Լեհաստանի նախագահական ընտրություններում հաղթել է Նավրոցկին
Լեհաստանի ընդդիմադիր թեկնածու, եվրոսկեպտիկ Կարոլ Նավրոցկին հաղթել է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում՝ ստանալով ձայների 50,89%-ը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով երկրի ընտրական հանձնաժողովի տվյալները։
Նրա մրցակից, Վարշավայի քաղաքապետ և վարչապետ Դոնալդ Տուսկի կողմնակից Ռաֆալ Տշասկովսկին հավաքել է ձայների 49,11%-ը։
Ընտրություններին մասնակցությունը կազմել է 71,31%, ինչը ռեկորդային ցուցանիշ է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի համար։
42-ամյա Նավրոցկին խոստացել է տնտեսական և սոցիալական այնպիսի քաղաքականություն վարել, որն առաջնահերթություն կտա լեհերին, ոչ թե այլ ազգերին, այդ թվում՝ ուկրաինացի փախստականներին, նշում է Reuters-ը։
Լեհաստանում իշխանությունը կենտրոնացած է խորհրդարանի ձեռքում, և նախագահի իշխանությունը հիմնականում արարողակարգային բնույթ է կրում։ Սակայն նախագահը կարող է վետո դնել կառավարության որոշումների վրա։ Վարչապետ Դոնալդ Տուսկի կոալիցիան խորհրդարանում չունի այնպիսի մեծամասնություն, որ կարողանա շրջանցել նախագահի վետոն։
Ակնկալվում է, որ Նավրոցկին, որին աջակցում է ընդդիմադիր «Օրենք և արդարություն» կուսակցությունը, կշարունակի նախագահ Անջեյ Դուդայի վարած քաղաքականությունը։

Polish opposition candidate Karol Nawrocki won the second round of the country's presidential election with 50.89% of the votes, Reuters reported citing the electoral commission of Poland.
His rival, Rafal Trzaskowski, the liberal Warsaw mayor and an ally of the government led by Donald Tusk, got 49.11%.
Nawrocki, 42, a eurosceptic historian who ran a national remembrance institute, campaigned on a promise to ensure economic and social policies favour Poles over other nationalities, including refugees from neighbouring Ukraine, according to Reuters.
While Poland's parliament holds most power, the president can veto legislation.
Nawrocki, supported by the Law and Justice party (PiS), is expected to continue the policies of his predecessor, President Andrzej Duda, also an ally of the largest opposition party, including blocking any attempts by the government to liberalise abortion or reform the judiciary, according to Reuters.