Իրանն ու Բելառուսը ձգտում են ընդլայնել ռազմական համագործակցությունը
Իրանի Իսլամական Հանրապետության բանակի հրամանատար, բրիգադի գեներալ Աբդոլրահիմ Մուսավիի և Բելառուսի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ Վլադիմիր Կուպրիյանյուկի միջև տեղի ունեցած հանդիպմանը կողմերը ընդգծել են ռազմական համագործակցության զարգացման կարևորությունը։
«Արմենպրեսի»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է իրանական IRNA գործակալությունը՝ մանրամասներ հայտնելով տեղի ունեցած հանդիպումից։
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում երկու կողմերն էլ ընդգծել են երկկողմ համագործակցության ամրապնդման կարևորությունը՝ զորավարժությունների, փորձի փոխանակման, ինչպես նաև պաշտպանական և ռազմական հարաբերությունների զարգացման ոլորտներում։
Իրանական գործակալության փոխանցմամբ՝ Իրանի պաշտպանության նախարար, բրիգադի գեներալ Ազիզ Նասիրզադեն դեռևս 2025 թվականի մարտի 12-ին Բելառուս կատարած այցի ընթացքում շեշտը դրել է ռազմական կապերի ամրապնդման վրա՝ այն որակելով որպես երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ արված կարևոր քայլ։

Иран и Беларусь стремятся к расширению военного сотрудничества
Командующий армией Ирана, бригадный генерал Абдолрахим Мусави и заместитель начальника Генерального штаба Вооруженных сил Беларуси Владимир Куприянюк в ходе встречи подчеркнули важность развития военного сотрудничества.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на IRNA, стороны подчеркнули важность укрепления двустороннего сотрудничества в области подготовки кадров, обмена опытом и развития оборонных и военных отношений.
Министр обороны бригадный генерал Азиз Насирзаде посетил Беларусь 12 марта 2025 года, в ходе которого он подчеркнул важность укрепления военных связей, назвав это значительным шагом на пути к укреплению двусторонних отношений.