Վարչապետը դատապարտեց Նոր Նորքի թաղապետի մասնակցությամբ միջադեպն ու բռնությունը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դատապարտեց օրեր առաջ Նոր Նորքի թաղապետի մասնակցությամբ տեղի ունեցած միջադեպն ու բռնությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց ԱԺ–կառավարություն հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանի հարցին:
«Դատապարտում եմ բռնությունը, դատապարտում եմ այդ կոնկրետ դեպքը: Երևանի քաղաքապետարանի մեր գործընկերներն այդ խնդիրը նաև կոմունիկացրել են մեր կոալիցիոն գործընկերներին»,–ասաց Փաշինյանը:
Նա շեշտեց, որ ինքը թաղապետի հարցով չի զբաղվում՝ ընդգծելով, որ թաղապետի հարցով պետք է զբաղվեն այն ինստիտուտները, որոնք զբաղվում են թաղապետի հարցով, այդ թվում՝ քննչական կոմիտեն, իրավապահ մարմինները:
«Իսկ, երբ հարցը կդառնա քաղաքական հարց, կան նաև քաղաքական որոշակի գործիքներ, որոնք նաև կկիրառվեն»,–նշեց վարչապետը:
Նա այս համատեքստում հիշեցրեց իրենց իշխանության կողմից կոռուպցիայի դեմ պայքարի համակարգի ստեղծման մասին:
Ապրիլի 29-ին Նոր Նորքի թաղապետարանում տեղի էր ունեցել ծեծկռտուք, որը, ըստ հաղորդումների, սկսվել էր մանկապարտեզների վերանորոգման աշխատանքների վերաբերյալ քննադատություն պարունակող տեսանյութի հրապարակումից հետո։ Տեսանյութում երևում է, թե ինչպես է Նոր Նորքի թաղապետ Տեր-Մարգարյանը հարվածներ հասցնում ակտիվիստ Արթուր Չախոյանին։ Դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել, մեղադրանք է առաջադրվել 6 անձի, այդ թվում՝ Նոր Նորքի թաղապետ Մհեր Տեր-Մարգարյանին, ակտիվիստ Արթուր Չախոյանին, Երևանի ավագանու անդամ Մեսրոպ Մանուկյանին։

Премьер-министр Пашинян осудил инцидент и насилие в администрации Нор Норка
Премьер-министр Армении Никол Пашинян осудил инцидент и насилие, произошедшие несколько дней назад с участием главы административного района Нор Норк.
Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в НС сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян в ответ на вопрос депутата от фракции «Армения» Кристине Варданян.
«Я осуждаю насилие, я осуждаю этот конкретный инцидент. Наши коллеги из мэрии Еревана также коммуницировали вокруг этой проблемы с нашими партнерами по коалиции», — сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что не занимается вопросами глав административных районов, подчеркнув, что вопросами главы административных районов должны заниматься те институты, которые занимаются вопросом глав административных районов, включая Следственный комитет и правоохранительные органы.
«А когда вопрос станет политическим, будут использоваться и определенные политические инструменты», — отметил премьер-министр.
В этом контексте он напомнил о создании правительством антикоррупционной системы.
29 апреля в администрации ереванского района Нор Норк произошла драка, которая, как сообщается, началась после публикации видеоролика с критикой работ по ремонту детского сада. На видео видно, как глава административного района Нор Норк Тер-Маргарян бьёт активиста Артура Чахояна. По факту инцидента возбуждено уголовное дело, обвинения предъявлены 6 лицам, в том числе главе района Нор Норк Мгеру Тер-Маргаряну, активисту Тарону Чахояну и члену Совета старейшин Еревана Месропу Манукяну.