու Դաբիի 31-րդ շախմատային փառատոնը՝ օգոստոսի 15-ից 24-ը։
Իսկ օգոստոսի 5-12-ը Գաբրիելան Մոսկվայում կմասնակցի Մ. Բոտվիննիկի հիշատակին նվիրված՝ Շախմատային ֆեդերացիաների ասոցիացիայի գավաթի բաց միջազգային մրցաշարին, որտեղ կմրցեն ԱՊՀ երկրների մինչև 14 տարեկան չեմպիոնները։
Մինչ այդ՝ հունիսի 16-21-ը, Գաբրիելան ԱՄՆ կանանց օլիմպիական հավաքականի գլխավոր մարզիչ, գրոսմայստեր, FIDE ավագ մարզիչ Մելիքսեթ Խաչիյանի հրավերով մասնակցել է վերջինիս առցանց վարպետության դասերին։

13-летняя шахматистка Габриэла Арутюнян представит Армению на престижных турнирах
13-летняя Габриэла Арутюнян второй год подряд при спонсорстве Byblos Bank Armenia примет участие в чемпионате Европы по шахматам среди девушек и юношей, а также впервые попробует свои силы на шахматном фестивале в Абу-Даби.
Став абсолютной чемпионкой Армении среди девушек до 14 лет в 2025 году, юная шахматистка также получила путёвку на участие в юношеском чемпионате мира по шахматам.
По словам Айка Степаняна, генерального директора Byblos Bank Armenia, банк берёт на себя большую ответственность за поддержку талантливой молодёжи.
«Игры на международной арене — незаменимый опыт для шахматиста. Участие в международных соревнованиях с раннего возраста не только оттачивает мастерство спортсменки, но и придает ей уверенность в себе. Мы надеемся, что поддержка Byblos Bank Armenia поможет Габриэле улучшить свой рейтинг и завоевать новые чемпионские титулы», — сказал Айк Степанян.
Габриэла играет в шахматы с 5 лет. Она добилась впечатляющих побед в ряде турниров, став чемпионкой Еревана среди девушек до 10 лет, чемпионкой Армении до 10, 12 и 14 лет, а также четвертым призером чемпионата Европы среди девушек до 10 лет.
Участие Габриэлы в престижных турнирах — важное достижение в ее шахматной карьере и ключевой элемент образовательных программ Банка в области социальной ответственности бизнеса. Чемпионат Европы по шахматам среди девушек и юниоров 2025 года пройдёт с 28 октября по 8 ноября в Будве (Черногория), а 31-й шахматный фестиваль в Абу-Даби — с 15 по 24 августа.
А с 5 по 12 августа Габриэла примет участие в Открытом международном турнире Кубка шахматных федераций памяти Ботвинника, где сразятся чемпионы стран СНГ до 14 лет.
До этого, с 16 по 21 июня, Габриэла приняла участие в онлайн-мастер-классах главного тренера женской олимпийской сборной США, гроссмейстера, старшего тренера ФИДЕ Меликсета Хачияна по его приглашению.