Ճամբարակի պայթյունի վայրում հայտնաբերվել է որոնվող տղամարդու դին. որոնողափրկարարական աշխատանքները դադարեցվել են
Ճամբարակ քաղաքի Տիգրան Մեծի փողոցի 4-րդ շենքում հունիսի 11-ին տեղի ունեցած պայթյունից հետո իրականացված լայնածավալ որոնողափրկարարական աշխատանքները դադարեցվել են և դեպքի վայրում սահմանվել է հերթապահություն՝ ընթացիկ խնդիրների կարգավորման համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացրել է ՀՀ ՆԳ նախարարի մամուլի քարտուղար Նարեկ Սարգսյանը։
«Շուրջ 282 փրկարարական ծառայողների և ոստիկանների ներգրավմամբ իրականացված որոնողափրկարարական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել է նաև մինչ այդ որոնվող տղամարդու դին։
Պատահարի հետևանքով զոհվել է հինգ անձ։
Շարունակվում են միջգերատեսչական մակարդակով աշխատանքները, մարզային և համայնքային իշխանությունների ներգրավմամբ, տարբեր, այդ թվում՝ շենքի բնակիչների կարիքների գնահատման, անհրաժեշտ դեղորայքի, սննդի, կացարանով ապահովելու, պատահարի հետևանքների չեզոքացման և այլ առաջնային ուղղություններով։
Ճամբարակ քաղաքի Տիգրան Մեծի փողոցի 4-րդ շենքում սահմանված հերթապահությանը ներգրավված է շուրջ 35 փրկարարական ծառայող' ընթացիկ խնդիրների օպերատիվ կարգավորման նպատակով»,- ասվում է գրառման մեջ։
Ըստ ՀՀ ՆԳՆ փրկարար ծառայության՝ հունիսի 11-ին առավոտյան շենքերից մեկում տեղի է ունեցել գազի պայթյուն՝ փլուզմամբ․ շենքի երրորդ հարկի բնակարաններից մեկում․ փլուզվել են 4-րդ, 3-րդ և 2-րդ հարկի բնակարանները։ Մասամբ փլուզվել են կից մուտքի բնակարաններ։ Աղետի հետևանքով հոսպիտալացվել է 11 անձ, որոնցից 3-ին տեղափոխել են մայրաքաղաքի բուժհաստատություններ:
Ճամբարակ համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալ Ռոբերտ Ղուկասյանը «Արմենպրես»-ի թղթակցին ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ փլատակներից փրկարարները դուրս են բերել անհետացած 5 անձանցից 4-ի դիերը: Որոնվող քաղաքացիների մեջ էր 1971 թվականին ծնված Արթուր Սարգսյանը, մահացած քաղաքացիներն են 1937 թվականին ծնված Ռոզա Վարդանյանը, 1949 թվականին ծնված Ռիտա Սարգսյանը, 1935 թվականին ծնված Ռոզա Մովսիսյանը և 1963 թվականին ծնված Հրաչյա Լազարյանը։

Поисково-спасательные работы в Чамбараке завершены: найдено тело разыскиваемого мужчины
Масштабные поисково-спасательные работы, проводимые после взрыва 11 июня в здании на улице Тиграна Меца в городе Чамбарак, завершены, на месте установлено дежурство для решения текущих вопросов. Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook сообщил пресс-секретарь министра внутренних дел Армении Нарек Саргсян.
«В результате поисково-спасательных работ, проведенных с привлечением около 282 спасателей и сотрудников полиции, обнаружено тело мужчины, поиски которого проводились до сих пор.
В результате несчастного случая погибли пять человек.
На межведомственном уровне с привлечением региональных и общинных властей продолжаются работы по различным приоритетным направлениям, в том числе по оценке потребностей жителей здания, обеспечению их необходимыми лекарствами, продуктами питания, жильем, нейтрализации последствий инцидента и другим направлениям.
В целях оперативного решения текущих вопросов в доме № 4 на улице Тиграна Меца в городе Чамбарак дежурят около 35 спасателей», — отметил Саргсян.
Утром 11 июня в одном из зданий на третьем этаже произошел взрыв газа с обрушением. Обрушились квартиры на 4, 3 и 2 этажах. Частично обрушились квартиры в соседнем подъезде. В результате инцидента госпитализированы 11 человек, 3 из которых переведены в медицинские учреждения столицы.
Первый заместитель главы общины Чамбарак Роберт Гукасян ранее сообщил корреспонденту «Арменпресс», что спасатели извлекли из-под завалов тела 4 из 5 пропавших без вести. Среди разыскиваемых граждан — Артур Саргсян, 1971 года рождения, погибшие граждане — Роза Варданян, 1937 года рождения, Рита Саргсян, 1949 года рождения, Роза Мовсисян, 1935 года рождения, и Грачья Лазарян, 1963 года рождения.