Հայոց ցեղասպանությունը պետք է դիտարկել որպես ունիվերսալ բնույթ կրող ոճրագործություն. ՀՑԹԻ-ում մեկնարկեց միջազգային եռօրյա գիտաժողով
Հայոց ցեղասպանության թանգարան–ինստիտուտի (ՀՑԹԻ) գիտաժողովների սրահում մեկնարկել է «Հայոց ցեղասպանության մեկ դարը. Ժառանգություն, մարտահրավերներ և ապագա» խորագրով եռօրյա միջազգային գիտաժողովը, որին մասնակցում են աշխարհի տարբեր երկրների 51 պատվիրակներ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանն իր խոսքում նշեց, որ Մեծ Եղեռնի 110-ամյա տարելիցի կապակցությամբ կազմակերպվել են մի շարք միջոցառումներ, որոնց շրջանակում վերոհիշյալ գիտաժողովն ունի առանցքային դերակատարություն և գիտական մեծ նշանակություն։
«Գիտաժողովի կազմն ու աշխարհագրությունը բավականին ներկայացուցչական են։ Գիտաժողովի միջոցով ցանկանում ենք լուծել կարևոր խնդիրներ։ Մեկ դարից ավել մենք զբաղվում ենք ցեղասպանագիտության զարգացմամբ։ Այս միջոցառման առաջնային նպատակներից մեկը ցեղասպանագիտության ստեղծման հիմքերը հասկանալն է։ Երբ փորձեցի պարզել, թե ինչպես են ձևավորվել Հոլոքոստի ուսումնասիրության հիմքերը, իմացա, որ այդ գործընթացը մեկնարկել էր որպես փաստագրման և կրթական ծրագրեր, որոնք Հոլոքոստի ուսումնասիրության կենտրոնների ստեղծումից հետո ստացան ավելի գիտական բնույթ, հետևաբար դա պրոյեկտելով նաև Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության գործընթացի վրա և անցկացնելով համեմատականներ՝ կարող ենք տեսնել գրեթե նույն զարգացումը»,- ասաց Գզոյանը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ հայոց ցեղասպանագիտության ուսումնասիրությունները սկսվել են անմիջապես Առաջին աշխարհամարտից հետո, այնուհետև Հայաստանում և սփյուռքում   դրանք միս ու արյուն են ստացել։
«Այս միջոցառմամբ պետք է արձանագրենք, թե ինչ ենք արել նախորդ հարյուր տարիների ընթացքում, ինչ թեմաներ ենք ուսումնասիրել, ինչ ուղղությամբ են գնացել հետազոտական աշխատանքները և ինչպիսին է լինելու հայոց ցեղասպանագիտության հետագա զարգացումը»,- ասաց ՀԹՑԻ տնօրենը։
Հայոց ցեղասպանության թանգարան–ինստիտուտի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Ռայմոնդ Գևորգյանը նշեց, որ տասնամյակներ շարունակ փոքր ինչ առանձնացել ենք՝ խոսելով միայն Հայոց ցեղասպանության մասին, մինչդեռ երբ ցեղասպանություն տերմինը գործածվում է Օսմանյան կայսրության պարագայում, ապա պետք է հաշվի առնել միաժամանակ երեք խմբերի՝ հայերի, ասորիների և հույների ճակատագիրը, որոնք բնաջնջվեցին այդ նույն կայսրության սահմաններում։
«Հետևաբար անհրաժեշտ է ուսումնասիրությունները կատարել ավելի ընդգրկուն համատեքստում՝ նկատի ունենալով երեք ժողովուրդների պատմությունը, որոնք արժանացան նույն ճակատագրին։ Հստակ է, որ այսուհետ Հայոց ցեղասպանությունը պետք է դիտարկել որպես ունիվերսալ բնույթ կրող ոճրագործություն»,- ասաց Գևորգյանը։
Նա հիշեցրեց, որ Առաջին աշխարհամարտից հետո իրավաբանները սկսեցին ուսումնասիրել Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած ոճրագործությունները, պարզեցին, որ իրավական գործիքներ չկային, որպեսզի թուրքական պետությունն ու կառավարությունը ենթարկվեին պատասխանատվության։
«Ուսումնասիրելով փաստաթղթերն ու իրեղեն ապացույցները՝ իրավաբանների հանձնախումբը եկավ այն համոզման, որ պարտադիր է միջազգային դատարանի հիմնումը։ Անշուշտ, աշխատանքներ չիրականացվեցին միայն ցեղասպանության դատապարտման ուղղությամբ, այլև գործունեություն ծավալվեց մարդկանց իրավունքների պաշտպանության և հատկապես փախստականների ու գաղթականների կարգավիճակի հարցը միջազգային հարթություն բերելու ուղղությամբ»,-ասաց  Գևորգյանը։
Նա առանձնացրեց հատկապես Ռաֆայել Լեմկինի անուրանալի գործունեությունը, որովհետև նրա անունը կապվում է ցեղասպանագիտության ուսումնասիրության գործընթացի լեգիտիմացման և համընդհանուր ճանաչման հետ։
«Լեմկինի գործունեությունն իսկապես բացառիկ է, որովհետև նա կարողացավ ամփոփել և միջազգային մակարդակի վրա բերել «ցեղասպանություն» եզրույթը և այդ երևույթի դատապարտման գործընթացը։ Արժե հիշատակել նաև Ստեֆան Ռիգին, որը իր հետազոտություններում փաստահեն ճանապարհով հաստատեց կապը երիտթուրքերի, քեմալիստների ու նացիստների միջև։ Հետագա հետազոտություններում հաստատվեց այն թեզը, որ երիտթուրքերն ու քեմալիստերը զարգացրել են պրոտոֆաշիստական գաղափարախոսությունը, ինչն այդքան հաջողությամբ ընդօրինակեցին նացիստները։ Պատահական չէ, որ 1930-ական թվականներին Բեռլինում Թուրքիայի դեսպանի և նացիստական պարագլուխների միջև հաստատվել էր սերտ համագործակցություն, և թուրքական գաղափարախոսական մոդելը միանշանակ ընդունելի էր նացիստների համար, որոնք կարծում էին, որ թուրքերը գտել են ազգային փոքրամասնությունների հարցերը լուծելու լավագույն տարբերակը՝ բնակչության համակարգված բնաջնջումը»,- նշեց ՀՑԹԻ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը։
