Եթե Սիրիայում ներքաղաքական ճգնաժամն ու բախումները շարունակվեն, այդ երկիրը կվերածվի նոր Լիբիայի. արաբագետն անդրադարձել է վերջին զարգացումներին
Արաբագետ Արաքս Փաշայանը կարծում է, որ Սիրիայի և Իսրայելի կառավարությունների միջև այժմ հարաբերությունների բավականին լարված շրջան է և դեռ շուտ է պնդել, որ կողմերը խնդրահարույց հարցերի շուրջ մոտ ապագայում կգան այնպիսի համաձայնության, որը կբերի իրավիճակի կայունացման։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Արաքս Փաշայանն անդրադարձավ Իսրայելի և Սիրիայի միջև վերջին օրերի սրացումներին, Սիրիայի ներսում տիրող իրավիճակին և այդ երկրի շուրջ ընթացքող աշխարհաքաղաքական զարգացումներին։
«Այնպիսի տպավորություն է, որ Իսրայելի կառավարությունը ցանկանում է, որպեսզի Սիրիայի որոշ շրջաններ անջատվեն և դառնան կանտոններ։ Խոսքը մասնավորապես Սիրիայի հարավ-արևմտյան հատվածների, այդ թվում՝ աս-Սուեյդայի նահանգի մասին է, որը բնակեցված է դրուզներով, որոնք պատմականորեն Իսրայելի դաշնակիցներն են։ Սիրիայի և Իսրայելի կառավարությունների միջև հակամարտությունը բավականին սրվել է և առճակատումն արտահայտվում է ռազմական գործողություններով, ինչի ապացույցը մի քանի օր առաջ Իսրայելի կողմից Դամասկոսում գտնվող նախագահական պալատի և Սիրիայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի դրոնային թիրախավորումն էր, որոնք գնացել էին աս-Սուեյդայի նահանգ՝ տեղում իրավիճակը լիցքաթափելու և բեդվինների ու դրուզների միջև հակասությունները կարգավորելու նպատակով»,- մանրամասնեց Փաշայանը։
Նա վկայակոչեց իսրայելական կողմի պնդումներն առ այն, որ Սիրիայի հարավում դրուզների անվտանգությունը կասկածի տակ է, ուստի ստանձնել է իր դաշնակիցներին պաշտպանելու պարտավորություն։
«Կան նաև տարածաշրջանային ուժային կենտրոններ ու տերություններ, որոնց գործողությունները փաստացի միտված են Սիրիայի տարբեր հատվածներն անջատելուն։ Թուրքիան արդեն իսկ օկուպացրել է հյուսիսային շրջանները, իսկ Իսրայելն իր հերթին ընդլայնել է իր դիրքերը թե՛Գոլանի հատվածում, թե՛ Սիրիայի հարավային շրջաններում»,- նշեց արաբագետը։
Անդրադառնալով Սիրիա-Իսրայել բանակցություններին, Փաշայանը նշեց, որ դրանք շահեկանորեն առաջ չեն գնում, ճիշտ հակառակը՝ Դամասկոսի և Թել-Ավիվի միջև հարաբերությունների լարումը հետզհետե ավելի է խորանում, և առաջիկայում կայունացման միտումներ չեն նշմարվում։
«Բաքվում օրեր առաջ բանակցություններն ավելի շատ դիտարկվում են Թուրքիա-Իսրայել երկխոսության համատեքստում, թեև Բաքու էր ժամանել նաև Սիրիայի անցումային շրջանի կառավարության ղեկավար, Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաան, ով դատապարտել էր Իսրայելի հարձակումը Սիրիայի տարածքների վրա։ Չնայած որոշ հակասություններին և լարված հարաբերությունների առանձին փուլերին՝ Թուրքիայի և Իսրայելի միջև փոխգործակցությունը երբեք չի ընդհատվել, բայց հատկապես «սիրիական քեյսի» վերաբերյալ բանակցություններում դեռ առաջընթաց չկա, թեև կողմերը խոսում են կոնֆլիկտները հանգուցալուծելու, լարվածությունը հաղթահարելու և փոխգործակցությունը շարունակելու մասին»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Արաբագետը հիշեցրեց, որ նախապես ձեռք էր բերվել պայմանավորվածություն, ըստ որի՝ պետք է լինի մի հարթակ, որը կաշխատի թեժ գծի տրամաբանությամբ և կողմերը կկարողանան մշտապես տեղեկատվություն ունենալ՝ կանխելով բացասական միտումները։ Փաշայանի հավաստմամբ՝ թե՛ միջնորդական ուժերի ջանքերը, թե՛ սիրիական կառավարության հետ համագործակցության փորձերն, ընդհանուր առմամբ, ձախողվել են, որովհետև Սիրիայի կառավարությունը նույնիսկ միջազգային աջակցության պայմաններում չի կարողանում երկրում լիովին վերահսկել իրավիճակը։
