Հայաստանը հիմա փորձում է փոխել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի դինամիկան. Ռուբեն Ռուբինյան
Գաղտնիք չէ, որ Հայաստանը մասնակի շրջափակման մեջ է` անկախություն ձեռք բերելուց ի վեր, բայց հիմա Երևանը փորձում է փոխել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի դինամիկան, որն ինքնին կփոխի ինչպես եվրոպական ավելի լայն տարածաշրջանի դինամիկան, այնպես էլ Կենտրոնական Ասիայի և Մերձավոր Արևելքի դինամիկան։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցած պանելային քննարկման ժամանակ այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Նա մանրամասնել է, թե որն է Հայաստանի դիրքորոշումը և ինչ է պետք անել՝ տարածաշրջանի դինամիկան փոխելու համար։
«Այս պահին մենք ունենք Հարավային Կովկասում երկարատև խաղաղություն հաստատելու եզակի հնարավորություն։ Մենք ունենք իրավիճակ, երբ ո՛չ Ադրբեջանը, ո՛չ էլ Հայաստանը պարտավոր չեն որևէ բան զիջել։ Մենք ունենք խաղաղության պայմանագրի տեքստ։ Բանակցություններն ավարտվել են։ Եվ մենք ունենք պատմական հնարավորություն ստորագրելու և վավերացնելու այս խաղաղության պայմանագիրը։ Մենք ունենք պատմական հնարավորություն՝ ապաշրջափակելու Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում բոլոր հաղորդակցությունները, ինչը նշանակում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բոլոր հաղորդակցությունները, նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև բոլոր հաղորդակցությունները։ Եվ սա կփոխի Հարավային Կովկասի ողջ դինամիկան, ամբողջ անվտանգության ճարտարապետությունը։ Եվ քանի որ մենք քննարկում ենք թեման, թե ինչպես կարող են փոքր երկրները կողմնորոշվել այս անհանգիստ ժամանակներում, ահա թե ինչպես կարող են փոքր երկրները կողմնորոշվել։ Ժամանակակից աշխարհում, որտեղ համաշխարհային կարգը փլուզվում է, փոքր երկրների կամ նույնիսկ միջին չափի երկրների համար անորոշության թիվ մեկ աղբյուրը հակամարտությունն է։ Դուք վերացնում եք հակամարտությունը, դուք վերացնում եք անորոշությունը։ Դուք ապաշրջափակում եք հաղորդակցությունները, դուք վերացնում եք անորոշությունը։ Եվ դուք նաև վերացնում եք նոր հակամարտությունների ռիսկը։ Այսպիսով, սա է մեր ռազմավարությունը։ Պետք է խոստովանեմ, որ սա դժվար է, դժվար է նաև այն պատճառով, որ մեր պոտենցիալ գործընկերները այնքան կառուցողական չեն, որքան մենք կցանկանայինք տեսնել, բայց մենք ուզում ենք մեր սեփական օրինակով ցույց տալ, որ խաղաղությունը հնարավոր է։»,- նշել է Ռուբինյանը։

Армения пытается изменить динамику региона Южного Кавказа: вице-спикер Парламента Армении
Не секрет, что Армения с момента обретения независимости находилась в условиях частичной блокады, но теперь Ереван пытается изменить динамику региона Южного Кавказа, что само по себе изменит динамику более широкого европейского региона, а также Центральной Азии и Ближнего Востока.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил вице-спикер Национального собрания Республики Армения Рубен Рубинян в ходе панельной дискуссии, состоявшейся в рамках конференции «Ереванский диалог».
Он подробно изложил позицию Армении и то, что необходимо сделать для изменения динамики развития региона.
«В данный момент у нас есть уникальная возможность установить прочный мир на Южном Кавказе. Сложилась ситуация, когда ни Азербайджан, ни Армения не обязаны ничего уступать. Есть текст мирного соглашения. Переговоры окончены. И у нас есть историческая возможность подписать и ратифицировать это мирное соглашение. Есть историческая возможность разблокировать все коммуникации в регионе Южного Кавказа, что означает все коммуникации между Азербайджаном и Арменией, а также все коммуникации между Арменией и Турцией. И это изменит всю динамику Южного Кавказа, всю архитектуру безопасности. И поскольку мы обсуждаем, как малые страны могут пережить эти неспокойные времена, вот как малые страны могут пережить эти неспокойные времена. В современном мире, где рушится глобальный порядок, основным источником неопределенности для малых и даже средних стран являются конфликты. Вы устраняете конфликт, вы устраняете неопределенность. Вы разблокируете коммуникации, вы устраняете неопределенность. И вы также исключаете риск возникновения новых конфликтов. Итак, это наша стратегия. Я должен признать, что это сложно, сложно еще и потому, что наши потенциальные партнеры не так конструктивны, как нам хотелось бы видеть, но мы хотим показать на собственном примере, что мир возможен», - отметил Рубинян.