Լեհաստանի նախագահական ընտրություններում հաղթել է Նավրոցկին
Լեհաստանի ընդդիմադիր թեկնածու, եվրոսկեպտիկ Կարոլ Նավրոցկին հաղթել է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում՝ ստանալով ձայների 50,89%-ը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով երկրի ընտրական հանձնաժողովի տվյալները։
Նրա մրցակից, Վարշավայի քաղաքապետ և վարչապետ Դոնալդ Տուսկի կողմնակից Ռաֆալ Տշասկովսկին հավաքել է ձայների 49,11%-ը։
Ընտրություններին մասնակցությունը կազմել է 71,31%, ինչը ռեկորդային ցուցանիշ է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի համար։
42-ամյա Նավրոցկին խոստացել է տնտեսական և սոցիալական այնպիսի քաղաքականություն վարել, որն առաջնահերթություն կտա լեհերին, ոչ թե այլ ազգերին, այդ թվում՝ ուկրաինացի փախստականներին, նշում է Reuters-ը։
Լեհաստանում իշխանությունը կենտրոնացած է խորհրդարանի ձեռքում, և նախագահի իշխանությունը հիմնականում արարողակարգային բնույթ է կրում։ Սակայն նախագահը կարող է վետո դնել կառավարության որոշումների վրա։ Վարչապետ Դոնալդ Տուսկի կոալիցիան խորհրդարանում չունի այնպիսի մեծամասնություն, որ կարողանա շրջանցել նախագահի վետոն։
Ակնկալվում է, որ Նավրոցկին, որին աջակցում է ընդդիմադիր «Օրենք և արդարություն» կուսակցությունը, կշարունակի նախագահ Անջեյ Դուդայի վարած քաղաքականությունը։

На президентских выборах в Польше победил Навроцкий
Польский оппозиционный кандидат, евроскептик Кароль Навроцкий победил во втором туре президентских выборов в Польше, набрав 50,89% голосов. Об этом, как передает Арменпресс, сообщило агентство Reuters со ссылкой на избирательную комиссию страны.
Его соперник, мэр Варшавы и сторонник премьер-министра Дональда Туска Рафал Часковский, получил 49,11% голосов.
Явка избирателей составила 71,31%, что является рекордом для второго тура президентских выборов.
42-летний Навроцкий пообещал проводить экономическую и социальную политику, которая будет отдавать предпочтение полякам, а не представителям других наций, включая украинских беженцев, отмечает Reuters.
В Польше власть сосредоточена в руках парламента, а полномочия президента в значительной степени церемониальные. Однако президент может накладывать вето на решения правительства. Коалиция премьер-министра Дональда Туска не имеет большинства в парламенте, чтобы преодолеть вето президента.
Ожидается, что Навроцкий, которого поддерживает оппозиционная партия «Право и справедливость», продолжит политику президента Анджея Дуды.