ՀՀ բանկային համակարգը նույնիսկ խիստ վատատեսական սցենարի դեպքում ունակ է կլանելու հնարավոր կորուստները. ԿԲ նախագահ
2024 թվականին բանկային համակարգի՝ տնտեսությանը տրված վարկային պորտֆելը աճել է մոտ 25.5, իսկ ավանդային պորտֆելը՝ 14 տոկոսով: Աճ է արձանագրվել վարկավորման գրեթե բոլոր հիմնական ուղղություններով: Չաշխատող վարկերի և վարկային կորուստների կշիռը շարունակել է նվազել: Ըստ ՀՀ կենտրոնական բանկի՝ հնարավոր շոկային դրսևորումները տնտեսության վրա ազդեցությունը կունենան հիմնականում 2025-26 թվականներին, որից հետո այդ ազդեցությունն աստիճանաբար կմարի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախորդ տարվա ֆինանսական կայունության հաշվետվությանը նվիրված ասուլիսում այս մասին հայտարարեց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Նա արձանագրեց, որ 2024 թվականին ՀՀ ֆինանսական համակարգի բոլոր հատվածներով արձանագրվել է ակտիվների աճ, համակարգն ապահովել է ֆինանսական միջնորդության անընդհատությունը՝ երաշխավորելով ֆինանսական ծառայությունների անխափան մատուցումը բնակչության և տնտեսվարող բոլոր սուբյեկտների համար:
«Բանկային համակարգի ակտիվները շարունակում են կազմել ֆինանսական համակարգի ակտիվների գերակշիռ մասը՝ մոտ 83 տոկոս կամ շուրջ 11 տրլն հայկական դրամ: Նախորդ տարիների համեմատ հաշվետվությունում ավելացրել ենք մեկ կետ՝ ներդրումային ընկերությունների կողմից արձանագրված տարեկան աճի վերաբերյալ: Բավականին տպավորիչ թվեր ունենք նաև այդ առումով. աճը կազմել է 57.1 տոկոս»,- նշեց Մարտին Գալստյանը:
Նրա ներկայացմամբ, բանկային համակարգի՝ տնտեսությանը տրված վարկային պորտֆելը 2024 թվականին աճել է շուրջ 25.5, իսկ ավանդներինը՝ 14 տոկոսով: Ընդ որում, վարկավորման գրեթե բոլոր հիմնական ուղղություններով աճ է արձանագրվել:
«Տարվա ընթացքում բարձր աճի տեմպեր են արձանագրվել թե՛ տնային տնտեսությունների, թե՛ բիզնեսին տրամադրված վարկերի մասով: Տնային տնտեսությունների վարկավորման բարձր աճին գրեթե հավասարապես նպաստել են սպառողական և հիպոտեկային վարկերի աճը: Ինչ վերաբերում է բիզնես-վարկերի աճին, ապա այստեղ առավել մեծ են արդյունաբերության և շինարարության ոլորտներին տրված վարկերը:
Տարվա ընթացքում նաև դիտվել է սպառողական վարկերի նկատմամբ բարձր պահանջարկ և վարկավորման աճ: Դա կարելի է բացատրել տնտեսության եկամուտների աճով, նախորդ տարիներին սպառողական վարկերի նվազող կամ չափավոր աճի ճշգրտման փոխլրացման գործընթացներով, ինչպես նաև անշարժ գույքի շուկայում ակտիվության պայմաններում նոր բնակարանների համար երկարաժամկետ օգտագործման ապրանքների ձեռքբերման անհրաժեշտությամբ»,- ասաց նա:
