Եվրախորհրդարանը Թուրքիային կոչ է արել կառուցողական դեր խաղալ Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման գործընթացում
Եվրոպական խորհրդարանը մայիսի 7-ի լիագումար նիստի ընթացքում քվեարկության դրեց ու հաստատեց Թուրքիայի վերաբերյալ զեկույցը, որում անդրադարձ կա նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման գործընթացում Թուրքիայի հնարավոր դերակատարմանը։
Զեկույցին կողմ է քվեարկել 367, դեմ 74, ձեռնպահ՝ 188 պատգամավոր։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ ընդունված զեկույցով Եվրոպական խորհրդարանը աջակցում է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը՝ հաշտեցման, բարիդրացիական հարաբերությունների, տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության, ինչպես նաև սոցիալ-տնտեսական զարգացման շահերից ելնելով, և ողջունում է մինչ այժմ գրանցված առաջընթացը։
Եվրախորհրդարանականները ողջունում են երկու երկրների միջև կապերի վերականգնման շարունակական ջանքերը, կոչ են անում Թուրքիային արագացնել Թուրքիայի և Հայաստանի կառավարությունների հատուկ ներկայացուցիչների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումը, ինչպիսիք են օդային տարածքի և սահմանի բացումը երրորդ երկրների քաղաքացիների, դիվանագիտական անձնագրեր ունեցողների համար։ Զեկույցը ողջունում է Սիրիային մարդասիրական օգնություն փոխանցելու նպատակով Մարգարա-Ալիջան սահմանային անցակետի ժամանակավոր բացումը։ ԵԽ պատգամավորները հույս են հայտնում, որ այս զարգացումները կարող են խթան հանդիսանալ Հարավային Կովկասում հարաբերությունների կարգավորման համար՝ այդ թվում անվտանգության և սոցիալ-տնտեսական զարգացման տեսանկյունից, և ընդգծում են ԵՄ-ի շահագրգռվածությունն այս գործընթացին աջակցելու հարցում։
Զեկույցը խրախուսում է Թուրքիային տարածաշրջանային կայունության խթանման գործում կառուցողական դեր խաղալ՝ աջակցելով Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղ գործընթացի շուտափույթ ավարտին, մասնավորապես Ադրբեջանի վրա իր ազդեցությունն օգտագործելով և Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխանության դեմ հնարավոր հետագա ռազմական գործողությունները կանխելով։
Զեկույցը հերթական անգամ կոչ է անում Թուրքիային ճանաչել Հայոց Ցեղասպանությունը՝ որպես Թուրքիայի և Հայաստանի ժողովուրդների միջև իրական հաշտեցման ճանապարհ հարթելու միջոց, և լիարժեք հարգել հայկական մշակութային ժառանգությունը պահպանելու իր պարտավորությունները։
Ըստ զեկույցում տեղ գտած կետերի՝ Եվրոպական Միությունը շարունակում է ճանաչել Թուրքիան որպես ԵՄ անդամակցության թեկնածու երկիր, սակայն ընդգծում է, որ բանակցությունները փաստացի կանգ են առել 2018 թվականից՝ ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների խաթարման վերաբերյալ լուրջ մտահոգությունների պատճառով։ Զեկույցում նշված է, որ թեպետ Թուրքիան հայտարարում է ԵՄ-ին ինտեգրվելու իր հանձնառության մասին, այն քիչ առաջընթաց է գրանցել հիմնական արժեքներին ու չափանիշներին համապատասխանեցման հարցում՝ հատկապես դատական անկախության, խոսքի ազատության և հիմնարար իրավունքների հարգման ոլորտներում։
Զեկույցում ասվում է, որ Թուրքիան գրանցել է որոշ տնտեսական բարեփոխումներ, սակայն ընդգծվում է ժողովրդավարության հետընթացի շարունակական միտումը։
«Թուրքիան շարունակում է անտեսել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումները, ցույց է տալիս մտահոգիչ պատկեր խոսքի ազատության, գենդերային հավասարության և դատական անկախության առումով։ Թուրքիան կալանավորման ամենաբարձր մակարդակն ունի Եվրոպայի խորհրդում և հաճախ է քննադատվում հակաահաբեկչական օրենսդրությունն ընդդիմությանը և քաղաքացիական հասարակությանը լռեցնելու համար օգտագործելու պատճառով»,- ասված է զեկույցում։
Եվրոպական խորհրդարանը վերահաստատում է Թուրքիայի՝ ԵՄ-ին անդամակցելու հանձնառության կարևորությունը, սակայն խորը մտահոգություն է հայտնում Կոպենհագենյան չափանիշների՝ հատկապես ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների ուղղությամբ իրական առաջընթացի բացակայության կապակցությամբ։ Չնայած Թուրքիայի կառավարության վերջին հայտարարություններին ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները վերականգնելու մասին՝ Եվրախորհրդարանն ընդգծում է, որ այդ խոսքերը չեն ուղեկցվել էական բարեփոխումներով։
