ԵՄ-ն հաստատել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 18-րդ փաթեթը
ԵՄ երկրները հաստատել են Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 18-րդ փաթեթն Ուկրաինայում նրա ծավալած ռազմական գործողությունների պատճառով։ Նոր փաթեթը թիրախավորում է, այդ թվում՝ ՌԴ նավթային և էներգետիկ արդյունաբերությունը, ֆինանսական ոլորտը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ փաթեթի ընդունման մասին X հարթակում գրել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը։
«ԵՄ-ն քիչ առաջ հաստատեց Ռուսաստանի դեմ ամենաուժեղ պատժամիջոցների փաթեթներից մեկը։ Մենք էլ ավելի ենք կրճատում Կրեմլի պատերազմի բյուջեն՝ թիրախավորելով ստվերային նավատորմի նավերը, նրանց աջակցողներին, և սահմանափակում ենք Ռուսաստանի բանկերի հասանելիությունը ֆինանսավորմանը», - գրել է նա։
Ըստ Կալասի՝ կարգելվեն «Հյուսիսային հոսք» խողովակաշարերը, կսահմանվի նավթի գնի ավելի ցածր առավելագույն շեմ։
«Մենք ավելի մեծ ճնշում ենք գործադրում Ռուսաստանի ռազմական արդյունաբերության վրա, չինական բանկերի վրա, որոնք հնարավորություն են տալիս խուսափել պատժամիջոցներից, և արգելափակում ենք անօդաչուների համար օգտագործվող տեխնիկայի արտահանումները», - հավելել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը։
Նա նաև նշել է, որ առաջին անգամ պատժամիջոցների տակ է հայտնվում Հնդկաստանում «Ռոսնեֆտ»-ի նավթավերամշակման գործարանը։
Կալասը շեշտել է, որ ձեռնարկվող միջոցները կշարունակվեն, հետևաբար «ագրեսիան դադարեցնելը Մոսկվայի համար կդառնա առաջ շարժվելու միակ ճանապարհը»։
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը ողջունել է պատժամիջոցների 18-րդ փաթեթի ընդունումը՝ X-ում գրելով, որ հարված է հասցվում «Ռուսաստանի պատերազմի մեքենայի սրտին»։
Հուլիսի 17-ի երեկոյան Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն հայտարարել էր, որ այլևս չի խոչընդոտի Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցների 18-րդ փաթեթի հաստատմանը։

ЕС одобрил 18-й пакет санкций против России
Страны ЕС одобрили 18-й пакет санкций против России в связи с её военными операциями на Украине. Новый пакет нацелен, в частности, на российскую нефтегазовую промышленность и финансовый сектор. О принятии пакета, как сообщает «Арменпресс», глава дипломатии ЕС Кая Каллас написала на платформе X.
«ЕС только что одобрил один из самых жёстких пакетов санкций против России. Мы ещё больше сокращаем военный бюджет Кремля, нацеливаемся на корабли теневого флота и их сторонников, а также ограничиваем доступ российских банков к финансированию», — написала она.
По словам Каллас, трубопроводы «Северный поток» будут запрещены, а также будет установлен более низкий максимальный порог цены на нефть.
«Мы оказываем большее давление на российскую военную промышленность, на китайские банки, которые позволяют им обходить санкции, и блокируем экспорт оборудования для беспилотников», — добавила глава внешнеполитического ведомства ЕС.
Она также отметила, что впервые под санкции попадает нефтеперерабатывающий завод «Роснефти» в Индии.
Каллас подчеркнула, что принимаемые меры будут продолжены, поэтому «прекращение агрессии — единственный путь вперёд для Москвы».
Председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен приветствовала принятие 18-го пакета санкций, написав в своём заявлении, что это удар в «сердце российской военной машины».
Вечером 17 июля премьер-министр Словакии Роберт Фицо заявил, что больше не будет блокировать принятие 18-го пакета санкций против Москвы.