Մարտին Գալստյանը հավելեց, որ հիպոտեկային վարկերի աճը նույնպես պահպանվել է բարձր մակարդակի, արագանալով հատկապես տարվա վերջին եռամսյակում: Նա կարծում է, որ դա, հավանաբար, պայմանավորված է Երևանում բնակարաններ ձեռք բերելու համար եկամտային հարկի վերադարձի ծրագրի ավարտվելու հանգամանքով:
Բանախոսը հայտնեց, որ վարկավորման շուկայի ակտիվության մեծացման պայմաններում արձանագրվել է նաև ֆինանսական միջնորդության աճ, տնային տնտեսությունների հիպոտեկային և սպառողական վարկավորման բարձր աճի պայմաններում վերջիններս պարտքի բեռն ավելացել է:
Միևնույն ժամանակ, տնտեսության եկամուտների աճը վերջին տարիներին ուղեկցվել է նաև վարկային պարտավորությունների ժամկետայնության շարունակական աճով: Այս պարագայում տնային տնտեսություններին հնարավորություն է տրվել պահպանելու պարտքի սպասարկման բեռի համեմատաբար կայուն մակարդակ:
Նշվեց, որ վարկավորման տոկոսադրույքները դեռևս համարժեքորեն չեն արձագանքել տարվա ընթացքում քաղաքականության տոկոսադրույքի նվազմանը, ինչը բացատրվում է վարկերի բարձր պահանջարկով, ինչպես նաև աշխարհաքաղաքական զարգացումների անորոշությունից ածանցվող էական ռիսկերով:
Արձանագրվեց, որ տնտեսության եկամուտների աճը, ինչպես նաև վարկավորման բարձր ակտիվության պայմաններում չաշխատող վարկերի և վարկային կորուստների կշիռը շարունակել է նվազել: Այնուամենայնիվ, ըստ ԿԲ նախագահի, վարկավորման որոշակի ոլորտային ուղղություններում ռիսկերի հնարավոր կուտակման և գլոբալ բարձր անորոշությունների ներկայիս միջավայրում շարունակում է գերակա մնալ վարկային ռիսկը:
Մարտին Գալստյանը հայտարարեց, որ անշարժ գույքի շուկայում նկատվում են գների աճի տեմպերի դանդաղեցման միտումներ: Եկամտահարկի վերադարձի աստիճանական դադարեցման և անշարժ գույքի նկատմամբ պահանջարկի հնարավոր հագեցվածության պայմաններում այս շուկայում ակտիվության հետագա դանդաղումը ԿԲ-ն համարում է հնարավոր:
«Վերջին տարիներին շինթույլտվությունների և բնակարանային շինարարության բարձր աճը՝ զուգակցված անշարժ գույքի շուկայում պահանջարկի հնարավոր հագեցման և հետագա հնարավոր նվազման միտումների հետ, կարող է ստեղծել անշարժ գույքի շուկայի ավելցուկային առաջարկի ձևավորման ռիսկեր: Միևնույն ժամանակ, շինարարության ոլորտին տրամադրված վարկերի մեծածավալ աճը կարող է ոլորտում նախագծերի ֆինանսավորման աղբյուրների հնարավոր փոխարինման, պարտքային բեռի և դրանից ածանցված վարկային ռիսկի կուտակման ազդակ հանդիսանալ»,- նշեց ԿԲ ղեկավարը:
