Կինոն իմ ԴՆԹ-ի անքակտելի մասն է. իրանական նոր կինոյի առաջամարտիկներից Ամիր Նադերին ուրախ է հյուրընկալվել «Ոսկե ծիրան»-ին
Հետհեղափոխական իրանական կինոյի առաջամարտիկ, «Երկրորդ ալիքի» ներկայացուցիչ Ամիր Նադերին 22-րդ «Ոսկե ծիրան»-ի պատվավոր հյուրն է և Տարածաշրջանային մրցույթի ժյուրիի նախագահը։ Կինոռեժիսորը, որի ֆիլմերից ոգեշնչվել են ինչպես իրանցի (Փանահի, Ղոբադի), այնպես էլ ամերիկացի (Շոն Բեյքեր, Քելի Ռայքհարդ) կինոգործիչներ, ֆիլմերով վավերագրում է այն, ինչն իրեն հուզում է, անդրադառնում թեմաների, որոնք ազդեցիկ են։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուլիսի 15-ին Նադերին հանդիպեց կինոոլորտի ներկայացուցիչներին, երկրպագուներին և խոստովանեց՝ պաշտում է «Ոսկե ծիրան»-ը, որովհետև այն ֆիլմարտադրողների հրաշալի հարթակ է։ Նա շատ շնորհակալ է, որ փառատոնը գնահատել է իր աշխատանքն ու հրավիրել Հայաստան։
Ամիր Նադերին մեծացել է առանց հոր, մորը կորցրել է հինգ տարեկանում։ Վեց տարեկանից աշխատել է կինոթատրոնում։ Հանդիսատեսի՝ դահլիճը լքելուց հետո մաքրել է նստարաններն ու կարգի բերել կինոսրահը։
«Բավականին ուշ գնացի դպրոց. ինը տարեկան էի։ Հասկացա, որ պետք է գրել, կարդալ, գեղեցիկ խոսել սովորել և շարունակում եմ կրթվել մինչ օրս, իսկ կինոն իմ ԴՆԹ-ի անքակտելի մասն է»,-շեշտեց նա։
Որպես ֆիլմարտադրող՝ առաջին բանը, որն անում է, նկարահանման համար ճիշտ տարածք է գտնում։ «Փորձում եմ պատմությանը համահունչ տարածք գտնել, հետո՝ դերասաններին։ Կոլաժն եմ հավաքում, բայց ամեն բան սկսվում է տարածքից։ Իրանում վերջին չորս ֆիլմիս ստեղծման ընթացքում առաստաղ երբեք չի եղել, ամեն բան նկարահանվել է բաց երկնքի տակ, բայց, երբ մեկնեցի Նյու Յորք, որը բոլորովին այլ պատմություն է, այլ բան ծնվեց։ Այնտեղ փակ տարածքներից վախ չկա։ Հետո մեկնեցի Ճապոնիա։ Կախված տվյալ ժամանակաշրջանից, իմ զգացողություններից՝ ընտրում եմ ֆիլմերի թեմաներն ու այն վայրերը, երկրները, քաղաքները, որտեղ նկարահանելու եմ ֆիլմը։ Չեմ ասում՝ սա եմ անելու, հետո՝ սա։ Իմ զգացմունքներն են ինձ առաջնորդում»,-անկեղծացավ Նադերին։
Նա իրեն հաջողակ է համարում, քանի որ ինքնակրթվել է՝ լավ ֆիլմեր դիտելով։ Կինոթատրոնում նաև աշխատել է որպես ռեժիսորի օգնական։ Եթե ուշադրություն դարձնենք Նադերիի ֆիլմերի տիտրերին, կնկատենք, որ ոչ միայն ռեժիսորն է, այլև խմբագիրը, հնչյունային ռեժիսորը և այլն։
«Լեզվի մարդ չեմ, ֆիլմերումս շատ չեմ դիմում երկխոսությունների, զգացմունքի մարդ եմ։ Կինոյի մասին ինձ շատ բան է սովորեցրել ֆրանսիացի Անրի Կարտիե Բրեսոնը։ Սովորեցրել է, թե ինչպես է հնարավոր անձնական պատմությունը տարբեր տեսանկյուններից ներկայացնել, ինչպես մատուցել այն հանրությանը։ Ինչպես արդեն ասացի, աշխատելիս շատ ֆիլմեր էի դիտում։ Այն, ինչ նայում էի, տպավորում էր, բայց մտքումս իմ սեփական պատկերներն էի փորձում ստանալ։ Իմ ամբողջ կյանքում այդպես եմ ապրել։ Չեմ կարող ասել, որ այս կամ այն ֆիլմում Բրեսոնի միտքն եմ վերցրել, բայց ազդեցությունը կրել եմ, տեսել եմ պատկերներ, որոնք պրոյեկտել եմ իմ զգացմունքների հետ»,-ընդգծեց Նադերին։