ԵԽ-ն  քննադատում է Թուրքիայում շարունակվող ավտորիտար կառավարման պրակտիկան, դատական համակարգի քաղաքականացումը և ԵՄ-ի հիմնարար արժեքների հետ անհամապատասխանությունը։ ԵՄ-Թուրքիա հարաբերությունների ռազմավարական գործընկերության շեղումը դիտարկվում է որպես լիակատար անդամակցությունից հետքայլ, ինչը արտացոլում է ԵՄ-ի մտահոգությունը ժողովրդավարական հետընթացի կապակցությամբ։
Զեկույցը խստորեն դատապարտում է Թուրքիայում մարդու իրավունքների համակարգային խախտումները և ժողովրդավարական չափանիշների թուլացումը՝ ներառյալ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների, լրագրողների, փաստաբանների և փոքրամասնությունների նկատմամբ ճնշումները։
Եվրոպական խորհրդարանը գոհունակություն է հայտնում Թուրքիայի կողմից միլիոնավոր, հատկապես սիրիացի փախստականների ընդունելու առնչությամբ։  Կարևորվում է ԵՄ-ի էական ֆինանսական աջակցությունը փախստականների կարիքների համար, բայց նաև շեշտադրվում է այդ միջոցների օգտագործման թափանցիկության անհրաժեշտությունը և պահանջվում է, որ միգրացիայի և սահմանների վերահսկման վերաբերյալ ԵՄ աջակցությամբ բոլոր ծրագրերը լիովին համապատասխանեն մարդու իրավունքների չափանիշներին։
Զեկույցում թեև ողջունվում է արևելյան Միջերկրականում երկկողմ երկխոսության բարելավումը, բայց ԵՄ-ն շարունակում է անհանգստանալ Թուրքիայի կողմից ԵՄ անդամ պետությունների ինքնիշխանության խախտումների և վիճարկվող ծովային տարածքներում ռազմական ներկայության վերաբերյալ՝ հորդորելով լիակատար հարգանք միջազգային իրավունքի և ՄԱԿ-ի ծովային իրավունքների կոնվենցիայի նկատմամբ։
Չլուծված Կիպրոսի հարցը մնում է ԵՄ-Թուրքիա հարաբերությունների հիմնական խոչընդոտը։ Թեպետ վերջին շրջանում վստահության ամրապնդման միջոցառումներ են եղել և ՄԱԿ-ի հովանու ներքո վերսկսված ոչ պաշտոնական բանակցություններ կան, ԵՄ-ն դատապարտում է Թուրքիայի միակողմանի գործողությունները, այդ թվում՝ օկուպացված տարածքների ռազմականացումը և դեմոգրաֆիկ մանիպուլյացիան, ինչպես նաև Վարոշայում ապօրինի գործունեությունը։
Եվրոպական խորհրդարանը գոհունակություն է հայտնում Թուրքիայի կողմից ավանդական տնտեսական քաղաքականության վերադարձի, չափավոր բյուջետային դեֆիցիտի և կանաչ էներգիայի ներդրումների ավելացման առնչությամբ, սակայն մտահոգություն է հայտնում սոցիալական խոցելիության աճի մասին, հատկապես երեխաների և տարեցների շրջանում, որը պայմանավորված է եկամուտների անհավասարությամբ և աղքատության հաղթահարման ռազմավարության բացակայությամբ:
Չնայած մակրոտնտեսական բարեփոխումներին և FATF-ի մոխրագույն ցանկից Թուրքիայի դուրս բերմանը՝ համակարգային խնդիրներ են մնում օրենքի գերակայության թուլացում, արհմիությունների ազատության սահմանափակումը և անբավարար բնապահպանական պաշտպանությունը:
Եվրոպական խորհրդարանը կոչ է անում ուժեղացնել սոցիալական պաշտպանությունը, բարելավել աշխատանքային պայմանները և խրախուսել կլիմայական գործողությունները՝ միևնույն ժամանակ ճանաչելով Թուրքիայի հնարավորությունները տարածաշրջանային էներգետիկ հանգույց դառնալու առումով:
Զեկույցի հեղինակը ԵԽ-ում Թուրքիայից հարցերով զեկուցող, Իսպանիան ներկայացնող պատգամավոր, Սոցիալ-դեմոկրատական խմբակցության անդամ Նաչո Սանչես Ամորն է։  Զեկույցը նախապես քննարկվել և հաստատվել էր Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից։

Европейский парламент призвал Турцию сыграть конструктивную роль в процессе урегулирования армяно-азербайджанского конфликта
На пленарном заседании 7 мая Европейский парламент поставил на голосование и одобрил доклад по Турции, в котором также говорится о процессе нормализации армяно-турецких отношений и возможной роли Турции в процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений.
Как сообщает корреспондент Арменпресс в Брюсселе, принятым докладом Европарламент поддерживает нормализацию отношений между Арменией и Турцией в интересах примирения, добрососедских отношений, региональной стабильности и безопасности, а также социально-экономического развития и приветствует достигнутый к настоящему времени прогресс.
