Հայաստանին առնչվող դատապարտելի դրույթներն Իսլամական համագործակցության կազմակերպության հռչակագրում
«Գեղարդ» հիմնադրամը խստորեն դատապարտում է Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) անդամ պետությունների միակողմանի հայտարարություններն ու օրերս ընդունված հռչակագրի՝ Հայաստանին առնչվող հիմնազուրկ դրույթները, որոնք առաջ են քաշվել Ադրբեջանի կողմից և միտված են իրականության խեղաթյուրմանը, սեփական ագրեսիվ քաղաքականության արդարացմանն ու տարածաշրջանային կայունության խաթարմանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Գեղարդ» հիմնադրամի հրապարակած հոդվածի մեջ մանրամասն նշվում է.
«Թուրքիայի Ստամբուլ քաղաքում հունիսի 21-22-ը տեղի է ունեցել միջազգային ամենամեծ ու ազդեցիկ մուսուլմանական կազմակերպության՝ Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) անդամ պետությունների Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի (ԱԳԽ) 51-րդ նստաշրջանը, որի ավարտին ընդունվել է «Ստամբուլի հռչակագիրը»։ Վերջինս վերահաստատում է երկրների հավատարմությունը կազմակերպության նպատակներին, խնդիրներին, սկզբունքներն, ինչպես նաև՝ ԻՀԿ գագաթնաժողովի ու ԱԳ նախարարների խորհրդի կողմից ընդունված բոլոր բանաձևերին։
Հռչակագրի դրույթներից երկուսը վերաբերում են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններին։ Մասնավորապես՝ բանաձևով Հայաստանին կոչ է արվում «հաղթահարել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը խոչընդոտող իրավական ու քաղաքական արգելքները»։ ԻՀԿ անդամ երկրներին և իսլամական ֆինանսական հաստատություններին կոչ է արվում աջակցել «ազատագրված տարածքների վերականգնման և ականազերծման աշխատանքներին»։
Անդրադարձ է եղել, այսպես կոչված, «Արևմտյան Ադրբեջան» համայնքին՝ վերահաստատելով «ներկայիս Հայաստանի տարածքից բռնի տեղահանված ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքը»։
Կազմակերպությունը, դատապարտելով «Հայաստանի տարածքում գտնվող իսլամական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը», անտեսում է այն իրողությունը, որ Ադրբեջանի տարածքում մուսուլմանական բազմաթիվ սրբավայրեր և մզկիթներ տարիներ շարունակ վերածվել են աղբավայրերի կամ անասնագոմերի։ Մինչդեռ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ոչ միայն պահպանվել, այլև վերականգնվել և գործում է Երևանի՝ իրանական Կապույտ մզկիթը։ Ավելին՝ այն դարձել է կրոնական և մշակութային կենտրոն Հայաստան այցելող իրանցիների համար։
Իսլամաֆոբիայի դեմ դրսևորումները դատապարտող ու միջազգային կառույցներին դրա դեմ արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկելու կոչերով հանդես եկող անդամ պետությունները, այդ թվում՝ Ադրբեջանը, մոռացության են տալիս այն փաստը, որ հենց Ադրբեջանում են մուսուլման հոգևորականները հետապնդվում, կեղծ մեղադրանքներով դատապարտվում՝ բանտերում ենթարկվելով ֆիզիկական ու սեռական բռնության»:
Հատկանշական է, որ հաջորդ տարի Իսլամական համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովը կայանալու է Ադրբեջանում։

Положения в декларации Организации исламского сотрудничества, направленные против Армении и достойные осуждения
В Стамбуле 21-22 июня состоялась 51-ая сессия Совета министров иностранных дел (СИД) государств-членов крупнейшей и влиятельной международной исламской организации – Организации исламского сотрудничества (ОИС), по завершении которой была принята «Стамбульская декларация». Декларация подтверждает приверженность стран целям, задачам и принципам организации, а также всем резолюциям, принятым на саммите ОИС и заседаниях Совета министров иностранных дел.
Как сообщает Арменпресс, в заявлении научно аналитического фонда «Гегард» относительно принятой декларации говорится:
«Два положения, содержащиеся в принятой декларации, касаются армяно-азербайджанских отношений. В частности, Армению призывают «преодолеть правовые и политические преграды, которые препятствуют подписанию мирного договора». Резолюция призывает страны ОСИ и исламские финансовые организации оказать поддержку «восстановлению и разминированию освобожденных территорий».
В декларации была затронута также тема «Общины Западного Азербайджана» с подтверждением «права на возвращение насильно депортированных с территории нынешней Армении азербайджанцев».
Организация осудила «уничтожение находящегося на территории Армении исламского культурного наследия», проигнорировав то обстоятельство, что на территории Азербайджана многочисленные исламские святыни и мечети годами использовались как свалки или скотные дворы. В во время как в Армении не только сохранилась, но и была отреставрирована и действует иранская Голубая мечеть Еревана. Более того, Голубая мечеть стала религиозным и культурным центром для посещающих Армению иранских граждан.
Государства-члены ОИС (в том числе Азербайджан), которые осуждают проявления исламофобии и призывают международные структуры принять эффективные меры против нее, игнорируют тот факт, что именно в Азербайджане мусульманские священнослужители преследуются, осуждаются по ложным обвинениям и подвергаются физическому и сексуальному насилию в тюрьмах.
Отметим, что в следующем году саммит Организации исламского сотрудничества пройдет в Азербайджане.
Фонд «Гегард» решительно осуждает односторонние заявления членов-государств Организации исламского сотрудничества (ОИС) и включенные в принятую декларацию беспочвенные положения, направленные против Армении. Эти положения были выдвинуты Азербайджаном с целью искажения реальности, оправдания собственной агрессивной политики и подрыва региональной стабильности».