Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է «ՍՕՍ Մանկական Գյուղեր» հիմնադրամի Կոտայքի մասնաճյուղ
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է «ՍՕՍ Մանկական Գյուղեր» հայկական բարեգործական հիմնադրամի Կոտայքի մասնաճյուղ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանն Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանի և հիմնադրամի ղեկավարների ուղեկցությամբ շրջել է կենտրոնում, հյուրընկալվել կազմակերպության խնամքի ներքո գտնվող երեխաներին, շփվել նրանց ու աշխատակիցների հետ։
«ՍՕՍ Մանկական Գյուղեր» ՀԲՀ աշխատակազմը վարչապետին ներկայացրել է հիմնադրամի գործունեության, մատուցվող ծառայությունների, ինչպես նաև իրականացվող աշխատանքների մասին մանրամասներ։
Հիմնադրամի Կոտայքի մասնաճյուղում ներկայում խնամք է ստանում 3-18 տարեկան առանց ծնողական խնամքի մնացած 70 երեխա, որոնցից 34-ը տղա, 36-ը՝ աղջիկ։ 4-5 տարիքային խմբում խնամվում է 1 երեխա, 6-9 տարիքային խմբում՝ 9 երեխա, 10-11-ը տարիքային խմբում՝ 9 երեխա, 12-16 տարիքային խմբում՝ 35 երեխա, 17-18 տարիքային խմբում՝ 16 երեխա։ Երեխաները հաճախում են նախադպրոցական ուսումնական հաստատություն, տարրական դպրոց, միջին դպրոց, ավագ դպրոց և միջին մասնագիտական հաստատություններ:
Կառավարության 2025 թվականի մայիսի 8-ի «ՍՕՍ-Մանկական Գյուղեր» հայկական բարեգործական հիմնադրամի հետ դրամաշնորհային պայմանագիր կնքելու և «Գավառի մանկատուն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունը լուծարելու մասին» որոշման համաձայն ս․թ. մայիսի 26-ից «Գավառի մանկատուն» ՊՈԱԿ-ում խնամվող երեխաների խնամքն ու դաստիարակությունը կազմակերպվել է «ՍՕՍ-Մանկական Գյուղեր» հիմնադրամի Կոտայքի մասնաճյուղում:
Նշվել է, որ ընտանեկան միջավայրին մոտ խնամքը կազմակերպվում է համապատասխանաբար կահավորված առանձին 10 տներում, որտեղ բնակվում են առավելագույնը 8 երեխա։ Երեխաների խնամքով զբաղում են հատուկ վերապատրաստված մասնագետներ։
Մինչև երեխաների վերաուղեգրումը, 5 տարի ժամկետով հուշագիր է կնքվել Հիմնադրամի հետ և անվանական դրամաշնորհ է հատկացվել վերջինիս՝ հաշվի առնելով նրա ընտանեկանին մոտ միջավայրում խնամք իրականացնելու ՀՀ-ում 35 տարվա եզակի փորձառությունը, ինչպես նաև շուրջ 130 երկրում 76 տարվա գործունեությունը։ Կազմակերպության հետ կնքվել է 251 մլն 458 հազար դրամի չափով դրամաշնորհի տրամադրման պայմանագիր՝ 26.05.2025-31.12.2025 ժամանակահատվածում շահառուների խնամքի կազմակերպման համար:
Նախաձեռնությունը պայմանավորված է ՀՀ Կառավարության որդեգրած երեխայի ընտանիքում ապրելու իրավունքի իրացման քաղաքականությամբ, երեխաների պաշտպանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներով, խնամքի շուրջօրյա հաստատություններ երեխաների մուտքի կանխարգելմամբ, այլընտրանքային խնամքի ծառայությունների ընդլայնմամբ:

Премьер-министр посетил филиал благотворительного фонда «SOS — Детские деревни» в Котайкской области
Премьер-министр Никол Пашинян посетил филиал армянского благотворительного фонда «SOS — Детские деревни» в Котайкской области. В сопровождении министра труда и социальных вопросов Нарека Мкртчяна и руководителей фонда премьер-министр совершил экскурсию по центру, посетил находящихся под опекой организации Котайкский детей, пообщался с ними и сотрудниками.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, сотрудники фонда «SOS — Детские деревни» представили премьер-министру подробности о деятельности фонда, предоставляемых услугах, а также о проделанной работе.
В настоящее время в филиале фонда в Котайкской области находится на попечении 70 детей в возрасте от 3 до 18 лет, оставшихся без попечения родителей, из них 34 мальчика и 36 девочек. В возрастной группе 4-5 лет – 1 ребенок, в возрастной группе 6-9 лет – 9 детей, в возрастной группе 10-11 лет – 9 детей, в возрастной группе 12-16 лет – 35 детей, в возрастной группе 17-18 лет – 16 детей. Дети посещают дошкольные учреждения, начальную школу, среднюю школу, старшую школу и средние профессиональные учебные заведения.
В соответствии с решением правительства от 8 мая 2025 года о заключении грантового соглашения с благотворительным фондом «SOS — Детские деревни» и о ликвидации государственной некоммерческой организации «Гаварский детский дом», с 26 мая уход и воспитание детей, которые находились на попечении ГНКО «Гаварский детский дом», организуется в филиале фонда «SOS — Детские деревни» в Котайкской области.
Было отмечено, что уход организуется в 10 отдельных, соответствующим образом обустроенных домах, где проживают максимум 8 детей. Уходом за детьми занимаются специально обученные специалисты.
Перед перерегистрацией детей с Фондом был подписан меморандум о взаимопонимании сроком на 5 лет и последнему был выделен именной грант, принимая во внимание его уникальный 35-летний опыт в предоставлении ухода, приближенного к семейной среде в Республике Армения, а также 76 лет деятельности в около 130 странах мира. С организацией был подписан грантовый договор на сумму 251 млн 458 тыс драмов для организации ухода за бенефициарами в период с 26.05.2025 по 31.12.2025.
Инициатива обусловлена политикой правительства Республики Армения по реализации права усыновленного ребенка на проживание в семье, реализуемыми в сфере защиты детей реформами, предотвращением попадания детей в учреждения круглосуточного ухода, расширением услуг альтернативного ухода.