Թրամփն ասել է, որ ԵՄ-ն հանդիպում է պահանջում առևտրային պատերազմի սրման պայմաններում
Եվրամիությունը հանդիպում է խնդրել ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչների հետ՝ առևտրային պատերազմի սրման ֆոնին։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է Truth Social սոցիալական ցանցում։
«Քիչ առաջ տեղեկացա, որ ԵՄ-ն կոչ է արել արագ սահմանել հանդիպումների ժամկետները: Սա դրական զարգացում է, և ես հուսով եմ, որ նրանք, ի վերջո, ինչպես պահանջել եմ Չինաստանից, կբացեն եվրոպական երկրներն ԱՄՆ-ի հետ առևտրի համար: ԵՄ-ն և Չինաստանը շատ հաջողակ կլինեն, եթե դա անեն»,- գրել է նա:
Անցյալ ուրբաթ Սպիտակ տան ղեկավարը սպառնաց ԵՄ-ին հունիսի 1-ից 50 տոկոս մաքսատուրքերով, քանի որ Եվրոպայի հետ առևտրային բանակցությունները ոչ մի տեղ չեն տանում: Ավելացված արժեքի հարկերը, կորպորատիվ տուգանքները, առևտրային խոչընդոտները, ամերիկյան ընկերությունների դեմ անարդար դատական հայցերը, ըստ Թրամփի, հանգեցրել են տարեկան ավելի քան 250 միլիոն դոլարի առևտրային դեֆիցիտի:
Մայիսի 25-ին Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենն իր հերթին հայտնեց, որ հեռախոսով խոսել է Թրամփի հետ, ինչից հետո նշել է, որ Եվրամիությանը մինչև հուլիսի 9-ը ժամանակ է պետք ԱՄՆ-ի հետ առևտրային գործարք կնքելու համար:

ЕС запросил встречу на фоне эскалации торговой войны: Трамп
Евросоюз на фоне эскалации торговой войны запросил встречу с представителями США. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом написал президент США Дональд Трамп в соцсети Truth Social.
"Мне только что сообщили, что ЕС позвонили, чтобы быстро назначить даты встреч. Это позитивное событие, и я надеюсь, что они наконец, как я потребовал и от Китая, откроют европейские страны для торговли с Соединенными Штатами Америки. Оба (Евросоюз и КНР — прим. ред.) будут очень счастливы и успешны, если они это сделают", — написал он.
В минувшую пятницу Трамп пригрозил ЕС ввести 50-процентные пошлины с 1 июня, поскольку переговоры о торговле c Европой ни к чему не ведут. По его словам, налоги на добавленную стоимость, корпоративные штрафы, торговые барьеры, несправедливые судебные иски против американских компаний и многое другое привело к дефициту торгового баланса в размере более 250 миллионов долларов в год.
Через два дня, 25 июля, глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что провела телефонный разговор с Трампом. По его итогам она отметила, что Евросоюзу для достижения торговой сделки с США потребуется время до 9 июля.