ԵԽ-ն կքվեարկի Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հանդեպ անվստահություն հայտնելու հարցի շուրջ
Եվրախորհրդարանը հուլիսի 10-ին քվեարկություն կիրականացնի Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հանդեպ անվստահության հարցով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին վեց պաշտոնյաներ հայտնել են Politico-ին։
Նախաձեռնության հեղինակը ռումինացի պատգամավոր Գեորգե Պիպերեան է։
Գերմանական dpa-ի տվյալներով՝ ԵԽ-ում քննարկումները տեղի կունենան հուլիսի 7-ին, իսկ արդեն հուլիսի 10-ին տեղի կունենա քվեարկությունը։
Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հանդեպ անվստահություն հայտնելու պատճառներից մեկը նրա և Pfizer դեղագործական ընկերության այն ժամանակվա ղեկավարի միջև հաղորդագրությունների շուրջ առաջացած սկանդալն էր կորոնավիրուսի համավարակի ժամանակ։ Բացի այդ, նախաձեռնության հեղինակ Պիպերեան մեղադրել է Եվրահանձնաժողովին Ռումինիայի նախագահական ընտրություններին միջամտելու հարցում։
Եվրահանձնաժողովին անվստահություն հայտնելու հավանականությունը քիչ է, քանի որ դրա համար անհրաժեշտ է լինելու ձայների երկու երրորդը։ Այդուհանդերձ, շատ փորձագետներ կարծում են, որ սա իսկական փորձություն է լինելու 66-ամյա ֆոն դեր Լայենի համար։
Վերջին ավելի քան տասը տարվա ընթացքում սա առաջին դեպքն է, որ Եվրահանձնաժողովի ղեկավարին անվստահություն հայտնելու հարց կբարձրացվի։ Նախորդ անգամ նման բան էր տեղի ունեցել 2014-ին, երբ Եվրահանձնաժողովը ղեկավարում էր Ժան-Կլոդ Յունկերը։ Նախաձեռնությունը, սակայն, վերջնարդյունքում բավարար աջակցություն չէր ստացել։

Европарламент проголосует по вопросу выражения недоверия Урсуле фон дер Ляйен
Европарламент 10 июля проголосует по вопросуу выражения недоверия председателю Еврокомиссии Урсуле фон дер Ляйен. Как сообщает «Арменпресс», об этом Politico рассказали шесть чиновников.
Автор инициативы — румынский депутат Георге Пиперя.
По данным немецкого dpa, обсуждения в Европарламенте состоятся 7 июля, а голосование — 10 июля.
Одной из причин вотума недоверия Урсуле фон дер Ляйен стал скандал вокруг ее переписки с тогдашним главой фармацевтической компании Pfizer во время пандемии коронавируса. Кроме того, автор инициативы Пиперя обвинил Еврокомиссию во вмешательстве в президентские выборы в Румынии.
Вероятность выражения недоверия Еврокомиссии невелика, так как для этого потребуется большинство в две трети голосов. Однако многие эксперты полагают, что это станет настоящим испытанием для 66-летней фон дер Ляйен.
За последние более чем 10 лет впервые ставится вопрос о выражении недоверия главе Еврокомиссии. В последний раз подобное случалось в 2014 году, когда главой Еврокомиссии был Жан-Клод Юнкер. Однако инициатива в конечном итоге не получила достаточной поддержки.