Ճապոնիան և Հարավային Կորեան ակնկալում են ԱՄՆ-ի հետ համաձայնության գալ մաքսատուրքերի շուրջ
Ճապոնիան դեռևս ակնկալում է Միացյալ Նահանգների հետ մաքսատուրքերի պայմանների շուրջ համաձայնության գալ մինչև օգոստոսի 1-ը, երբ դրանք ուժի մեջ կմտնեն: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է Ճապոնիայի վարչապետ Սիգերու Իսիբան հատուկ կառավարական օպերատիվ խմբի նիստում։ Խումբը ստեղծվել է հատուկ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի առևտրային քաղաքականության շուրջ առաջացած իրադրության քննարկման նպատակով:
Իսիբան ընդգծել է, որ օգոստոսի 1-ից Ճապոնիայի և Հարավային Կորեայի նկատմամբ 25%-ի չափով մաքսատուրքեր սահմանելու մասին Թրամփի հայտարարությունը փաստորեն սահմանել է թեմայի շուրջ բանակցային գործընթացի վերջնաժամկետ:
«Մենք քննարկումը կանցկացնենք՝ ելնելով այս նոր վերջնաժամկետից՝ հասնելու այնպիսի համաձայնության, որը շահավետ կլինի թե Ճապոնիայի, թե ԱՄՆ-ի համար», - մեջբերում է վարչապետի խոսքը Ճապոնիայի հանրային հեռուստատեսությունը: Միևնույն ժամանակ, Իսիբան ընդգծել է, որ իր վարչակազմն անհրաժեշտ ամեն ինչ անում է, որպեսզի խուսափի Ճապոնիայի համար բացասական փոխզիջումներից:
Կորեայի Հանրապետության նախագահի վարչակազմից ևս հայտնել են, որ ԱՄՆ-ի հետ կփորձեն մաքսատուրքերի շուրջ նոր համաձայնությունների հասնել մինչև օգոստոսի 1-ը։
Հուլիսի 7-ին Վաշինգտոնում բանակցություններ են տեղի ունեցել Հարավային Կորեայի նախագահի վարչակազմի անվտանգության վարչության պետ Վի Սոն Լակի և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի միջև: Նրանք մանրամասն քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և բարձր մակարդակի փոխանակումների հետ կապված հարցեր:
Վի Սոն Լակը հայտարարել է, որ հարավկորեական կողմը հույս ունի շուտով անցկացնել երկկողմ գագաթնաժողով, որտեղ հնարավոր կլինի հասնել «փոխշահավետ արդյունքների բոլոր հրատապ հարցերի շուրջ»:

Япония и Южная Корея рассчитывают достичь соглашения с США по пошлинам
Япония все еще рассчитывает достичь соглашения с США по условиям пошлин до 1 августа, когда они вступят в силу. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил премьер-министр Японии Сигэру Исиба на заседании специальной правительственной рабочей группы. Группа была создана специально для обсуждения ситуации вокруг торговой политики администрации президента Дональда Трампа.
Исиба подчеркнул, что заявление Трампа о введении 25%-ных тарифов на Японию и Южную Корею с 1 августа фактически установило крайний срок для переговорного процесса по этому вопросу.
«Мы будем вести обсуждение, исходя из этого нового крайнего срока, чтобы достичь соглашения, которое будет выгодно как Японии, так и США», — цитирует премьер-министра японское общественное телевидение. При этом Исиба подчеркнул, что его администрация делает все необходимое, чтобы избежать негативных для Японии компромиссов.
Администрация президента Республики Корея также сообщила, что попытается достичь новых соглашений с США по тарифам до 1 августа. 7 июля в Вашингтоне состоялись переговоры между начальником Управления безопасности президента Южной Кореи Ви Сон Лаком и госсекретарем США Марко Рубио. Они подробно обсудили вопросы, связанные с развитием двусторонних отношений и обменами на высоком уровне. Ви Сон Лак заявил, что южнокорейская сторона надеется на проведение в ближайшее время двустороннего саммита, на котором можно будет достичь «взаимовыгодных результатов по всем актуальным вопросам».