Նա արձանագրեց, որ 2024 թվականի արդյունքներով՝ բանկային համակարգում գրանցվել է բարձր շահութաբերություն, որին նպաստել են զուտ տոկոսային եկամուտների աճը, ինչպես նաև ցածր վարկային կորուստները: Զուտ տոկոսային եկամուտների աճը հիմնականում պայմանավորվել է բանկերի հաշվեկշիռների կառուցվածքային փոփոխություններով, օրինակ, սպառողական վարկերի զգալի աճով:
Որոշակի ազդեցություն է ունեցել նաև արտաքին շուկաներում դեռևս պահպանվող հարաբերականորեն բարձր տոկոսադրույքների միջավայրը:
«Բանկային համակարգը, կարելի է ասել, շատ կապիտալացված է, և բավականին իրացվելի: Մասնավորապես, բանկային համակարգի կապիտալի համարժեքության և իրացվելիության ցուցանիշները տարվա ընթացքում պահպանվել են կարգավորմամբ պահանջվող նվազագույն սահմանաչափերից բարձր մակարդակում, ինչը վկայում է բանկային համակարգի կողմից կորուստների կլանման բարձր ունակության մասին:
Կապիտալի և իրացվելիության դիրքի բարելավմանը մեծապես նպաստել են ինչպես կարգավորմամբ նախատեսված բուֆերների պահանջների աստիճանական ներդրումն, այնպես էլ բանկերի կողմից՝ կարգավորմամբ պահանջվող սահմանաչափերի բարձր հավելյալ պահանջների ձևավորումը»,- ասաց Մարտին Գալստյանը:
Ըստ նրա, ֆինանսական կայունության ռիսկերի մասով կարելի է առանձնացնել երկու հիմնական ռիսկ, որոնցից մեկը շարունակում է առավելապես պայմանավորված լինել արտաքին գործոններով, իսկ մյուսն առավելապես ներքին զարգացման արդյունք է:
«Աշխարհաքաղաքական անորոշությունների և առևտրատնտեսական լարվածությունների աճը շարունակում են մնալ որպես համաշխարհային տնտեսական աճին և ֆինանսական կայունությանը սպառնացող հիմնական ռիսկեր: Մասնավորապես, սպասվածից ավելի ցածր համաշխարհային տնտեսական աճի ռիսկերը գերակա են դիտարկվում բարձր գնաճի պահպանման ռիսկերի համեմատությամբ: Այս ռիսկերի նյութականացումը կարող է անդրադառնալ նաև ՀՀ ներքին մակրոֆինանսական միջավայրի վրա՝ ստեղծելով տնտեսական աճի նվազման, մասնավոր հատվածի պարտքային բեռի և դրանից ածանցված վարկային կորուստների նյութականացման ռիսկեր:
Երկրորդը՝ վերջին տարիներին շինթույլտվությունների և բնակարանային շինարարության բարձր աճն է, որը զուգակցվելով անշարժ գույքի շուկայում պահանջարկի հնարավոր հագեցման և հետագա հնարավոր նվազման միտումների հետ՝ կարող է ստեղծել ավելցուկային առաջարկի ձևավորման ռիսկեր:
Միևնույն ժամանակ, շինարարության ոլորտին տրամադրված վարկերի մեծածավալ աճը կարող է ոլորտում նախագծերի ֆինանսավորման աղբյուրների հնարավոր փոխարինման, պարտքի բեռի և դրանից ածանցված վարկային ռիսկերի կուտակման ազդակ հանդիսանալ»,- նշեց Մարտին Գալստյանը:
Անդրադառնալով հնարավոր զարգացումներին՝ նա ընդգծեց.