Депутаты Европарламента приветствуют продолжающиеся усилия по восстановлению связей между двумя странами и призывают Турцию ускорить реализацию соглашений, достигнутых между специальными представителями правительств Турции и Армении, таких как открытие воздушного пространства и границ для граждан третьих стран и владельцев дипломатических паспортов. В докладе приветствуется временное открытие пограничного перехода Маргара-Алиджан для доставки гуманитарной помощи в Сирию. Депутаты Европарламента выражают надежду, что эти события могут послужить импульсом для нормализации отношений на Южном Кавказе, в том числе с точки зрения безопасности и социально-экономического развития, и подчеркивают заинтересованность ЕС в поддержке этого процесса.
В докладе содержится призыв к Турции играть конструктивную роль в содействии региональной стабильности, поддерживая скорейшее завершение мирного процесса между Арменией и Азербайджаном, в частности, используя свое влияние на Азербайджан и предотвращая возможные дальнейшие военные действия со стороны Азербайджана против суверенитета Армении.
В докладе вновь содержится призыв к Турции признать Геноцид армян, чтобы проложить путь к подлинному примирению между народами Турции и Армении, а также в полной мере соблюдать свои обязательства по сохранению армянского культурного наследия.
Согласно пунктам, включенным в доклад, Европейский союз продолжает признавать Турцию в качестве страны-кандидата на членство в ЕС, но подчеркивает, что переговоры фактически зашли в тупик с 2018 года из-за серьезных опасений по поводу ухудшения ситуации с демократией, верховенством закона и правами человека. В докладе говорится, что, хотя Турция заявляет о своей приверженности интеграции в ЕС, она не добилась существенного прогресса в соблюдении основных ценностей и стандартов, особенно в таких областях, как независимость судебной системы, свобода выражения мнений и уважение основных прав.
В докладе говорится, что в Турции были проведены некоторые экономические реформы, но подчеркивается продолжающаяся тенденция к регрессу в области демократии.
«Турция продолжает игнорировать решения Европейского суда по правам человека, представляя тревожную картину с точки зрения свободы выражения мнений, гендерного равенства и независимости судебной системы. Турция имеет самый высокий уровень задержаний в Совете Европы и часто подвергается критике за использование антитеррористического законодательства для подавления оппозиции и гражданского общества», — говорится в докладе.
Европейский парламент подтверждает важность приверженности Турции членству в ЕС, но выражает глубокую обеспокоенность отсутствием реального прогресса в достижении Копенгагенских критериев, в частности в области демократии, верховенства закона и прав человека. Несмотря на недавние заявления турецкого правительства о восстановлении отношений с ЕС, Европейский парламент подчеркивает, что эти слова не сопровождались существенными реформами.
Совет Европы критикует сохраняющееся авторитарное правление в Турции, политизацию судебной системы и ее несоответствие основополагающим ценностям ЕС. Отход от стратегического партнерства в отношениях между ЕС и Турцией рассматривается как шаг назад от полноправного членства, отражающий обеспокоенность ЕС регрессом демократии.
В докладе решительно осуждаются систематические нарушения прав человека и ослабление демократических стандартов в Турции, включая репрессии против оппозиционных политиков, журналистов, юристов и меньшинств.
Европейский парламент выражает удовлетворение приемом Турцией миллионов беженцев, особенно сирийцев. Подчеркивается существенная финансовая поддержка ЕС потребностей беженцев, но также подчеркивается необходимость прозрачности в использовании этих средств, и все поддерживаемые ЕС проекты по миграции и пограничному контролю должны полностью соответствовать стандартам прав человека.
Хотя в докладе приветствуется улучшение двустороннего диалога в Восточном Средиземноморье, ЕС по-прежнему обеспокоен нарушениями Турцией суверенитета государств-членов ЕС и ее военным присутствием в спорных морских районах и призывает к полному соблюдению международного права и Конвенции ООН по морскому праву.
Нерешенный кипрский вопрос остается главным препятствием в отношениях между ЕС и Турцией. Несмотря на недавние меры по укреплению доверия и возобновление неформальных переговоров под эгидой ООН, ЕС осуждает односторонние действия Турции, включая милитаризацию оккупированных территорий и демографическую манипуляцию, а также незаконную деятельность в Вароше.
Европейский парламент приветствует возвращение Турции к традиционной экономической политике, умеренный бюджетный дефицит и увеличение инвестиций в зеленую энергетику, но обеспокоен ростом социальной уязвимости, особенно среди детей и пожилых людей, из-за неравенства доходов и отсутствия стратегии сокращения бедности.
Несмотря на макроэкономические реформы и исключение Турции из серого списка FATF, сохраняются системные проблемы, включая ослабление верховенства закона, ограничения свободы профсоюзов и недостаточную защиту окружающей среды.
Европейский парламент призывает к усилению социальной защиты, улучшению условий труда и поощрению действий по борьбе с изменением климата, признавая при этом потенциал Турции стать региональным энергетическим центром.
Автором доклада является Начо Санчес Амор, докладчик по Турции в Совете Европы, депутат Европарламента от Испании и член фракции Социал-демократической партии. Доклад ранее был обсужден и одобрен Комитетом по иностранным делам Европейского парламента.