«Ամենանուրբ խնդիրն, ըստ էության, առնչվում է էթնիկ փոքրամասնություններին, քանի որ Սիրիան էթնոդավանական փոքրամասնությունների խճանկար է, ուստի ամենակարևոր հարցը, որ պետք է աշ-Շարաան լուծի, ներքին հասարակական համերաշխության և բոլոր համայնքների ու խմբերի շահերի պաշտպանության ու անվտանգության ապահովումն է։ Այդուհանդերձ, ամիսներ առաջ տեղի ունեցավ ալավիների կոտորածը, իսկ վերջին օրերին արձանագրվեցին արյունալի բախումներ դրուզների և բեդվին ցեղերի միջև։ Այս գործընթացները ստեղծում են անվստահության մթնոլորտ և չեն նպաստում ներքաղաքական իրավիճակի կայունացմանը։ Հնչում են կարծիքներ, որ եթե իրադարձությունները շարունակվեն նման կերպ, ապա Սիրիան կվերածվի Լիբիայի, այսինքն՝ բոլոր կողմերը կկռվեն միմյանց դեմ»,- ասաց Փաշայանը։
Նա հավելեց, որ «Ջաբհաթ ալ-Նուսրա» ահաբեկչական խմբավորումը, որը հետո դարձավ Սիրիայի պաշտպանական բանակ, նույնպես ի զորու չէ կայունացնել իրավիճակը երկրում, իսկ աշ-Շարաան իր հերթին անզոր է համախմբել հակամարտող խմբավորումներին, որպեսզի Սիրիան իսկապես դառնա պետություն, այլ ոչ թե ծառայի իսլամիստական խմբավորումների կամ առանձին օղակների շահերին։
«Բավականին ազդեցիկ է մնում նաև արտաքին ազդեցությունը, որովհետև Սիրիայի նկատմամբ մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում Թուրքիան, Իրանը, Ծոցի արաբական երկրները և Իսրայելը, որոնք կոնկրետ միջամտություններով ազդարարում են իրենց հավակնությունների մասին։ Թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին գործոններով պայմանավորված՝ Սիրիայում վիճակը մնում է ծայրահեղ ծանր։ Իսկ ինչ վերաբերում է նրան, որ օրեր առաջ բանակցություններ տեղի ունեցան Բաքվում, ապա պետք է ասել, որ Ադրբեջանին նույնպես չի հաջողվի էական առաջընթաց արձանագրել իր միջնորդական ջանքերում»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Արաբագետի կարծիքով՝ չնայած այն հանգամանքին, որ որոշ ժամանակ առաջ հնչում էին տեսակետներ, թե Սիրիայում ներքաղաքական ճգնաժամի հանգուցալուծման հիմք կարող են լինել համապետական նոր ընտրությունները, այդուհանդերձ, հաշվի առնելով առկա իրադրությունը՝ առաջիկայում հնարավոր չի լինի կազմակերպել ու անցկացնել որևէ ընտրական գործընթաց։
«Ահմեդ աշ-Շարաան աշխատելու է հինգ տարի, սակայն Սիրիան այժմ գտնվում է այնպիսի ներքաղաքական սուր ճգնաժամում, որ շատ վաղ է խոսել համապետական ընտրությունների մասին»,- եզրափակեց Փաշայանը։
Սիրիայի մարդու իրավունքների դիտորդական կենտրոնի տեղեկություններով՝ Սիրիայի հարավային աս-Սուեյդայի նահանգում դրուզների և բեդվին ցեղերի միջև բախումների հետևանքով զոհվել է 356 մարդ։ Սիրիայի պաշտպանության և ներքին գործերի նախարարությունների ուժերը մտել էին աս-Սուեյդա՝ փորձելով վերահսկողություն հաստատել խնդրահարույց թաղամասերի նկատմամբ։ Իսրայելը թիրախավորել էր Դամասկոսում գտնվող Սիրիայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի տարածքը, ինչպես նաև ավիահարվածներ էր հասցրել աս-Սուեյդայի նահանգի տարբեր շրջանների՝ պահանջելով դադարեցնել դրուզների դեմ գործողությունները։ Սիրիայի բանակը հայտարարել է, որ սկսել է դուրս գալ աս-Սուեյդայից։

Если внутриполитический кризис и столкновения в Сирии продолжатся, страна превратится в новую Ливию - арабист о последних событиях
Арабист Аракс Пашаян считает, что отношения между правительствами Сирии и Израиля в настоящее время находятся в довольно напряженном периоде, и утверждает, что пока рано говорить о достижении сторонами в ближайшем будущем соглашения по проблемным вопросам, которое стабилизирует ситуацию.
В интервью «Арменпресс» Аракс Пашаян прокомментировала недавнюю эскалацию между Израилем и Сирией, ситуацию внутри Сирии и геополитические события вокруг этой страны.