«Որպես սկզբնական շոկ դիտարկվել է արտաքին ծագման անբարենպաստ իրադարձությունների նյութականացումը, ինչը տարբեր ուղիներով (արտաքին և ներքին պահանջարկ, գնաճային սպասումներ, էներգակիրների գներ, անշարժ գույքի շուկայի զարգացումներ) կարող է հանգեցնել տնտեսական աճի կտրուկ անկման, փոխարժեքի և տոկոսադրույքների աճի, ինչպես նաև զգալի գնաճային ճնշումների: Ենթադրվում է, որ շոկերի հիմնական ազդեցությունը կդրսևորվի 2025-26 թվականներին, որից հետո այն աստիճանաբար կմարի: Սա սթրեսային սցենարն է»:
ԿԲ նախագահը նշեց, որ բանկային համակարգը ներկայում բնութագրվում է կապիտալի և իրացվելիության բավականին բարձր բուֆերների ցուցանիշներով, պաշարերով, ուստի այդ համակարգի համար իրականացված մակրոսթրես թեստավորման ամփոփ արդյունքները վկայում են, որ նույնիսկ խիստ վատատեսական սցենարի դեպքում այն ունակ է կլանելու հնարավոր կորուստները՝ պահպանելով ֆինանսական միջնորդության գործառույթի անընդհատությունը:
«Ըստ երեք տարվա համար հաշվարկված սթրեսթեստի ողջ հորիզոնի՝ անսպասելի կորուստների մեծությունը կազմել է մոտ 150 մլրդ դրամ, ինչը համարժեք է ռիսկով կշռված ակտիվների մոտ 1.85 տոկոսին: Այդ գնահատականն ի թիվս այլ գործոնների մեզ համար հիմք է հանդիսացել 2024 թվականի երրորդ եռամսյակում հակացիկլիկ բուֆերների դրույքաչափի 0.25 տոկոսային կետով խստացման համար:
2024 թվականին ՀՀ տնտեսությունը շարունակել է գտնվել ֆինանսական ցիկլի աճի փուլում, իսկ վարկեր-ՀՆԱ բացասական ճեղքվածքը զգալիորեն կրճատվել է: Տարվա ընթացքում վարկային պորտֆելի բարձր աճը հանգեցրել է վարկեր-ՀՆԱ ցուցանիշի աճի, ինչի արդյունքում վերջինս գրեթե հավասարվել է իր երկարաժամկետ թրենդին:
Ֆինանսական ցիկլի ինդեքսը ևս տարվա ընթացքում աճել է, ինչը հիմնականում պայմանավորված է եղել հիպոտեկային և սպառողական վարկերի մեծածավալ տրամադրումներով»,- հայտնեց բանախոսը:
Մարտին Գալստյանը նշեց նաև, որ արձագանքելով վարկային շուկայում ցիկլային զարգացումներին՝ Կենտրոնական բանկի խորհուրդը 2024 թվականի երրորդ եռամսյակում կապիտալի հակացիկլիկ բուֆերը (դրույքաչափը) բարձրացրել է 0.25 տոկոսային կետով, ինչի արդյունքում 2025 թվականի մայիսի 1-ից հակացիկլիկ բուֆերի գործող դրույքաչափը կազմում է 1.75 տոկոս: Դրույքաչափի բարձրացման վերաբերյալ որոշումը կայացնելիս Կենտրոնական բանկը հաշվի է առել նաև բանկերի հաշվեկշիռներում արդեն իսկ կուտակված ռիսկերի գնահատականները, բանկերի կողմից կապիտալի հնարավոր համալրումների ծախսատարությունը, իրականացված սթրեսթեստավորման արդյունքները, ինչպես նաև տնտեսության վարկավորման անընդհատության վրա բուֆերի դրույքաչափի ավելացման հնարավոր ազդեցությունը:
2024 թվականի ընթացքում մակրոպոտենցիալ քաղաքականության մյուս գործիքների դրույքաչափը մնացել է անփոփոխ: Մասնավորապես, չի փոխվել անշարժ գույքի գրավով ապահովված ՀՀ դրամով վարկերի համար կիրառվող վարկ-գրավ հարաբերակցության սահմանաչափը ՝ 90, իսկ ոչ ռեզիդենտների արտարժույթով տրամադրվող վարկերի համար՝ 70 տոկոսի սահմանում:
«Սա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ, ըստ էության, անշարժ գույքի և հիպոտեկային վարկավորման ոլորտում ակտիվության հետագա մեղմացումները հնարավոր են համարվում և Կենտրոնական բանկի կողմից լրացուցիչ միջամտությունը կարող է նպատակահարմար չլինել»,- եզրափակեց Մարտին Գալստյանը:

Банковская система Армении способна поглотить возможные потери даже при самом пессимистичном сценарии: председатель ЦБ
В 2024 году предоставленный экономике кредитный портфель банковской системы вырос примерно на 25,5%, а депозитный портфель — на 14%. Рост зафиксирован практически по всем основным направлениям кредитования. Доля неработающих кредитов и потерь по кредитам продолжала снижаться. По данным Центрального банка Армении, возможные шоки затронут экономику в основном в 2025-26 годах, после чего это воздействие постепенно стихнет.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян на пресс-конференции, посвященной отчету о финансовой стабильности за предыдущий год.
