Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության և դրանից բխող 2023-2025թթ. գործողությունների ծրագրի ընթացքը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում՝ նվիրված Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության և դրանից բխող 2023-2025 թվականների գործողությունների ծրագրի իրականացման ընթացքին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը ներկայացրել է ռազմավարության հիմնական նպատակները, մասնավորապես՝ արդար դատաքննության իրավունքի, խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունքի, առողջապահության իրավունքի, խտրականության արգելքի, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանության, երեխայի իրավունքների, կյանքի իրավունքի, սոցիալական ապահովության իրավունքի, հավաքների ազատության, կրթության իրավունքի ապահովման, ինչպես նաև միջազգային համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները։
Նախարարը մանրամասնել է իրականացված քայլերը, որոնք ներառել են մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը, օրենսդրական նախաձեռնությունների մշակմանն ու իրազեկման միջոցառումների իրականացմանը վերաբերող գործունեությունը։
Ըստ աղբյուրի՝ քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև 2025 թվականին նախատեսված միջոցառումներին։
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությամբ և գործողությունների ծրագրով նախատեսված միջոցառումների արդյունավետ և ժամանակին իրականացումը՝ ընդգծելով դրանց նշանակությունը մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության և իրավական պետության կայացման գործում։

Prime Minister chairs discussion on National Human Rights Strategy and 2023–2025 Action Plan
A working discussion, chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, was held to address the implementation of the National Strategy for the Protection of Human Rights and the 2023–2025 Action Plan.
According to a readout issued by the Prime Minister’s Office, Minister of Justice Srbuhi Galyan presented the main objectives of the strategy. These include efforts to ensure the right to a fair trial, protection from torture, the right to healthcare, the prohibition of discrimination, the protection of the rights of persons forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, the rights of the child, the right to life, social security, freedom of assembly, the right to education, and the strengthening of international cooperation.
The Minister detailed the activities carried out in these areas, which included the development of professional capacities, legislative initiatives, and awareness-raising efforts.
According to the statement, the discussion also addressed the events planned for 2025. Prime Minister Pashinyan emphasized the importance of effective and timely implementation of the measures outlined in the National Strategy and Action Plan, highlighting their significance in protecting fundamental human rights and in building a legal state.