ԱՍՀ-ն ներկայացրել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակապահովման ծրագրի նորաստեղծ միջգերատեսչական հանձնաժողով դիմելու կարգը
ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրում իրականացված փոփոխություններով՝ արդեն իսկ ստեղծվել և գործում է միջգերատեսչական հանձնաժողով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից հայտնում են, որ հանձնաժողովին կարող են դիմել բնակապահովման ծրագրին դիմած և շահառուի կարգավիճակ չստացած ընտանիքները՝ մերժումն ստանալուց հետո երկամսյա ժամկետում։
Ըստ այդմ, մերժում ստացած անձինք կարող են դիմում ներկայացնել հետևյալ դեպքերում.
• Դիմողի կամ ընտանիքի որևէ անդամի տվյալը բացակայում է ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության կողմից հաշվառված բռնի տեղահանվածների տվյալների շտեմարանում կամ Օպերատիվ շտաբի տրամադրած՝ 2023 թ․ սեպտեմբերի 19-ի դրությամբ ՀՀ-ում գտնվող ԼՂ բնակիչ հանդիսացող անձանց ցուցակներում,
և/կամ
• Դիմողը կամ ընտանիքի որևէ անդամը 2023 թ․սեպտեմբերի 19-ի կամ դիմելու օրվա դրությամբ ՀՀ-ում ունի սեփականության կամ ընդհանուր համատեղ կամ ընդհանուր բաժնային սեփականության իրավունքով (50 տոկոս և ավելի մասնաբաժնով) պատկանող բնակության համար նախատեսված բնակելի անշարժ գույք կամ «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքով սահմանված կարգով գրանցված գնման իրավունք։
Դիմումն անհրաժեշտ է ներկայացնել  e-request.am կայքի միջոցով կամ ք. Երևան, Կառավարական տուն 3 հասցեով։ Անհրաժեշտ է նշել՝
• Հանձնաժողովի անվանումը
• Ծրագրին դիմած և շահառուի կարգավիճակ չստացած դիմումատուի (դիմումատուների) անունը, ազգանունը, հայրանունը, ծննդյան օրը, ամիսը, տարին, անձը հաստատող փաստաթղթի սերիան և համարը, հանրային ծառայությունների համարանիշը, փաստացի բնակության վայրի հասցեն, հեռախոսահամարը
• Բողոքարկման առարկան։
Դիմում-բողոքին անհրաժեշտ է կցել՝
• 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ից, 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից կամ 2023 թ․ սեպտեմբերի 19-ից առաջ առնվազն 12 ամիսների ընթացքում ԼՂ պետական կամ մասնավոր կառույցներում աշխատելու, կենսաթոշակ կամ այլ դրամական վճարներ ստանալու և դրանք ԼՂ-ում իրացնելու, ֆինանսական գործարքներ կատարելու, կրթական, առողջապահական ծառայություններից օգտվելու մասին վկայող և (կամ) այլ առնվազն 2 փաստաթուղթ, որոնց թվագրումները պետք է ունենան առնվազն 6 ամսվա տարբերություն,
• 2023 թ. սեպտեմբերի 19-ի դրությամբ «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով գրանցված գնման իրավունք ունենալու և դիմելու օրվա դրությամբ այն օտարած լինելու հանգամանքները պարզաբանող փաստաթղթերը։

Министерство труда и соцвопросов Армении представило порядок подачи заявления в межведомственную комиссию по программе жилобеспечения семей насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха.
Министерство труда и социальных вопросов Республики Армения представило порядок подачи заявления в недавно созданную межведомственную комиссию по программе жилищного обеспечения семей, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха.
В связи с внесением изменений в программу государственной поддержки жилищного обеспечения семей, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, межведомственная комиссия уже создана и действует.
Как сообщает «Арменпресс», со ссылкой на Министерство труда и социальных вопросов Республики Армения, семьи, подавшие заявку на участие в программе жилищного обеспечения и не получившие статус бенефициара, могут обратиться в комиссию в течение двух месяцев после получения отказа.
Соответственно, лица, получившие отказ, могут подать заявление в следующих случаях:
• Данные заявителя или члена его семьи отсутствуют в базе данных о насильственно перемещенных лицах, зарегистрированных Службой по вопросам миграции и гражданства Министерства внутренних дел Республики Армения или в Оперативном штабе за 2023 год, в списках лиц, проживающих в Республике Армения, по состоянию на 19 сентября 2023 года,
и/или
• Заявитель или член его семьи владеет жилой недвижимостью, предназначенной для проживания в Республике Армения, по состоянию на 19 сентября 2023 года или на дату подачи заявления, принадлежащей на праве собственности, общей совместной или общей долевой собственности (50% и более доли) или праве выкупа, зарегистрированном в порядке, установленном Законом «О государственной регистрации прав на имущество».
Заявку необходимо подать через сайт e-request.am или по адресу: г. Ереван, Дом правительства, 3. Необходимо указать:
• Название Комиссии
• Имя, фамилия, отчество, дата рождения, месяц, год, серия и номер документа, удостоверяющего личность заявителя (заявителей), подавшего заявку на участие в программе и не получившего статус бенефициара, номер государственных услуг, адрес фактического проживания, номер телефона
• Тема обращения.
К заявлению-жалобе необходимо приложить:
• Не менее 2 других документов, подтверждающих, что вы с 27 сентября 2020 года, с 12 декабря 2022 года или с 12 декабря 2023 года работали в государственных или частных структурах Нагорного Карабаха не менее 12 месяцев до 19 сентября 2023 года, получали пенсию или иные денежные выплаты и тратили их на территории Нагорного Карабаха, совершали финансовые операции, пользовались образовательными, медицинскими услугами, и/или не менее 2 других документов, разница между датами которых должна составлять не менее 6 месяцев,
• По состоянию на 19 сентября 2023 года у вас имеется право покупки, зарегистрированное в порядке, установленном Законом РА «О государственной регистрации прав на имущество», и документы, проясняющие обстоятельства его отчуждения на дату подачи заявления.