Он отметил, что в 2024 году активы выросли во всех сегментах финансовой системы Республики Армения, система обеспечила непрерывность финансового посредничества, гарантируя бесперебойное предоставление финансовых услуг населению и всем хозяйствующим субъектам.
«Активы банковской системы продолжают составлять большую часть активов финансовой системы, около 83% или около 11 трлн армянских драмов. По сравнению с предыдущими годами мы добавили один пункт в отчет о годовом росте, зафиксированном инвестиционными компаниями. У нас также есть довольно впечатляющие цифры в этом отношении: рост составил 57,1%», — сказал Мартин Галстян.
По его словам, кредитный портфель банковской системы экономике в 2024 году вырос примерно на 25,5%, а депозиты — на 14%. Причем рост был зафиксирован практически по всем основным направлениям кредитования.
«В течение года высокие темпы роста были зафиксированы по кредитам, предоставленным как домохозяйствам, так и бизнесу. Высокий рост кредитования домохозяйств почти в равной степени был обеспечен ростом потребительских и ипотечных кредитов. Что касается роста бизнес-кредитов, то здесь наибольший рост приходится на кредиты промышленности и строительному сектору.
В течение года также наблюдался высокий спрос на потребительские кредиты и рост кредитования. Это можно объяснить ростом доходов в экономике, процессами дополнения корректировки снижающегося или умеренного роста потребительских кредитов в предыдущие годы, а также необходимостью приобретения товаров длительного пользования для новых квартир в условиях активности на рынке недвижимости», — сказал он.
Мартин Галстян добавил, что рост ипотечных кредитов также сохранился на высоком уровне, особенно ускорившись в последнем квартале года. Он считает, что это, вероятно, связано с завершением программы возврата подоходного налога при покупке квартир в Ереване.
Глава ЦБ сообщил, что в условиях возросшей активности на рынке кредитования зафиксирован также рост финансового посредничества, а в условиях высокого роста ипотечного и потребительского кредитования домохозяйств увеличилась долговая нагрузка последних.
В то же время рост доходов экономики в последние годы также сопровождался непрерывным ростом сроков погашения кредитных обязательств. При этом домохозяйствам была предоставлена возможность поддерживать относительно стабильный уровень нагрузки по обслуживанию долга.
Было отмечено, что процентные ставки по кредитам пока не отреагировали адекватно на снижение процентной ставки политики в течение года, что объясняется высоким спросом на кредиты, а также значительными рисками, вытекающими из неопределенности геополитических событий.
Было отмечено, что рост доходов экономики, а также вес неработающих кредитов и потерь по кредитам в условиях высокой кредитной активности продолжали снижаться. Однако, по словам председателя Центрального банка, в текущих условиях возможного накопления рисков в отдельных отраслевых сферах кредитования и высокой глобальной неопределенности кредитный риск продолжает преобладать.
Определенное влияние оказала и относительно высокая процентная ставка, которая сохраняется на внешних рынках.
«Банковская система, можно сказать, хорошо капитализирована и достаточно ликвидна. В частности, показатели достаточности капитала и ликвидности банковской системы в течение года оставались выше минимальных нормативных пределов, что свидетельствует о высокой способности банковской системы поглощать убытки.
Улучшению позиции капитала и ликвидности во многом способствовало как постепенное введение нормативных буферных требований, так и формирование банками высоких дополнительных нормативных требований», — отметил Мартин Галстян.
По его словам, с точки зрения рисков финансовой стабильности можно выделить два основных риска, один из которых продолжает во многом определяться внешними факторами, а другой во многом является результатом внутреннего развития.