Նա մշտապես ձգտում է առաջընթացի, ցանկանում է աճել, առավել զարգանալ ու զարմացնել՝ մնալով անկեղծ։ Իր ֆիլմերով փորձում է անհնարինը հնարավոր դարձնել։ Այդպիսին են նաև նրա հերոսները։
Անդրադառնալով Իրանից հեռանալուն՝ ռեժիսորը շեշտեց՝ քաղաքականացված մարդ չէ, ռեժիսոր է։ «Չեմ խոսում քաղաքականության մասին, ես կինոարտադրող եմ։ Ֆիլմեր եմ ստեղծում իմ փորձառության, իմ բացահայտումների շուրջ ու փորձում եմ վավերագրել այն, ինչ զգում եմ և այն կյանքը, որն իմ շուրջ է, անդրադառնում եմ թեմաների, որոնց հավատում եմ։ Իրանում իմ քաղաքից՝ Աբադանից հեռացա, քանի որ ցանկանում էի աշխարհայացքս ընդլայնել։ Գնացի Թեհրան։ Ուսումնասիրում էի մարդկանց, անցուդարձը և այնտեղ փորձեցի ֆիլմեր ստեղծել։ Հետո հասկացա, որ պետք է փոխել տարածքը։ Այդ շրջանում հանդիպեցի ռեժիսոր, սցենարիստ, պրոդյուսեր Աբաս Քիարոստամիին։ Նրանից սովորեցին մի նոր ժանր։ Եկա այն եզրակացության, որ երբեք չեմ նկարահանի որևէ ֆիլմ, մինչև չհավատամ դրան, մինչև դա հիմնված չլինի իմ կյանքի փորձառության վրա։ Ուրախ եմ, որ եկա այդ որոշման, քանի որ իմ եսը, իմ գույնը պետք է օգտագործեի կինոնկարներում։ Ես ազատության կարիք ունեի, և դրա շնորհիվ էլ իմ կարիերան ծաղկում ապրեց»,-եզրափակեց Ամիր Նադերին։
Երևանի «Ոսկե ծիրան» 22-րդ միջազգային կինոփառատոնն անցկացվում է հուլիսի 13-20-ը։ Այն իր շուրջ է համախմբել կինոյի ոլորտի կարկառուն ներկայացուցիչների աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև հարյուրից ավելի ֆիլմեր, որոնցից շատերը մրցանակների են արժանացել Կաննի, Բեռլինի, Լոկառնոյի և այլ հեղինակավոր կինոփառատոններում։
Պատվավոր հյուրերից են նաև Մարկո Մյուլերը, Աբդեռահման Սիսակոն, Ջաֆար Փանահին, Ադա Սոլոմոնն ու Աթինա Ռախիլ Ցանգարին և այլ կինոգործիչներ։ Նրանք քննարկումների, վարպետության դասերի, աշխատարանների միջոցով իրենց փորձն ու արվեստն են ներկայացնում կինոյի երկրպագուներին ու մասնագիտական համայնքին։

Кино — неотъемлемая часть моей ДНК: один из пионеров нового иранского кино Амир Надери рад быть гостем «Золотого абрикоса»
Пионер постреволюционного иранского кино и представитель «Второй волны» Амир Надери стал почётным гостем 22-го фестиваля «Золотой абрикос» и председателем жюри регионального конкурса. Режиссёр, чьи фильмы вдохновляли как иранских (Панахи, Гобади), так и американских (Шон Бейкер, Келли Райхардт) кинематографистов, документирует в своих фильмах то, что его волнует, затрагивает важные темы.
