Հունգարիայի խորհրդարանը կողմ է քվեարկել Միջազգային քրեական դատարանից դուրս գալուն
Հունգարիայի խորհրդարանը մայիսի 20-ին կայացած նիստում կողմ է արտահայտվել Միջազգային քրեական դատարանից երկրի դուրս գալուն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը՝ վկայակոչելով խորհրդարանի կայքում հրապարակված տվյալները։
Օրինագծին կողմ է քվեարկել 134 պատգամավոր, դեմ՝ 37, ևս 7-ը ձեռնպահ է մնացել։
Օրինագծի հիմնավորման մեջ արտաքին գործերի և արտաքին տնտեսական կապերի նախարար Պետեր Սիյարտոն, որը փաստաթուղթը ներկայացրել էր խորհրդարան, նշել է, որ Հունգարիան «կտրականապես մերժում է միջազգային կազմակերպությունների և հատկապես քրեական դատարանների օգտագործումը քաղաքական նպատակներով» և հիշեցրել, որ Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի ստատուտը չի հրապարակվել Հունգարիայի կողմից, հետևաբար, չի դարձել Հունգարիայի ազգային իրավունքի մաս։
Ապրիլի սկզբին Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանն Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի՝ Բուդապեշտ կատարած այցի ժամանակ հայտարարել էր, որ իր երկիրը որոշում է ընդունել դուրս գալ Միջազգային քրեական դատարանից, քանի որ կարծում է, թե վերջին տարիներին կազմակերպությունն անկողմնակալից վերածվել է քաղաքականի։

Парламент Венгрии проголосовал за выход из Международного уголовного суда
Парламент Венгрии на заседании 20 мая высказался за выход страны из Международного уголовного суда. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство «РИА Новости» со ссылкой на данные, опубликованные на сайте парламента.
За законопроект проголосовали 134 депутата, против - 37, 7 воздержались.
В обоснование законопроекта министр иностранных дел и внешнеэкономических связей Петер Сийярто, представивший документ в парламент, отметил, что Венгрия «решительно отвергает использование международных организаций, и особенно уголовных судов, в политических целях», и напомнил, что Римский статут Международного уголовного суда не был опубликован в венгерском вестнике, и, следовательно, не стал частью венгерского национального законодательства.
В начале апреля премьер-министр Венгрии Виктор Орбан во время визита премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху в Будапешт объявил, что его страна решила выйти из Международного уголовного суда, поскольку, по его мнению, за последние годы эта организация из беспристрастной стала политической.