Ֆիլիպինների նախագահը Վաշինգտոնում Թրամփի հետ հանդիպումից ակնկալում է մեղմել սահմանված բարձր մաքսատուրքերը
Ֆիլիպինների նախագահ Ֆերդինանդ Մարկոս-Կրտսերը հուլիսի 22-ին Վաշինգտոնում հանդիպում կունենա Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնլադ Թրամփի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ նշելով, որ Մարկոսը Հարավարևելյան Ասիայի երկրների ղեկավարներից կլինի առաջինը, ով կհանդիպի Թրամփին վերջինիսի պաշտոնավարման երկրորդ շրջանում։
«Ակնկալում եմ, որ մեր քննարկումները կենտրոնացած կլինեն անվտանգության ու պաշտպանական, ինչպես նաև, իհարկե, առևտրային հարցերի վրա։ Տեսնենք, թե ինչ առաջընթաց կարող ենք գրանցել Միացյալ Նահանգների հետ բանակցություններում՝ կապված փոփոխությունների հետ, որոնք մենք կցանկանայինք մտցնել՝ մեղմելու Ֆիլիպինների համար շատ կոշտ սակագնային ռեժիմի ազդեցությունը»,- ասել է Ֆիլիպինների նախագահը մայրաքաղաք Մանիլայից մեկնելուց անմիջապես առաջ։
Այս ամիս ԱՄՆ նախագահ Թրամփը Ֆիլիպիններից ապրանքների ներմուծման մաքսատուրքերն ապրիլին հայտարարած 17 տոկոսից բարձրացրել է 20 տոկոսի։
Ֆիլիպինների նախագահ Ֆերդինանդ Մարկոս-Կրտսերը Վաշինգտոն է ժամանել հուլիսի 20-ին։ Նա հուլիսի 21-ին հանդիպումներ է ունենալու պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի և պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթի հետ։ Արդեն հուլիսի 22-ին ակնկալվում է նրա հանդիպումը Թրամփի հետ։ Նշվում է, որ այցի շրջանակում Ֆերդինանդ Մարկոս-Կրտսերը հանդիպումներ կունենա Ֆիլիպիններում ներդրումներ իրականացնող ԱՄՆ գործարարների հետ։

Президент Филиппин рассчитывает на снижение высоких пошлин на встрече с Трампом в Вашингтоне
Президент Филиппин Фердинанд Маркос-младший встретится с президентом США Дональдом Трампом в Вашингтоне 22 июля. Как передает «Арменпресс», об этом сообщило агентство Reuters, отметив, что Маркос станет первым лидером Юго-Восточной Азии, который встретится с Трампом во время его второго срока.
«Я ожидаю, что наши обсуждения будут сосредоточены на вопросах безопасности и обороны, а также, конечно же, на торговых вопросах. Посмотрим, какого прогресса мы сможем достичь на переговорах с Соединенными Штатами относительно изменений, которые мы хотели бы внести, чтобы смягчить воздействие крайне жесткого тарифного режима в отношении Филиппин», — заявил президент Филиппин незадолго до отъезда из столицы страны - Манилы.
В этом месяце президент США Трамп повысил пошлины на импорт из Филиппин до 20% с 17%, объявленных в апреле. Президент Филиппин Фердинанд Маркос-младший прибыл в Вашингтон 20 июля. 21 июля он встретится с госсекретарем Марко Рубио и министром обороны Питом Хегсетом. Ожидается, что 22 июля он встретится с Трампом. Отмечается, что в ходе своего визита Фердинанд Маркос-младший встретится с американскими бизнесменами, инвестирующими в Филиппины.