Հայկական նոր հուշարձաններ կընդգրկվեն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում
Նախատեսվում է, որ Գառնու տաճարը, Քարերի սիմֆոնիան և Երևանի ուրարտական ժառանգությունը կընդգրկվեն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ԱԺ-ում 2024թ պետական բյուջեի կատարման արդյունքների վերաբերյալ հաշվետվության ներկայացմանը:
«29 տարվա ընդմիջումից հետո ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկերում նոր հուշարձան ենք ընդգրկել՝ Տիրին Կատարի վիշապաքարերը և մշակութային լանդշաֆտը: Եվս երկու հուշարձան կունենանք այս ցանկում»,-ասաց Անդրեասյանը՝ հավելելով, որ երկար դադարից հետո ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում հայկական հուշարձանների ներգրավման ուղիղ աշխատանքներ են իրականացնում։
Նախարարը նշեց՝ դա իրականացվում է բյուջետային հատկացումների և հետևողական ինստիտուցիոնալ աշխատանքի արդյունքում:
«Մենք երկու հայտ ենք ներկայացրել, որոնցով աշխատանքային գործընթացում արդեն ունենք որոշակի տեղեկատվություն: Առաջիկայում դա նաև պաշտոնապես կհաստատվի: Գառնին ու Քարերի սիմֆոնիան է՝ որպես մեկ առանձին հայտ և Երևանի ուրարտական ժառանգությունը»,-ասաց նա:

Новые армянские памятники будут включены в список Всемирного наследия ЮНЕСКО
В Армении ожидают, что в список Всемирного наследия ЮНЕСКО будут включены храм Гарни, Симфония камней и урартское наследие Еревана.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявила министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян во время представления отчета об итогах исполнения государственного бюджета 2024 года в Национальном Собрании.
«После 29-летнего перерыва мы включили в предварительные списки Всемирного наследия ЮНЕСКО новый памятник — Камни дракона и культурный ландшафт (Камни дракона находятся в долине, расположенной на юго-западном склоне горы Арагац, примерно в 12 км от вершины, сама долина образована в низине между горами Сев сар (3138 м) и Тирин Катар (2858 м) – ред.). В этом списке у нас будет еще два памятника», — сказала Андреасян.
Министр отметила, что это осуществляется за счет бюджетных ассигнований и последовательной институциональной работы в результате.
«Мы подали две заявки, по которым у нас уже есть некоторая информация в рабочем процессе. Это также будет официально подтверждено в ближайшее время. Гарни и Симфония камней как отдельная заявка и Урартское наследие Еревана», — сказала Андреасян.