Как сообщает Арменпресс, 15 июля Надери встретился с представителями киноиндустрии и поклонниками и признался, что обожает фестиваль «Золотой абрикос», поскольку это прекрасная площадка для кинематографистов. Он очень благодарен фестивалю за то, что его творчество оценили и пригласили в Армению.
Амир Надери вырос без отца, а мать потерял в пять лет. Он работает в кино с шести лет. После того, как зрители покидали зал, он протирал кресла и наводил порядок в зале.
«Я пошёл в школу довольно поздно. Мне было девять лет. Я понял, что должен научиться красиво писать, читать и говорить, и продолжаю учиться по сей день, а кино — неотъемлемая часть моей ДНК», — подчеркнул он.
Как режиссёр, первое, что он делает, — это находит подходящее пространство для съёмок. «Я стараюсь найти пространство, которое соответствует истории, затем актёров. Я создаю коллаж, но всё начинается с пространства. Во время создания моих последних четырёх фильмов в Иране не было потолка, всё снималось под открытым небом, но когда я поехал в Нью-Йорк, а это совсем другая история, родилось нечто иное. Там нет страха перед замкнутым пространством. Потом я поехал в Японию. В зависимости от времени и своих ощущений я выбираю темы фильмов и места, страны, города, где буду снимать. Я не говорю: “Сделаю это, потом это”. Мной руководят мои чувства», — признался Надери.
Он считает себя успешным, потому что сам развил в себе талант, смотря хорошие фильмы. Он также работал ассистентом режиссёра. Если обратить внимание на титры фильмов Надери, то можно заметить, что он не только режиссёр, но и монтажёр, звукорежиссёр и т.д.
«Я не знаток языка, я мало использую диалоги в своих фильмах, я человек эмоций. Француз Анри Картье-Брессон многому меня научил в кино. Он научил меня, как представить личную историю с разных точек зрения, как представить её публике. Как я уже говорил, во время работы я посмотрел много фильмов. То, что я смотрел, меня впечатляло, но я старался создать собственные образы. Я прожил так всю свою жизнь. Не могу сказать, что я перенял идеи Брессона в том или ином фильме, но я был под влиянием, я видел образы, которые проецировал своими чувствами», — подчеркнул Надери.
Он постоянно стремится к прогрессу, хочет расти, развиваться и удивлять, оставаясь при этом искренним. В своих фильмах он стремится сделать невозможное возможным. Его герои – тоже.
Комментируя свой отъезд из Ирана, режиссёр подчеркнул, что он не политизированный человек, он – режиссёр. «Я не говорю о политике, я – режиссёр. Я создаю фильмы, основанные на моём опыте, моих открытиях, и стараюсь документировать то, что чувствую, и окружающую меня жизнь, затрагиваю темы, в которые верю. Я покинул свой иранский город Абадан, потому что хотел расширить свой кругозор. Я поехал в Тегеран. Я изучал людей, события и пытался снимать там фильмы. Потом я понял, что мне нужно сменить место жительства. В тот период я познакомился с режиссёром, сценаристом и продюсером Аббасом Киаростами. Он научил меня новому жанру. Я пришёл к выводу, что никогда не сниму фильм, если не буду в него верить, если он не будет основан на моём жизненном опыте. Я рад, что пришёл к такому решению, потому что мне нужно было использовать свой собственный стиль в фильмах. Мне нужна была свобода, и благодаря этому моя карьера расцвела», — заключил Амир Надери.