Հայաստանին առնչվող դատապարտելի դրույթներն Իսլամական համագործակցության կազմակերպության հռչակագրում
«Գեղարդ» հիմնադրամը խստորեն դատապարտում է Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) անդամ պետությունների միակողմանի հայտարարություններն ու օրերս ընդունված հռչակագրի՝ Հայաստանին առնչվող հիմնազուրկ դրույթները, որոնք առաջ են քաշվել Ադրբեջանի կողմից և միտված են իրականության խեղաթյուրմանը, սեփական ագրեսիվ քաղաքականության արդարացմանն ու տարածաշրջանային կայունության խաթարմանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Գեղարդ» հիմնադրամի հրապարակած հոդվածի մեջ մանրամասն նշվում է.
«Թուրքիայի Ստամբուլ քաղաքում հունիսի 21-22-ը տեղի է ունեցել միջազգային ամենամեծ ու ազդեցիկ մուսուլմանական կազմակերպության՝ Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) անդամ պետությունների Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի (ԱԳԽ) 51-րդ նստաշրջանը, որի ավարտին ընդունվել է «Ստամբուլի հռչակագիրը»։ Վերջինս վերահաստատում է երկրների հավատարմությունը կազմակերպության նպատակներին, խնդիրներին, սկզբունքներն, ինչպես նաև՝ ԻՀԿ գագաթնաժողովի ու ԱԳ նախարարների խորհրդի կողմից ընդունված բոլոր բանաձևերին։
Հռչակագրի դրույթներից երկուսը վերաբերում են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններին։ Մասնավորապես՝ բանաձևով Հայաստանին կոչ է արվում «հաղթահարել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը խոչընդոտող իրավական ու քաղաքական արգելքները»։ ԻՀԿ անդամ երկրներին և իսլամական ֆինանսական հաստատություններին կոչ է արվում աջակցել «ազատագրված տարածքների վերականգնման և ականազերծման աշխատանքներին»։
Անդրադարձ է եղել, այսպես կոչված, «Արևմտյան Ադրբեջան» համայնքին՝ վերահաստատելով «ներկայիս Հայաստանի տարածքից բռնի տեղահանված ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքը»։
Կազմակերպությունը, դատապարտելով «Հայաստանի տարածքում գտնվող իսլամական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը», անտեսում է այն իրողությունը, որ Ադրբեջանի տարածքում մուսուլմանական բազմաթիվ սրբավայրեր և մզկիթներ տարիներ շարունակ վերածվել են աղբավայրերի կամ անասնագոմերի։ Մինչդեռ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ոչ միայն պահպանվել, այլև վերականգնվել և գործում է Երևանի՝ իրանական Կապույտ մզկիթը։ Ավելին՝ այն դարձել է կրոնական և մշակութային կենտրոն Հայաստան այցելող իրանցիների համար։
Իսլամաֆոբիայի դեմ դրսևորումները դատապարտող ու միջազգային կառույցներին դրա դեմ արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկելու կոչերով հանդես եկող անդամ պետությունները, այդ թվում՝ Ադրբեջանը, մոռացության են տալիս այն փաստը, որ հենց Ադրբեջանում են մուսուլման հոգևորականները հետապնդվում, կեղծ մեղադրանքներով դատապարտվում՝ բանտերում ենթարկվելով ֆիզիկական ու սեռական բռնության»:
Հատկանշական է, որ հաջորդ տարի Իսլամական համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովը կայանալու է Ադրբեջանում։

Reprehensible provisions targeting Armenia in the declaration of the Organization of Islamic Conference
The Geghard Foundation has strongly condemned the unilateral statements made by member states of the Organization of Islamic Cooperation (OIC), as well as the baseless provisions of the recently adopted declaration concerning Armenia.
In an article, the Foundation emphasized that the document, put forward by Azerbaijan, is aimed at distorting reality, justifying Baku’s aggressive policy, and undermining regional stability.
"On June 21–22, the 51st session of the Council of Foreign Ministers (CFM) of the Organization of Islamic Cooperation (OIC)—the largest and most influential international Muslim organization—was held in Istanbul, Turkey. At the end of the session, the “Istanbul Declaration” was adopted. The declaration reaffirms the member states’ commitment to the purposes, objectives, and principles of the organization, as well as to all the resolutions adopted by the OIC Summits and the Council of Foreign Ministers.
Two of the provisions in the declaration address the Armenia-Azerbaijan relations. Specifically, the resolution calls on Armenia to “overcome the legal and political obstacles hindering the signing of a peace agreement.” Member states of the OIC and Islamic financial institutions are urged to support “the reconstruction and demining efforts in the liberated territories.”
There is also a reference to the so-called “Western Azerbaijan” community, reaffirming the “right of return of Azerbaijanis expelled from the present-day territory of Armenia.”
The organization, while condemning the “destruction of Islamic cultural heritage on the territory of Armenia,” ignores the fact that numerous Muslim sanctuaries and mosques in Azerbaijan’s territory have been turned into garbage dumps or animal shelters for many years. Meanwhile, the Iranian Blue Mosque in Yerevan, Republic of Armenia has been preserved, restored and remains open. Moreover, it has become a religious and cultural center for Iranians visiting Armenia.
Member states, including Azerbaijan, that condemn manifestations of Islamophobia and call on international organizations to take effective measures against it, overlook the fact that it is precisely in Azerbaijan where Muslim clergy are persecuted, convicted on fabricated charges, and subjected to physical and sexual abuse in prisons.
It should be noted that next year the Organization of Islamic Cooperation summit will be held in Azerbaijan.
The Geghard Foundation firmly condemns the unilateral statements of the member states of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) and the unfounded provisions concerning Armenia in the adopted declaration, which were promoted by Azerbaijan and aim to distort reality, justify its aggressive policies, and undermine regional stability,'' reads the article.