Ֆինանսների նախարարը ցնդաբանություն է համարում Հայաստանում աննախադեպ գնաճի վերաբերյալ պնդումները
Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը չի կիսում պնդումները, թե Հայաստանում արձանագրվել է աննախադեպ գնաճ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում՝ «ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկման ժամանակ նա մատնանշեց թվային ցուցանիշներ՝ արձանագրելով գնաճային միտումների շարունակական մեղմում։
«2024 թվականի դեկտեմբերին 12-ամսյա գնաճը կազմել է 1.5 տոկոս, իսկ միջին գնաճը՝ 0.3 տոկոս։ Սա այն իրավիճակն է, երբ գնաճը մոտեցել է Կենտրոնական բանկի նպատակային միջակայքի ստորին շեմին՝ խթանող դրամավարկային քաղաքականության պայմաններում» – նշեց նախարարը։
Հովհաննիսյանը նաև համեմատություն է անցկացրել տարածաշրջանային և նմանատիպ երկրներում արձանագրված ցուցանիշների հետ․Վրաստան՝ 1.1%, Ալբանիա՝ 2.2%, Ադրբեջան՝ 2.2%, Մոլդովա՝ 4.7%, Ղրղզստան՝ 5%, Բելառուս՝ 5.8%, ՌԴ՝ 8.4%,Ղազախստան՝ 8.7%։
«Եվ ես վերջերս լսում էի, որ Հայաստանում աննախադեպ գնաճ է։ Ինչ-որ մեկը խոսում էր դրա մասին։ Ուզում եմ ասել ուղղակի, որ այս թվերը փաստում են, որ այսպիսի պնդումները կատարյալ ցնդաբանություն են»,-եզրափակեց ֆինանսների նախարարը։

Armenian Finance Minister Vahe Hovhannisyan on Wednesday told lawmakers that the inflation trends have been continuously mitigating and the reports suggesting the country has experienced an “unprecedented” inflation are false.
“In December 2024, the 12-months [YoY] inflation was 1,5%, while the average inflation was 0,3%. This is the situation when inflation has approached the lower limit of the Central Bank's target range in conditions of an accommodative monetary policy,” he said at a state budget report hearing at a parliamentary joint committee meeting.
The figures in several other countries in the region were as follows, according to Hovhannisyan, Georgia – 1,1%, Albania- 2,2%, Azerbaijan – 2,2%, Moldova – 4,7%, Kyrgyzstan – 5%, Belarus – 5,8%, Russia – 8,4%, Kazakhstan – 8,7%.
“Recently I heard someone say that there is unprecedented inflation in Armenia. Someone was speaking about that. I want to say directly that these figures prove that such claims are absolute nonsense,” the minister said.