Գրոսին ողջունել է Իրանի և Իսրայելի միջև հրադադարի համաձայնությունը
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին ողջունել է Իրանի և Իսրայելի միջև հրադադարի համաձայնությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Գրոսին գրառում է կատարել X սոցիալական հարթակում։
«Ես ողջունում եմ Իրանի իրադրության վերաբերյալ հայտարարությունները: ԱԷՄԳ-ի հետ համագործակցության վերսկսումը հաջող համաձայնագրի բանալին է։ Ես գրել եմ (խմբ.՝ Իրանի ԱԳ նախարար) Արաղչիին՝ ընդգծելով, որ այս քայլը կարող է հանգեցնել միջուկային ծրագրի շուրջ երկարատև վեճի դիվանագիտական ​​լուծման, և առաջարկել եմ հանդիպել շուտով», - գրել է նա։
Ավելի վաղ Իսրայելը հայտարարել էր, որ Իրանը խախտել է հրադադարը: Հրեական պետության պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը խոստացել էր պատասխանել՝ հարվածներ հասցնելով Թեհրանի սրտին: Իրանը, սակայն, հերքել է Իսրայելի հետ հրադադարը խախտելու մասին մեղադրանքները:

Гросси приветствовал соглашение о прекращении огня между Ираном и Израилем
Генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси приветствовал соглашение о прекращении огня между Ираном и Израилем. Как сообщает «Арменпресс», Гросси написал об этом на социальной платформе X.
«Я приветствую заявления о ситуации в Иране. Возобновление сотрудничества с МАГАТЭ является залогом успешного соглашения. Я написал Арагчи (министр иностранных дел Ирана - ред.), подчеркнув, что этот шаг может привести к дипломатическому решению давнего спора по ядерной программе, и предложил встретиться в ближайшее время», — написал он.
Ранее Израиль заявил, что Иран нарушил режим прекращения огня. Министр обороны еврейского государства Исраэль Кац пообещал ответить ударом в самое сердце Тегерана. Иран, однако, отверг обвинения в нарушении режима прекращения огня с Израилем.