Իտալիայի դեսպանն իր գոհունակությունն է հայտնել Դիլիջանում հայ-իտալական միջազգային հյուրընկալության դպրոց բացելու նախաձեռնության առնչությամբ
Հայաստանում Իտալիայի Հանրապետության դեսպան Ալեսանդրո Ֆերանտին Իտալիայի դեսպանատանը հյուրընկալել է հեղինակավոր Apicius միջազգային հյուրընկալության դպրոցի ներկայացուցիչ Մասիմո Բոկուսին։ Վերջինս դեսպանատանը հյուրընկալվել է այս աշնանը Դիլիջանում բացվող Apicius Armenia նոր միջազգային հյուրընկալության դպրոցի պաշտոնական բացման նախապատրաստական աշխատանքների շրջանակներում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է Իտալիայի և Հայաստանի միջև կրթական գերազանցության և մշակութային փոխանակման խթանման համատեղ հանձնառությունը: Դեսպան Ֆերանտին իր աջակցությունն է հայտնել Apicius Armenia-ի առաջիկա բացմանը, որը մշակվում է տեղական և միջազգային հաստատության հետ համագործակցությամբ՝ տարածաշրջան բերելու համաշխարհային մակարդակի հյուրընկալության և խոհարարական կրթություն:
«Apicius Armenia-ն ներկայացնում է մեր երկու երկրների միջև համագործակցության նոր և կարևոր գլուխ: Այս նախաձեռնությունը ոչ միայն ամրապնդում է կրթական և մշակութային կապերը, այլև հիմք է դնում նորարարության և մասնագիտական աճի համար՝ Հայաստանի զբոսաշրջության և հյուրընկալության ոլորտներում: Մենք ուրախ ենք աջակցել մի նախագծի, որը արտացոլում է իտալական լավագույն փորձը՝ միաժամանակ արձագանքելով Հայաստանի դինամիկ ապագային», - նշել է դեսպան Ֆերանտին
Հյուրընկալության կառավարման, սննդի և գինու ուսումնասիրությունների մասնագիտացված միջազգային հյուրընկալության դպրոց Apicius Armenia-ն, շուտով կբացի իր դռները Դիլիջանում: Այն կծառայի որպես համանուն իտալական հանրահայտ կրթական հաստատության հայկական մասնաճյուղ:
Apicius Armenia-ն տարածաշրջանի ուսանողներին կառաջարկի հյուրընկալության կառավարման, խոհարարական արվեստի, գինու ուսումնասիրությունների և այլ ոլորտներում համաշխարհային ճանաչում ունեցող դասընթացների հնարավորություն՝ հիմնված Իտալիայի Ֆլորենցիա քաղաքի Apicius դպրոցի ակադեմիական չափանիշների վրա:
Նախագիծը կնպաստի Հայաստանի՝ որպես կրթության, զբոսաշրջության և ներդրումների համար զարգացող ուղղության հեղինակության աճին, միաժամանակ պատրաստելով մասնագետների նոր սերունդ՝ համաշխարհային հյուրընկալության ոլորտում հաջողության հասնելու համար:

Посол Италии выразил удовлетворение инициативой открытия армяно-итальянской международной школы гостиничного дела в Дилижане
Посол Итальянской Республики в Армении Алессандро Ферранти принял в посольстве Италии представителя престижной Международной школы гостеприимства Apicius Массимо Бокузе. Встреча состоялась в рамках подготовки к официальному открытию новой Международной школы гостеприимства Apicius Armenia этой осенью в Дилижане.
Как сообщает «Арменпресс», на встрече подчеркивалась  общая приверженность Италии и Армении к развитию образовательного совершенства и культурного обмена. Посол Ферранти выразил поддержку предстоящему открытию школы Apicius Armenia, которая разрабатывается в партнерстве с местными и международными организациями с целью внедрения в регион образования и кулинарного образования мирового уровня.
«Apicius Armenia представляет собой новую и важную главу в сотрудничестве между нашими двумя странами. Эта инициатива не только укрепляет образовательные и культурные связи, но и закладывает основу для инноваций и профессионального роста в сфере туризма и гостеприимства Армении. Мы рады поддержать проект, который отражает передовой итальянский опыт и отвечает динамичному будущему Армении», — отметил посол Ферранти.
Apicius Armenia, международная школа гостиничного дела, специализирующаяся на управлении гостиничным бизнесом, кулинарии и виноделии, скоро откроет свои двери в Дилижане. Она станет армянским филиалом известного одноименного итальянского учебного заведения.
Apicius Armenia предоставит студентам региона возможность пройти всемирно известные курсы по управлению гостиничным бизнесом, кулинарному искусству, виноделию и другим направлениям, основанные на академических стандартах школы Apicius во Флоренции, Италия.
Проект будет способствовать укреплению репутации Армении как перспективного направления для образования, туризма и инвестиций, а также подготовит новое поколение специалистов для успеха в мировой индустрии гостеприимства.