Գևորգյանի պնդմամբ՝ նշված ընդհանրությունը հետագայում պատճառ դարձավ հրեաների զանգվածային բնաջնջման համար, հետևաբար պետք է միշտ հիմք ընդունել այն թեզը, որ Օսմանյան կայսրությունում հայերի, ասորիների և հույների ցեղասպանությունը նախադեպ դարձավ նրանց համար, որոնք հետագայում իրականացրեցին նմանօրինակ ոճրագործություններ։

Геноцид армян следует рассматривать как преступление универсального характера. В МИГА началась трехдневная международная конференция
В конференц-зале Музея-института Геноцида армян (МИГА) началась трехдневная международная конференция «Столетие Геноцида армян: наследие, вызовы и будущее», в которой принимают участие более 50 делегатов из разных стран мира.
Как сообщает Арменпресс, директор МИГА Эдита Гзоян в своем выступлении отметила, что по случаю 110-й годовщины Великого геноцида организован ряд мероприятий, в рамках которых указанная конференция имеет ключевую роль и большое научное значение.
«Состав и география конференции достаточно представительны. С помощью конференции мы хотим решить важные проблемы. Мы занимаемся развитием геноцидологии уже более века. Одна из основных целей этой конференции — понять основы создания геноцидологии. Когда я попыталась выяснить, как формировались основы изучения Холокоста, я узнала, что этот процесс начинался с программ документирования и образования, которые после создания центров изучения Холокоста приобрели более научный характер, поэтому, проецируя это на процесс изучения Геноцида армян и проведения сравнений, мы можем увидеть почти такое же развитие», — сказала Гзоян.
По ее словам, изучение Геноцида армян началось сразу после Первой мировой войны, а затем в Армении и диаспоре обрело плоть и кровь.
«Этим событием мы должны зафиксировать то, что мы сделали за последние сто лет, какие темы изучали, в каком направлении шла исследовательская работа и каким будет дальнейшее развитие изучения Геноцида армян», — сказал директор Музея-института геноцида армян.
Председатель Совета попечителей Музея-института геноцида армян Раймонд Геворкян отметил, что на протяжении десятилетий мы были в некоторой изоляции, говорили только о геноциде армян, тогда как когда термин геноцид используется в контексте Османской империи, необходимо одновременно учитывать судьбу трех групп: армян, ассирийцев и греков, которые были истреблены в пределах этой же империи.
«Поэтому необходимо проводить исследования в более комплексном контексте, принимая во внимание историю трех народов, которых постигла одна и та же участь. Очевидно, что отныне Геноцид армян должен считаться преступлением универсального характера», — сказал Геворкян. Он напомнил, что после Первой мировой войны юристы начали изучать преступления, совершенные в Османской империи, и обнаружили, что не существует никаких правовых инструментов, позволяющих привлечь к ответственности турецкое государство и правительство.
«Изучив документы и вещественные доказательства, комиссия юристов пришла к выводу, что создание международного суда является обязательным. Конечно, была проведена работа не только по осуждению геноцида, но и по защите прав человека и, в частности, по вынесению вопроса статуса беженцев и мигрантов на международный уровень», — сказал Геворкян.
Он особо выделил неоспоримую деятельность Рафаэля Лемкина, ведь его имя связано с легитимацией и всеобщим признанием процесса изучения геноцида.
«Труд Лемкина действительно исключителен, поскольку он сумел обобщить и вывести на международный уровень термин «геноцид» и процесс осуждения этого явления. Стоит также упомянуть Стефана Ригга, который в своих исследованиях установил фактическую связь между младотурками, кемалистами и нацистами. Последующие исследования подтвердили тезис о том, что младотурки и кемалисты разработали протофашистскую идеологию, которую нацисты так успешно имплементировали. Неслучайно в 1930-е годы между послом Турции в Берлине и нацистскими лидерами было налажено тесное сотрудничество, и турецкая идеологическая модель была определенно приемлема для нацистов, которые считали, что турки нашли наилучший вариант решения проблем национальных меньшинств — планомерное истребление населения», — отметил председатель Попечительского совета МИГА. По мнению Геворкяна, указанная общность впоследствии стала причиной массового уничтожения евреев, поэтому всегда следует брать за основу тезис о том, что геноцид армян, ассирийцев и греков в Османской империи стал прецедентом для тех, кто впоследствии совершил аналогичные преступления.