«Складывается впечатление, что израильское правительство хочет, чтобы некоторые регионы Сирии отделились и стали кантонами. Это особенно заметно в юго-западных районах Сирии, включая провинцию эс-Сувейда, где проживают друзы, исторически являющиеся союзниками Израиля. Конфликт между правительствами Сирии и Израиля значительно обострился, и противостояние вылилось в военные действия, о чём свидетельствует атака Израиля несколько дней назад с помощью беспилотников на президентский дворец в Дамаске и генеральный штаб сирийских вооружённых сил, которые были направлены в провинцию эс-Сувейда для разрядки обстановки и урегулирования конфликтов между бедуинами и друзами», — пояснила Пашаян.
Она сослалась на заявления израильской стороны о том, что безопасность друзов на юге Сирии находится под угрозой, в связи с чем она взяла на себя обязательство защищать своих союзников.
«Существуют также региональные центры силы и державы, действия которых фактически направлены на разделение различных частей Сирии. Турция уже оккупировала северные районы, а Израиль, в свою очередь, расширил свои позиции как на Голанских высотах, так и в южных районах Сирии», — отметил арабский эксперт.
Касаясь сирийско-израильских переговоров, Пашаян отметила, что они не продвигаются в позитивном ключе. Напротив, напряжённость в отношениях Дамаска и Тель-Авива постепенно нарастает, и в ближайшем будущем никаких стабилизационных тенденций не просматривается.
«Недавние переговоры в Баку рассматриваются скорее в контексте турецко-израильского диалога, хотя в Баку также прибыл глава переходного правительства Сирии, президент Сирии Ахмед аш-Шараа, осудивший нападение Израиля на сирийские территории. Несмотря на некоторые противоречия и отдельные периоды напряженности в отношениях, взаимодействие между Турцией и Израилем никогда не прерывалось, однако прогресса в переговорах по «сирийскому делу» пока нет, особенно, несмотря на то, что стороны говорят об урегулировании конфликтов, преодолении напряженности и продолжении взаимодействия», — отметила наш собеседник.
Арабист напомнила, что заранее была достигнута договорённость о создании платформы, работающей по логике «горячей линии», и о том, что стороны смогут постоянно получать информацию, предотвращая негативные тенденции. По словам Пашаян, как усилия посреднических сил, так и попытки сотрудничества с сирийским правительством в целом провалились, поскольку сирийское правительство, даже при международной поддержке, не в состоянии полностью контролировать ситуацию в стране.
«Самый деликатный вопрос, по сути, касается этнических меньшинств. Поскольку Сирия представляет собой мозаику этнорелигиозных меньшинств, посему важнейшая задача, которую должна решить «аш-Шараа», — это обеспечение внутренней социальной солидарности, защита и обеспечение интересов всех общин и групп. Тем не менее, резня алавитов произошла несколько месяцев назад, а в последние дни зафиксированы кровопролитные столкновения между друзами и бедуинами. Эти процессы создают атмосферу недоверия и не способствуют стабилизации внутриполитической ситуации. Существуют мнения, что если события будут продолжаться в том же духе, Сирия превратится в Ливию, то есть все стороны будут воевать друг с другом», — сказала Пашаян.
Она добавила, что террористическая группировка «Джабхат ан-Нусра», впоследствии ставшая Сирийской армией обороны, также неспособна стабилизировать ситуацию в стране, а «аш-Шараа», в свою очередь, неспособна объединить враждующие группировки, чтобы Сирия действительно стала государством, а не служила интересам исламистских группировок или отдельных кругов.
Внешнее влияние также остаётся весьма значительным, поскольку Турция, Иран, страны Персидского залива и Израиль проявляют большой интерес к Сирии, сигнализируя о своих амбициях конкретными вмешательствами. Ситуация в Сирии остаётся крайне сложной как из-за внутренних факторов, так и внешних. «Что касается переговоров, состоявшихся в Баку несколько дней назад, следует отметить, что Азербайджан также не сможет добиться существенного прогресса в своих посреднических усилиях», — отметила наша собеседница.
По словам эксперта, несмотря на то, что некоторое время назад высказывались мнения о том, что новые общенациональные выборы могут стать основой для разрешения внутриполитического кризиса в Сирии, тем не менее, учитывая текущую ситуацию, в ближайшее время организовать и провести какой-либо избирательный процесс не удастся.
«Ахмед аш-Шараа будет работать пять лет, но в настоящее время Сирия находится в настолько остром внутриполитическом кризисе, что говорить о всеобщих выборах преждевременно», — заключила Пашаян.
По данным Сирийского мониторингового центра по правам человека, в столкновениях между друзами и бедуинскими племенами в южносирийской провинции эс-Сувейда погибли 356 человек. Силы Министерства обороны и Министерства внутренних дел Сирии вошли в эс-Сувейду, пытаясь установить контроль над проблемными районами. Израиль нанес удар по штабу сирийской армии в Дамаске и авиаудары по различным районам провинции эс-Сувейда, требуя прекращения боевых действий против друзов. Сирийская армия объявила о начале отвода войск из эс-Сувейды.