Իրանն ու Բելառուսը ձգտում են ընդլայնել ռազմական համագործակցությունը
Իրանի Իսլամական Հանրապետության բանակի հրամանատար, բրիգադի գեներալ Աբդոլրահիմ Մուսավիի և Բելառուսի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ Վլադիմիր Կուպրիյանյուկի միջև տեղի ունեցած հանդիպմանը կողմերը ընդգծել են ռազմական համագործակցության զարգացման կարևորությունը։
«Արմենպրեսի»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է իրանական IRNA գործակալությունը՝ մանրամասներ հայտնելով տեղի ունեցած հանդիպումից։
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում երկու կողմերն էլ ընդգծել են երկկողմ համագործակցության ամրապնդման կարևորությունը՝ զորավարժությունների, փորձի փոխանակման, ինչպես նաև պաշտպանական և ռազմական հարաբերությունների զարգացման ոլորտներում։
Իրանական գործակալության փոխանցմամբ՝ Իրանի պաշտպանության նախարար, բրիգադի գեներալ Ազիզ Նասիրզադեն դեռևս 2025 թվականի մարտի 12-ին Բելառուս կատարած այցի ընթացքում շեշտը դրել է ռազմական կապերի ամրապնդման վրա՝ այն որակելով որպես երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ արված կարևոր քայլ։

Deputy Chief of the General Staff of the Belarusian Armed Forces, Vladimir Nikolaevich Kupriyanyuk, recently held a high-level meeting with Iranian Army Commander Major General Abdolrahim Mousavi in Tehran.
The sides emphasized the enhancement of defense and military relations, Mehr News Agency reported.
During the meeting, the two sides stressed the importance of reinforcing bilateral cooperation in training, experiences exchange, and the development of defense and military relations.
According to Iranian Mehr News Agency, Defense Minister Brigadier General Aziz Nasirzadeh had visited Belarus on March 12, 2025, during which he emphasized the enhancement of military ties, describing it a significant step towatd strengthening bilateral relations.