Ռումինիայի նախագահական ընտրություններում հաղթել է Բուխարեստի քաղաքապետ Նիկուշոր Դանը
Բուխարեստի կենտրոնամետ քաղաքապետ Նիկուշոր Դանը հաղթել է մայիսի 18-ին Ռումինիայում կայացած նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում՝ առաջ անցնելով ծայրահեղ աջ, ազգայնական մրցակից Ջորջե Սիմիոնից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Գրեթե բոլոր քվեաթերթիկների հաշվարկի արդյունքներով՝ Նիկուշոր Դանը ստացել է ձայների 54%-ը, իսկ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմնակից Ջորջե Սիմիոնը՝ 46%-ը։
55-ամյա մաթեմատիկոս Դանն իր մրցակցից առաջ է անցել վերջին օրերին միայն. ավելի վաղ նա հետ էր մնում եվրոսկեպտիկ Սիմիոնից, որը կողմ էր Ուկրաինային ռազմական օգնության դադարեցմանը։
Նախագահական ընտրությունների առաջին փուլում, որը կայացել էր մայիսի 4-ին, Ջորջե Սիմիոնը հավաքել էր ձայների գրեթե 41%-ը, իսկ Դանը՝ 21%-ը։
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին շնորհավորել է Նիկուշոր Դանին հաղթանակի առթիվ՝ նշելով, որ որպես հարևան երկիր՝ Ուկրաինայի համար կարևոր է ի դեմս Ռումինիայի ունենալ հուսալի գործընկեր։
Ռումինիայում նախագահական ընտրությունները տեղի են ունեցել այն բանից հետո, երբ վեց ամիս առաջ կայացած քվեարկությունը չեղարկվել էր ծայրահեղ աջ Կալին Ջորջեսկուի հաղթանակից հետո։ Նման որոշումը Բուխարեստը պատճառաբանել էր ընտրություններին Ռուսաստանի միջամտությամբ, ինչը Մոսկվան հերքել է։

Romania's centrist Bucharest mayor, Nicusor Dan, won the country's presidential election on Sunday in what Reuters described as a shock upset over a “hard-right, nationalist” rival who had pledged to put Romania on a path inspired by U.S. President Donald Trump's politics.
Official results from nearly all voting stations showed Dan garnering about 54% of ballots cast by voters, while Trump supporter George Simion was at 46%, according to Reuters.
Dan, 55, a soft-spoken mathematician, made a last-minute dash to the top in recent days after weeks of trailing Simion, a eurosceptic wanting to end military aid for Ukraine in its war with Russia, according to Reuters. The election drew the highest percentage of voter turnout in a Romanian election in 25 years.
Simion, who was the top vote-getter in the first round of the election two weeks ago with 41% of ballots cast, conceded after earlier saying he won the election.
Dan had campaigned on a pledge to fight rampant corruption, to maintain support for Ukraine - where Romania has played an important logistic role - and to keep the country firmly within the European mainstream, according to Reuters.
On Sunday evening in the capital Bucharest, Dan supporters chanted "Russia, don't forget, Romania isn't yours." Staunchly pro-EU and NATO, Dan said in the run-up to the election that Romania's support for Ukraine was crucial for “its own security against a growing Russian threat,” Reuters reported.
Ukraine's President Volodymyr Zelenskiy congratulated Dan on his "historic victory," writing on social media: "For Ukraine - as a neighbour and friend - it is important to have Romania as a reliable partner.'