ՀՀ ֆինանսների նախարարն անդրադարձել է Հայաստանի տնտեսության վրա իրանա-իսրայելական հակամարտության հնարավոր ազդեցությանը
Հայաստանի տնտեսության վրա Իրանի և Իսրայելի միջև հակամարտության ներկայիս թեժացման ազդեցությունը մեծապես կախված է ընթացիկ սրացման աստիճանից և տևողությունից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հունիսի 16-ի ասուլիսում այս մասին հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը:
«Հնարավոր են տարբեր զարգացումներ: Բնականաբար, մեր բյուջետային փաստաթղթերում դիտարկում և գնահատում ենք նաև ռիսկային սցենարները: Օրինակ, եթե չեմ սխալվում, ռիսկային սցենարներից մեկի դեպքում տնտեսական աճը կարող է 5.1-ի փոխարեն լինել 1.3 տոկոս:
Ինչ վերաբերում է Իրանի և Իսրայելի միջև սրացմանը, ապա ասեմ, որ կան երևույթներ, որոնք կարող են բացասաբար ազդել մեզ վրա, կան երևույթներ, որոնց ազդեցությունը կարող է դրական լինել: Շատ բան կախված է սրացման աստիճանից և տևողությունից: Ուզում եմ հիշեցնել, որ 2022 թվականին ռուս-ուկրաինական պատերազմի սկսվելուց  հետո միանգամից վատթարացման սցենարներ էինք դիտարկում, բայց իրականությունը  մի փոքր այլ կերպ եղավ, և ունեցանք ավելի դրական զարգացումներ: Հիմա էլ չենք շտապում եզրակացություններ անել: Մեր անելիքները մնում են նույնը: Իհարկե, մեր գործընկերները, նաև էկոնոմիկայի նախարարությունում, վստահ եմ, զբաղվում են ստեղծված իրավիճակում Իրանի միջոցով իրականացվող լոգիստիկ մատակարարման հարցերի կազմակերպմամբ: Անմիջականորեն ներգրավված չեմ այդ աշխատանքներում»,- նշեց ֆինանսների նախարարը:
Նա ընդգծեց, որ ազդեցության գործոնները բազմաթիվ են, ուստի պետք է հետևել զարգացումներին և հասկանալ, թե ինչ քայլեր անհրաժեշտ կլինի ձեռնարկել՝ մեղմելու հնարավոր ազդեցությունը:

Iran-Israel: Possible fallout on Armenian economy depends on level of escalation, says finance minister
The possible impact of the Iranian-Israeli conflict on the Armenian economy depends on the level and duration of the escalation, Finance Minister Vahe Hovhannisyan has said amid ongoing airstrikes between Iran and Israel.
“Various developments are possible. Of course, we consider and assess risk scenarios in our budgetary documents. For example, in case of one particular risk scenario, if I am not mistaken, the economic growth could be 1,3 instead of 5,1%,” Hovhannisyan said.
“Regarding the Iran-Israel escalation, I can say that there are occurrences that could negatively impact us, but there are occurrences that could have a positive impact. A lot depends on the level and duration of escalation. I want to remind you that in 2022 when the Russian-Ukrainian war began we were immediately considering the deteriorating scenarios, but the reality was a bit different and we had positive developments. And now also we don’t hurry to make conclusions. Our task remains the same. I am sure our colleagues, also at the economy ministry, are dealing with organizing the logistic supplies via Iran in this situation. I am not directly involved in that work,” he said.