Այսօր շախմատի աշխարհի 9-րդ չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանի ծննդյան օրն է
Այսօր` հունիսի 17-ին, շախմատի աշխարհի 9-րդ չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանի ծննդյան օրն է, լրանում է մեծ շախմատիստի 96-ամյակը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Պետրոսյանը աշխարհի չեմպիոնի կոչումը նվաճել է 1963 թվականին, 1966 թվականին՝ պաշտպանել կոչումը:
«Երկաթե Տիգրանը» Միջազգային կարգի գրոսմայստեր էր (1952), ԽՍՀՄ սպորտի վաստակավոր վարպետ (1960), շախմատային տեսաբան և վերլուծաբան, «Շախմատային Մոսկվա» ամսագրի խմբագիր (1963-1966), «64» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր (1968-1977), փիլիսոփայական գիտությունների թեկնածու։
Տիգրան Պետրոսյանը շախմատով սկսել է զբաղվել 1940-ական թվականներից, թբիլիսյան Պիոներների պալատում, որտեղ իր վարպետությունը կատարելագործել է Ա. Էբրալիձեի գլխավորությամբ։ Առաջին հաջողություններն արձանագրել է Համամիութենական պատանեկան առաջնություններում։ Սպորտի վարպետի նորման լրացրել է 1947 թվականի ԽՍՀՄ առաջնության կիսաեզրափակչում։ Երկրի 1949 թվականի առաջնության եզրափակչում գրավել է 16-րդ տեղը։ Մոսկվա տեղափոխվելուց հետո հիանալի արդյունքների է հասել։ 1950 թ. ԽՍՀՄ առաջնությունում զբաղեցրել է 3-րդ հորիզոնականը, իսկ 1951 և 1956 թվականներին մրցաշարերում մրցակցությունից դուրս էր։ 1951 թվականի առաջնությունում ցուցադրել է խաղի գրոսմայստերական վարպետություն (2-3-րդ տեղեր) և 1952 թվականին միջփնջային մրցաշարին մասնակցելու իրավունք նվաճել։ Այդ առաջնությունում նույնպես բաժանել է 2-3-րդ տեղերը։ Սկսած այդ ժամանակից՝ աշխարհի առաջնությունների անփոփոխ մասնակից է։ 1953 թվականին հավակնորդների մրցաշարում գրավել է 5-րդ տեղը։ 1955 թվականին միջփնջային մրցաշարում 4-րդն էր, 1958-ին՝ 3-4-րդը, 1962-ին՝ 2-3-րդը։ 1959 թվականին հավակնորդների մրցաշարում գրավել է 3-րդ տեղը։
1962 թվականին, հաղթելով հավակնորդների մրցաշարում, Տիգրան Պետրոսյանն իրավունք է ստացել Մ. Բոտվիննիկի հետ վիճարկել աշխարհի չեմպիոնի կոչումը։ Բոտվիննիկին Պետրոսյանը հաղթել է 1963 թվականին և նվաճել աշխարհի չեմպիոնի կոչումը։ 1966 թվականին Պետրոսյանը պաշտպանել է շախմատի աշխարհի չեմպիոնի կոչումը՝ հաղթելով Սպասկիին։ 1969 թվականին շախմատի աշխարհի առաջնության ժամանակ պարտվել է նույն Սպասկիին։ 1971-1980 թվականներին շարունակել է պայքարը աշխարհի չեմպիոնի կոչման համար։ ԽՍՀՄ հավաքականի կազմում 9 անգամ հաղթել է շախմատի օլիմպիադաներում։
Տիգրան Պետրոսյանը մահացել է 1984 թ. օգոստոսի 13-ին: Այդ ժամանակվանից էլ Երևանի շախմատի տունը կրում է շախմատի լեգենդ Տիգրան Պետրոսյանի անունը։ Փարիզում գործում է Տիգրան Պետրոսյանի անվան ակումբ, որի նախագահն է Ֆրանկ-Վազգեն Բայրամյանը։

Сегодня день рождения 9-го чемпиона мира по шахматам Тиграна Петросяна
Сегодня, 17 июня, день рождения 9-го чемпиона мира по шахматам Тиграна Петросяна: великому шахматисту исполнилось бы 96 лет.
Как сообщает «Арменпресс», Петросян завоевал звание чемпиона мира в 1963 году, защитил титул в 1966 году.
«Железный Тигран» — международный гроссмейстер (1952), заслуженный мастер спорта СССР (1960), шахматный теоретик и аналитик, редактор журнала «Шахматная Москва» (1963-1966), главный редактор еженедельника «64» (1968-1977), кандидат философских наук.
Тигран Петросян начал заниматься шахматами в 1940-х годах в Тбилисском Дворце пионеров, где совершенствовал свое мастерство под руководством А. Эбралидзе. Первых успехов добился на всесоюзных юношеских чемпионатах. Выполнил норматив мастера спорта в полуфинале чемпионата СССР 1947 г. В финале чемпионата страны 1949 г. занял 16-е место.
Переехав в Москву, он добился отличных результатов. В 1950 году занял 3-е место в чемпионате СССР, а в 1951 и 1956 годах был вне конкуренции. В чемпионате 1951 года он продемонстрировал гроссмейстерское мастерство игры (2-3-е места), а в 1952 году завоевал право участвовать в межотраслевом турнире. В этом чемпионате он также разделил 2-3-е места.
С тех пор он постоянный участник чемпионатов мира. В 1953 году занял 5-е место в турнире претендентов. В 1955 году занял 4-е место в межотраслевом турнире, в 1958 году — 3-4-е, в 1962 году — 2-3-е. В 1959 году занял 3-е место в турнире претендентов. В 1962 году, победив в турнире претендентов, Тигран Петросян получил право бросить вызов М. Ботвиннику за звание чемпиона мира.
В 1963 году Петросян победил Ботвинника и завоевал звание чемпиона мира. В 1966 году Петросян защитил звание чемпиона мира по шахматам, победив Спасского. В 1969 году он проиграл тому же Спасскому на чемпионате мира по шахматам. В 1971-1980 годах он продолжал бороться за звание чемпиона мира. В составе сборной СССР побеждал на шахматных олимпиадах 9 раз.
Тигран Петросян умер 13 августа 1984 года. С тех пор Ереванский Дом шахмат носит имя легенды шахмат Тиграна Петросяна. В Париже действует Клуб Тиграна Петросяна, президентом которого является Франк-Вазген Байрамян.