Հռոմի համաժողովում Ուկրաինայի վերականգնման համար 10 մլրդ եվրոյի պարտավորություն է ստանձնվել
Հռոմում հուլիսի 10-11-ը անցկացվող Ուկրաինայի հետպատերազմյան վերականգնմանը նվիրված չորրորդ միջազգային համաժողովի ընթացքում մասնակցող երկրները ստանձնել են Կիևին աջակցելու շուրջ 10 մլրդ եվրոյի պարտավորություն։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «DW»-ն, այս մասին հուլիսի 10-ին հայտարարել է Իտալիայի վարչապետ Ջորջա Մելոնին։
«Կարծում եմ՝ մենք պետք է հպարտանանք այն արդյունքով, որին միասին հասել ենք այսօր։ Սա բոլորի համատեղ աշխատանքն է՝ պետությունների, միջազգային կառույցների, ֆինանսական ինստիտուտների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, գործարար հատվածի և քաղաքացիական հասարակության։ Այսօրվա համաժողովում միասին մենք ստանձնել ենք ավելի քան 10 միլիարդ եվրոյի պարտավորություններ»,– ընդգծել է Մելոնին:
Իտալիայի վարչապետը նաև խիստ քննադատել է Ուկրաինայում ռուսական զորքերի կողմից մշակութային արժեքների ոչնչացումը՝ ընդգծելով, որ եկեղեցիներն ու թանգարանները ընդհանուր եվրոպական ժառանգության մաս են։ Մելոնին խոստացել է, որ այդ մշակութային կառույցները վերականգնվելու են։

Участники 4-й международной конференции по послевоенному восстановлению Украины обязались выделить свыше 10 млрд евро
Участники проходящей в Риме 10-11 июля 4-й международной конференции по послевоенному восстановлению Украины обязались выделить на помощь Киеву более 10 млрд евро. Как передает Арменпресс со ссылкой на Deutsche Welle, об этом сообщила 10 июля  премьер-министр Италии Джорджа Мелони.
"Думаю, мы должны гордиться результатом, которого мы достигли сегодня вместе - страны, международные организации, финансовые институты, местные власти, деловой сектор и гражданское общество", - отметила Мелони. "Вместе на сегодняшней конференции мы взяли на себя обязательства на общую сумму более 10 млрд евро", - подчеркнула она.
Джорджа Мелони подвергла резкой критике разрушение украинских церквей и музеев российскими военнослужащими, уточнило агентство KNA. Эти культурные ценности являются частью общего европейского наследия и будут восстановлены, пообещала итальянский премьер.