Ստրասբուրգում լսումներ կսկսվեն ֆոն դեր Լայենին անվստահության քվե հայտնելու վերաբերյալ
COVID-19-ի պատվաստանյութեր գնելիս կոռուպցիայի համար Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենին անվստահության քվե հատնելու հարցը հուլիսի 7-ին Ստրասբուրգում կքննարկեն Եվրախորհրդարանի նստաշրջանում: Ներկա կլինեն ֆոն դեր Լայենն անձամբ և Եվրահանձնաժողովը՝ լրիվ կազմով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Անվստահության քվեի հարցի քննարկումն առաջադրելու նախաձեռնողն է ռումինացի եվրապատգամավոր Գեորգե Պիպերյան: Նրա հարցմանը պետք է հավանություն տար Եվրախորհրդարանի 720 անդամների առնվազն մեկ տասներորդը կամ 72 մարդ: Արդյունքում առաջարկը ստացել է 74 մարդու հավանությունը, որոնցից 31-ը պատկանում են «Եվրոպացի պահպանողականներ և ռեֆորմիստներ» (ECR) աջ ծայրահեղական խմբին: Պիպերյան ֆոն դեր Լայենին և Եվրահանձնաժողովին մեղադրում է, այդ թվում, համավարակի ընթացքում թափանցիկության բացակայության և ոչ պատշաճ կառավարման մեջ:
Եվրահանձնաժողովի ղեկավարին անվստահության քվե հայտնելու հավանականությունը չափազանց փոքր է, քանի որ Եվրախորհրդարանի առաջատար խմբակցությունը՝ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունը, որի անդամ է Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը, արդեն հայտարարել է, որ կաջակցի ֆոն դեր Լայենին. նրա համար, ըստ էության, երաշխավորված է նաև լիբերալների և սոցիալիստների աջակցությունը։ Այսինքն՝ Եվրախորհրդարանի պատգամավորների ավելի քան երկու երրորդը դեմ կքվեարկի։
POLITICO եվրոպական հրատարակության գնահատմամբ՝ թեև ֆոն դեր Լայենին անվստահության քվե հայտնելու քվեարկությունը «խորհրդանշական բնույթ է կրում», այն «ընդգծում է Բրյուսելում աճող զայրույթը նրա նկատմամբ՝ մի շարք հակասական գործողություններից և սկանդալներից հետո»։ Պարբերականն ընդգծում է, որ, եթե անվստահության քվեն, այնուամենայնիվ, ընդունվի, ապա «դա կհանգեցնի ամբողջ Եվրահանձնաժողովի հրաժարականին, և կսկսվի 27 նոր եվրակոմիսարների նշանակման բարդ գործընթացը»։
Կոռուպցիայի մեղադրանքների պատճառով Եվրահանձնաժողովի ամբողջ կազմով հրաժարականի նախադեպ արդեն եղել է Եվրամիության պատմության մեջ։ 1999 թվականի մարտի 15-ին միանգամից հրաժարական տվեց լյուքսեմբուրգցի Ժակ Սանտերի ամբողջ հանձնաժողովը:

В Страсбурге начнутся слушания по вынесению вотума недоверия Урсуле фон дер Ляйен
Сегодня, 7 июля, на сессии Европейского парламента в Страсбурге обсудят вотум недоверия председателю Еврокомиссии Урсуле фон дер Ляйен за коррупцию при закупке вакцин от COVID-19. На ней будут присутствовать сама фон дер Ляйен и вся Еврокомиссия в полном составе. "Арменпресс" сообщает об этом со ссылкой на ТАСС.
Инициатором обсуждения вотума недоверия является румынский депутат Европарламента Георге Пиперя. Его запрос должен быть одобрен как минимум одной десятой из 720 членов Европарламента, или 72 человека. В итоге предложение получило одобрение 74 человек, 31 из которых входят в ультраправую группу “Европейские консерваторы и реформисты” (ECR). Пиперя обвиняет фон дер Ляйен и Еврокомиссию, в том числе и в отсутствии прозрачности и ненадлежащем управлении в период пандемии.
Вероятность вынесения вотума недоверия главе Еврокомиссии крайне мала, поскольку ведущая фракция Европарламента -0 Европейская народная партия, в которую входит глава Еврокомиссии, уже заявила, что поддержит фон дер Ляйен. Ей, по сути, также гарантирована поддержка либералов и социалистов. То есть более двух третей депутатов Европарламента проголосуют против.
Европейское издание POLITICO пишет, что хотя вотум недоверия фон дер Ляйен “носит символический характер”, он “подчеркивает растущий в Брюсселе гнев в ее адрес после серии противоречивых действий и скандалов”. POLITICO подчеркивает, что если вотум недоверия все же будет принят, “это приведет к отставке всей Еврокомиссии и запустит сложный процесс назначения новых 27 еврокомиссаров”.
Прецедент отставки всей Еврокомиссии из-за обвинений в коррупции уже был в истории Евросоюза. 15 марта 1999 года вся комиссия Жака Сантера из Люксембурга единовременно подала в отставку.