«Геополитическая неопределенность и растущая торговая напряженность остаются основными рисками для глобального экономического роста и финансовой стабильности. В частности, риски более низкого, чем ожидалось, глобального экономического роста перевешивают риски сохраняющейся высокой инфляции. Материализация этих рисков может также повлиять на внутреннюю макрофинансовую среду Республики Армения, создавая риски снижения экономического роста, долговой нагрузки частного сектора и материализации вытекающих из этого кредитных потерь.
Во-вторых, высокий рост разрешений на строительство и жилищного строительства в последние годы, что в сочетании с возможным насыщением спроса на рынке недвижимости и возможным дальнейшим снижением спроса может создать риски избыточного предложения.
В то же время масштабный рост кредитования строительного сектора может быть сигналом к возможному замещению источников проектного финансирования в секторе, накоплению долговой нагрузки и вытекающих из нее кредитных рисков», — отметил Мартин Галстян.
Коснувшись возможных вариантов развития событий, он подчеркнул:
«В качестве первоначального шока рассматривалась реализация неблагоприятных событий внешнего происхождения, которые через различные каналы (внешний и внутренний спрос, инфляционные ожидания, цены на энергоносители, конъюнктура рынка недвижимости) могут привести к резкому снижению темпов экономического роста, росту обменного курса и процентных ставок, а также значительному инфляционному давлению. Предполагается, что основное влияние шоков проявится в 2025-2026 годах, после чего постепенно пойдет на спад. Это стрессовый сценарий».
Председатель ЦБ отметил, что банковская система в настоящее время характеризуется достаточно высокими буферами капитала и ликвидности и резервами, поэтому обобщенные результаты проведенного для этой системы макростресс-тестирования свидетельствуют о том, что даже в случае крайне пессимистичного сценария она способна поглотить возможные потери, сохраняя непрерывность функции финансового посредничества.
«По всему горизонту стресс-теста, рассчитанному на три года, размер непредвиденных потерь составил около 150 млрд драмов, что эквивалентно примерно 1,85% от активов, взвешенных по риску. Эта оценка, среди прочих факторов, послужила основанием для ужесточения нами ставки контрциклического буфера на 0,25 процентных пункта в третьем квартале 2024 года.
В 2024 году экономика Армении продолжила находиться в фазе роста финансового цикла, а отрицательный разрыв кредит-ВВП существенно сократился. Высокий рост кредитного портфеля в течение года привел к росту показателя кредит-ВВП, в результате чего последний практически сравнялся со своим долгосрочным трендом.
Индекс финансового цикла также вырос в течение года, что в основном было обусловлено масштабным предоставлением ипотечных и потребительских кредитов», — сказал глава ЦБ.
Мартин Галстян также отметил, что в ответ на циклические события на кредитном рынке Совет Центрального банка увеличил контрциклический буфер (ставку) капитала на 0,25 процентных пункта в третьем квартале 2024 года, в результате чего эффективная ставка контрциклического буфера с 1 мая 2025 года составляет 1,75%. При принятии решения о повышении ставки Центральный банк также учитывал оценки уже накопленных в балансах банков рисков, стоимость возможного пополнения капитала банками, результаты проведенного стресс-тестирования, а также возможное влияние повышения ставки буфера на непрерывность кредитования экономики.
Ставки других инструментов макропруденциальной политики оставались неизменными в течение 2024 года. В частности, лимит соотношения кредита к стоимости залога для драмовых кредитов, обеспеченных недвижимостью, не изменился и составил 90%, а для валютных кредитов нерезидентам — 70%.
«Это связано с тем, что по сути дальнейшее смягчение активности в секторах недвижимости и ипотечного кредитования считается возможным, и дополнительное вмешательство со стороны Центрального банка может быть нецелесообразным», — заключил Мартин Галстян.