Ֆինանսների նախարարը ցնդաբանություն է համարում Հայաստանում աննախադեպ գնաճի վերաբերյալ պնդումները
Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը չի կիսում պնդումները, թե Հայաստանում արձանագրվել է աննախադեպ գնաճ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում՝ «ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկման ժամանակ նա մատնանշեց թվային ցուցանիշներ՝ արձանագրելով գնաճային միտումների շարունակական մեղմում։
«2024 թվականի դեկտեմբերին 12-ամսյա գնաճը կազմել է 1.5 տոկոս, իսկ միջին գնաճը՝ 0.3 տոկոս։ Սա այն իրավիճակն է, երբ գնաճը մոտեցել է Կենտրոնական բանկի նպատակային միջակայքի ստորին շեմին՝ խթանող դրամավարկային քաղաքականության պայմաններում» – նշեց նախարարը։
Հովհաննիսյանը նաև համեմատություն է անցկացրել տարածաշրջանային և նմանատիպ երկրներում արձանագրված ցուցանիշների հետ․Վրաստան՝ 1.1%, Ալբանիա՝ 2.2%, Ադրբեջան՝ 2.2%, Մոլդովա՝ 4.7%, Ղրղզստան՝ 5%, Բելառուս՝ 5.8%, ՌԴ՝ 8.4%,Ղազախստան՝ 8.7%։
«Եվ ես վերջերս լսում էի, որ Հայաստանում աննախադեպ գնաճ է։ Ինչ-որ մեկը խոսում էր դրա մասին։ Ուզում եմ ասել ուղղակի, որ այս թվերը փաստում են, որ այսպիսի պնդումները կատարյալ ցնդաբանություն են»,-եզրափակեց ֆինանսների նախարարը։

Министр финансов считает абсурдом утверждения о беспрецедентной инфляции в Армении
Министр финансов Армении Ваге Ованнисян не разделяет утверждения о том, что в Армении зафиксирована беспрецедентная инфляция.
Как сообщает Арменпресс, в ходе предварительного обсуждения годового отчета «Об исполнении государственного бюджета РА на 2024 год» на совместном заседании постоянных комиссий НС он указал на числовые показатели, фиксирующие продолжающееся смягчение инфляционных тенденций.
«В декабре 2024 года 12-месячный уровень инфляции составил 1,5%, а средний уровень инфляции — 0,3%. Это ситуация, когда инфляция приблизилась к нижней границе целевого диапазона Центрального банка, в условиях стимулирующей денежно-кредитной политики», — отметил министр.
Ованнисян также сравнил цифры с показателями в региональных и схожих странах: Грузия - 1,1%, Албания - 2,2%, Азербайджан - 2,2%, Молдова - 4,7%, Киргизия - 5%, Беларусь - 5,8%, Россия - 8,4%, Казахстан - 8,7%.
«А я недавно слышал, что в Армении беспрецедентная инфляция. Кто-то об этом говорил. Я просто хочу сказать, что эти цифры доказывают, что подобные заявления — полная чушь», — заключил министр финансов.